Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

15 Ramazan Dünya Yetimler Günü Mardin’de Yetimler Unutulmadı

119

2014 yılından beri İslam âleminde Dünya Yetimler Günü olarak kabul edilen 15 Ramazan Dünya Yetimler Günü kapsamında tüm İslam aleminde olduğu gibi Ülke genelinde ve Mardin’de de çeşitli etkinliklerle idrak edildi.

9-11 Aralık 2013 tarihlerinde Gine’nin başkenti Conakry’de düzenlenen Dışişleri Bakanları Konseyi 40. Oturumunda İHH’nın teklifini görüşen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), her yıl Ramazan ayının 15. günü İslam âleminde Dünya Yetimler Günü olarak idrak edilmesini karara bağladı.

Bu yılda 15 Ramazan Dünya Yetimler Günü çalışmaları kapsamında yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Mardin İHH İnsani Yardım Derneği Teşkilat Başkanı İzzettin Ceylan, dernek olarak her zaman olduğu gibi bu anlamlı ve önemli günde yetimlerimizi yalnız bırakmadıklarını söyledi.

Mardin İHH İnsani Yardım Derneği Teşkilat Başkanı İzzettin Ceylan, açıklamasının devamında bu güne özel Mardin genelinde 400 yetim aileye gıda kolisi, 1100 öğrenciye düzenli burs, 72 yetime ayakkabı ve 110 yetim aileye zekat verdiklerini, pandemi süreci boyunca aralıksız bir şekilde ihtiyaç sahibi vatandaşlara düzenli olarak ulaştıklarını belirti.

İHH İnsani Yardım Vakfı Raporuna Göre;

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi tarafından hazırlanan raporda ise Birleşmiş Milletler (BM) Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) verilerine göre dünyada her gün 10.000’e yakın çocuk  yetim veya öksüz kalmaktadır. Yine uluslararası kabul gören rakamlara göre, dünyadaki öksüz ve yetim çocuk sayısı en az 140 milyondur; ancak resmî istatistiklere yansımayan milyonlarca yetim veya kimsesiz çocuk olduğunu gösteren pek çok kanıt bulunduğu düşünüldüğünde, bu rakamın gerçekte çok daha fazla olduğu anlaşılmaktadır denildi.

Yayımlanan raporda; Dünya genelinde her gün ortalama 10 bin çocuk savaş, yoksulluk, açlık veya bunlara bağlı sebeplerle hayatını kaybetmektedir. Bu çocukların büyük bölümü ise yetim ve kimsesiz çocuklar olduğu bilinmektedir. Eldeki verilere göre bu konuda durumun en endişe verici olduğu ülkelerin büyük bölümünün Sahra-altı Afrika ve Güney Asya’da bulunduğunu göstermektedir.

Yetimliğe yol açan en yaygın sebeplerden biri kuşkusuz doğal afetlerdir. Son 20 yılda meydana gelen doğal afetlerde 750 bine yakın insan hayatını kaybetmiş, bunun sonucunda da yüz binlerce çocuk yetim veya korumasız kalmıştır. Bu ölümlerin yüzde 79’u Bangladeş, Pakistan, Endonezya, Hindistan, Filipinler gibi Asya’nın kırılgan ülkelerinde yaşanmıştır; dolayısıyla yetim sayılarının en yüksek olduğu yerler de bu ülkelerdir. Bir diğer yaygın yetimlik sebebi ise kronik veya salgın hastalıklardır. Sağlık altyapısının yetersizliği yahut hızla yayılan bir salgın hastalık, toplumlarda önemli sayıda can kaybına yol açabilmektedir. Dünya genelindeki toplam ölümlerin yüzde 68’i bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklanırken, bulaşıcı hastalıkların bu orana etkisi yaklaşık yüzde 22’dir.

Geri kalmış ülkelerde doktor ve hemşire dağılımı

2000-2014 yılları arasında tüm dünyada her 10.000 kişiye yaklaşık 15 doktor ve 33 hemşire düştüğünü göstermektedir. Bu genel tablo dışında ise İslam ülkelerinde her 10.000 kişiye 8 doktor ve 18 hemşire düştüğü belirtilmektedir. Eldeki veriler, sağlık altyapısının yetersizliğinden kaynaklı ölümler açısından en kötü durumda olan ülkelerin Somali, Nijer, Sierra Leone, Çad ve Afganistan olduğunu göstermektedir. Buralarda her 10.000 kişiye düşen doktor ve hemşire sayıları şöyledir: Somali (1-5), Nijer (1-6), Sierra Leone (1-9), Çad (2-3) ve Afganistan (2-7).

Yetimliğe yol açan en önemli faktörlerden biri de savaş veya çatışmalardır. Sadece 2018 yılındaki silahlı çatışmalarda 100 bine yakın insan hayatını kaybetmiş, bu süreçte on binlerce çocuk yetim/öksüz ve kimsesiz kalmıştır. Bu ölümlerin yüzde 80’i İslam ülkelerinde meydana gelmiştir. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en büyük insani kriz olarak kabul edilen Suriye’deki savaş sebebiyle 18 yaş altı 9 milyon 200 bin çocuk bir şekilde yardıma muhtaç hâle gelmiştir.  Sürekli yer değiştirmeler nedeniyle Suriyeli yetimlere dair gerçek rakamlar bilinmemekle birlikte, savaş yüzünden ülkede 1 milyona yakın çocuğun yetim kaldığı tahmin edilmektedir.

Sokakta yaşayan çocuk sayısı tespit edilememektedir

Araştırmalar dünya genelinde yetimhanelerde yaşayan 2 milyon 700 bin çocuktan yüzde 90’ının sosyal yetim olduğunu ortaya koymaktadır. Sokakta yaşayan çocuk sayısı ise tam olarak tespit edilememektedir. Günümüzde birçok çocuk yiyecek, içecek, kalacak yer gibi temel ihtiyaçları karşılansa dahi ihtiyaçlarına ve yaşına uygun düzenli eğitim alma, ileride sağlıklı bir yetişkin olabilmek için gerekli olan sevgi, ilgi ve desteği görme noktasında ciddi yoksunluklar yaşamaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı bir çalışma, 10-19 yaş arası intihara bağlı ölümlerin 2002’den bu yana arttığını ortaya koymaktadır.20 Bu rakamlar, intihar kelimesi ile yan yana dahi gelmemesi gereken bir çağ olan çocukluk ve ergenlik dönemlerindeki travmaların zannedildiğinin aksine hiç de geçici olmadığını açıkça göstermektedir.

Avrupa’ya göç eden çocukların akıbeti bilinmiyor

Araştırmalar her yıl yaklaşık 1 milyon 200 bin çocuğun insan ticaretine konu olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çocukların önemli bir bölümünü de yetimler oluşturmaktadır. Suç örgütlerinin hedefinde olan yetim ve kimsesiz çocuklar, ayrıca farklı ülkelere para karşılığında evlatlık olarak gönderilmekte yahut dilendirilmekte veya fuhşa zorlanmaktadır. Özellikle Suriye’deki savaştan sonra Avrupa’ya göç eden çocukların binlercesinden haber alınamaması, büyük bölümü yetim olan bu çocukların akıbeti konusunda ciddi endişelere sebep olmaktadır.

BM’nin yaptığı açıklamalara göre, 2020 yılında yetersiz beslenmenin en yaygın görüldüğü kıta 381 milyon kişiyle Asya’dır. Ardından 250 milyonla Afrika ve 48 milyonla Latin Amerika ve Karayipler gelmektedir. UNICEF’in 2021 yılı tahminlerine göre Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kuzeydoğu Nijerya, Sahel Kuşağı (Burkina Faso, Mali, Nijer), Güney Sudan ve Yemen’deki toplam 10 milyon 400 bin çocuk, akut yetersiz beslenme sorunu ile karşı karşıyadır.

Milyonlarca çocuk eğitimden mahrum bırakılmaktadır

BM verilerine göre dünyada 263 milyon çocuk ve genç okula gidememekte, eğitim alamamaktadır. Yine aynı verilere göre okula gidemeyen ilköğretim çağındaki (6-11 yaş arası) 61 milyon çocuğun yüzde 53’ü kızdır. Okula gidemeyen çocukların dörtte biri sosyal ve ekonomik türlü krizlerin yaşandığı ülkelerde bulunmaktadır ve bu çocukların önemli bir bölümünün de yetim olduğu tahmin edilmektedir. 100 ülkenin verileri toplanarak açıklanan rakamlara göre, eğitimde eşitsizliğin yaşandığı mahrumiyet bölgelerinin ilk sırasında 147 milyon ile Güney Asya; ikinci sırasında 91 milyon ile Afrika kıtasının tamamı ve üçüncü sırasında da 80 milyon ile Doğu Asya-Pasifik gelmektedir.

Türkiye’de binlerce mülteci çocuk eğitim almaktadır

Bu konuda örnek çalışmalar yapan Türkiye, binlerce Suriyeli çocuk ve gencin eğitimi için ciddi faaliyetler yürütmektedir. Türkiye’de gerek Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda gerekse Suriyeli eğitimciler tarafından kurulan okullarda 610 binden fazla mülteci çocuk eğitim almaktadır.

Unutulmamalıdır ki, dünya tarihinde lider, siyasetçi, bilim insanı ve önemli görevlerde insanlığa hizmet eden, anne ve babası olmayan pek çok başarılı isim vardır. Devlet politikası olarak uygulanacak toplumsal bilinçlendirme çalışmaları yanında sivil toplum kuruluşlarının toplumdan bireye uzanan projeleri, gönüllülük esasıyla çalışan yardım kuruluşlarının daha geniş coğrafyalarda stratejik biçimde örgütlenmesi, başta yetim ve kimsesiz çocuklar olmak üzere tüm çocukların güvenliği için son derece önemlidir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku