Dijital Medya Platformu

MAÜ REKTÖRÜ AHMET AĞIRAKÇA’NIN ARDINDAN

0 548

Ahmet Ağırakça’nın Mardin Artuklu Üniversitesi’ndeki bazı icraatları.

Doğan Bekin Siyasetçi / Yazar

                Mardin Artuklu Üniversitesi sabık Rektörü Ahmet Ağırakça, kendi şahsiyeti ve icraatlarıyla ön plana çıkmak yerine Sayın Cumhurbaşkanının gölgesinde kalarak kendisini salt ‘Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın Mardin Temsilcisi’ olarak lanse etmeye çalışması, Mardinlilere bir nevi dokunulmaz bir rektör olduğu izlenimini vermeye yönelik bir atraksiyon olarak değerlendirmek söz konusu olabilir.
Söz konusu rektör, geçmişte Milli Görüş’e karşı uzak ara mesafeli olduğu halde, zaman zaman kendisini Milli Görüşçü ve 28 Şubat mağduru olarak ta ifade etmekten kaçınmamış ve bu konuda da toplumu dezenforme etmeyi yeğleyen bir davranış biçimi sergilemekten geri kalmadı.
Mardin Artuklu Üniversitesi üzerine deyim yerindeyse ölü toprak seren ve
Üniversitenin akademik eğitim ve öğretim, araştırma geliştirme, proje, uygulama, yayın gibi konularda geri kalması ve URLAP’ta son sıralara demir atmasına seyirci kalması medeniyet şehri Mardin’in akademik olarak geri planda kalmasına vesile olmuştur.
Ağırakça, tüm başarısızlıklarına rağmen Lozan, İsviçre’de yerleşik; “The European Society for Quality Research (ESQR)” ve İngiltere, Londra’da yerleşik The Europe Business Assembly (EBA) adlı kuruluşlar vasıtasıyla 2015 yılında The Europe Business Assembly (EBA) tarafından OXFORD Sokrates ödülüne ve ESQR tarafından da “2016 Yılı Avrupa En İyi Uygulama Ödülü” ne, ne başarıları ve ne de bilimsel -akademik kriterleri belirtilmeden layık görülmesi dikkat çekici olmuştur.
Bu kuruluşların verdiği ödüller birçok ülkede sorgulanmış ve rektörler bu ödüllerden dolayı görevlerinden uzaklaştırılmıştır. Örneğin Sırbistan’da, Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi (OCCRP) kapsamında yapılan incelemede, bu ödülleri veren kuruluşların Avrupa Birliği ülkelerinde kümelenmiş olduğunu ortaya çıkarmıştır. Başarının tek kıstası ödül başına 2.000-7.000 Euro arası para ödemek gerekmektedir. 2000 yılından günümüze kadar, Avrupa’da yerleşik bu kuruluşlar sadece Sırbistan ve Bosna Hersek’e yönelik olarak şahıs, kurum, kamu ve özel şirketlere 250 civarında ödül dağıtmışlardır.
MAÜ Rektörü Ağırakça, üniversitenin daha iyi bir düzeye gelmesi amacıyla yaptığımız tüm uyarı ve yazdığımız makale ve basın açıklamaları karşısında memnuniyet ifade etmek yerine, kalemimizi susturabileceği zannıyla Cumhuriyet savcılığına iki defa hakaret davası açma yoluna gitmiş ve sağduyulu savcılar sayesinde açtığı davalar ilgili savcılar tarafından takipsiz kararıyla res’en ret edilmiştir.
Sonuç olarak, Ahmet Ağırakça’nın Mardin Artuklu Üniversitesi’ndeki bazı icraatıyla ilgili YÖK’e yaptığımız müracaat üzerine gerekli incelemeler yapılmakta olup, bunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı da güzide Mardinli hemşerilerimize ifade etmek isteriz.
Saygılarımızla
Doğan Bekin

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku