Dijital Medya Platformu

Tamamlanan okulun eğitime açılamayacağı iddiası

0 175

eğitim yuvası üzerinde başka oyunlar mı oynanıyor?

KIR'ATIM Güncel

          Merkez Artuklu ilçesi 13 Mart mahallesinde yapımı tamamlanan okul binasını yeni eğitim öğretim döneminin başlamasına sayılı günler kala İl Milli Eğitim Müdürlüğü yüklenici firmadan teslim almıyor.
Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2018 yatırım programına alınan Ek 24 Derslikli Abdulkadir Tutaşı Ortaokulu inşaatı tamamen bitmiş olmasına rağmen önümüzde ki 2019-2020 eğitim öğretim döneminde eğitime açılmayacağı iddia edildi.


Edinilen bilgilere göre Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kasım 2017’de yüklenici firmaya 9 milyon TL’ye ihale edilen ve 13 Nisan 2018 ile 17 Nisan 2019 tarihleri arasında bitirilmesi planlanan Ek 24 Derslikli Abdukadir Tutaşı Ortaokulu önümüzdeki eğitim öğretim döneminde hizmete girmeyeceği şeklindeki söylentiler okula çocuklarını göndermeyi planlayan mahalle sakinlerinde endişe yarattı.
Mardin eğitimine büyük katkı sağlayacak olan bu çok önemli ve anlamlı yatırımın bitmiş olmasına rağmen, Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü okulu, yüklenici firmadan teslim almaması acaba eğitim yuvası üzerinde başka oyunlar mı oynanıyor sorusunu akıllara getiriyor. Mardin’de özellikle derslik sayısına ihtiyacımız olduğu bu günlerde 24 derslikten ibaret olan ve işin bitiş tarihi Nisan 2019 olan bu okulun yaklaşık beş aydır Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından teslim alınmaması manidardır.

13 Mart mahalle sakinleri özel bir kolej kalite ve standartlarında inşa edilen bu okulun önümüzdeki eğitim ve öğretim döneminde mutlaka açılması gerektiğine dikkat çekerek, “Mahalle sakinleri olarak bu okulun bitmesini heyecanla bekliyoruz. Okul yaklaşık beş aydır bitmiş durumda. Uzun süredir burada hiçbir işçi görmüyoruz. Ama hala çevre düzenlemesi bitmiş değil, okul bahçesinde inşaat malzemeleri, demirler ve molozlar var. Bunlar buradan kaldırılırsa ve çevre düzenlemesi yapılırsa okul her haliyle eğitim öğretime hazır hale gelir.
          Çocuklarımızın 45-50 kişilik sınıflarda eğitim görmelerini istemiyoruz. Yetkililerden tek isteğimiz bu güzel okula sahip çıkılarak, önümüzdeki günlerde başlayacak olan yeni eğitim öğretim dönemine hazır hale getirilmesini istiyoruz” talebinde bulundular. Yapımı tamamlanan Ek 24 Derslikli Abdukadir Tutaşı Ortaokulunda yaklaşık 800 öğrencinin eğitim alacağı tahmin ediliyor. Beş katlı olan okulda ayrıca kantin, kütüphane ve spor salonu olacağı, ısınmasının ise doğalgazla yapılacağı kaydedildi.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku