Dijital Medya Platformu

Hizmet Sektöründe En Çok Yükselen İl Mardin Oldu

0 78

Mardin'in genel paydan aldığı bütçe sıralamasında 2008 yılında 42. iken 2017 yılında 34. sıraya çıktı.

KIR'ATIM Haber merkezi

               Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) 10 yıllık dönemde Türkiye’de 81 il arasında hizmet sektöründe en çok yükselen il Mardin oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu Gayri Safi Yurtiçi Hasıla verilerini il ve bölge bazında 10 yıllık kıyaslamayla açıkladı. Buna göre 2008 yılında Mardin’in hizmetler sektöründe aldığı pay yüzde 0,44 ile 39. sırada iken, 2017 yılında yüzde 0,54 pay ile 28. sıraya çıkarak 11 sıra yükseldi.

               Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ tarafından yapılan açıklamada, ajansımız bölgede resmi olarak kurulduğu 2008 yılından itibaren geçen 10 yıllık süreçte hizmet sektöründe en yüksek artışı göstererek, 81 il arasında en çok yükselen il Mardin olduğunu söyledi.
Altındağ, “Türkiye’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası verilerine göre Mardin’in genel paydan aldığı bütçe sıralamasında 2008 yılında 42. iken 2017 yılında 34. sıraya çıktı. On yıllık süreçte Mardin’de hizmetler sektöründeki büyümede ve genel sıralamada da ilin sekiz basamak yükselmesinde etkili oldu.

               Mardin’in önümüzdeki yıllarda daha üst sıralara çıkma potansiyeline sahiptir. Bu konuda emeği geçen tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Hepsinin bu başarıda emeği büyüktür. Ayrıca belirtmem gerekir ki bu yükselişte etkili olan aktörlerin çoğu henüz tam kapasiteyle çalışmamakta olup, bu şekilde devam edilerek yeni yatırımların getirilmesi sağlanırsa ilerleyen yıllarda daha büyük atılımlar gerçekleşecektir. Böylece Mardin ilimizi hak etmiş olduğu daha yüksek seviyelerde görmeye alışacağımıza inanıyorum” dedi.

               Altındağ, “Mardin’deki yerel aktörler ile kamu kurum ve kuruluşlarının etkisiyle yükseliş gösteren hizmet sektörü her yıl hızla gelişmektedir. Yetkili ve destekleyici kurumlar başta olmak üzere Ajansımızın ilimizde verdiği desteklerin, çektiği yatırımların ve katkı sunduğu şirketlerin sağladığı istihdam sayılarının artması ile birlikte meydana gelen çarpan etkisiyle Mardin’de hizmet sektörü büyük yükseliş göstermektedir. Ajansımız eliyle bölgemize getirilen, bin kişiye yakın çalışanı bulunan çağrı merkezi gibi teşvik uygu-lamalarından faydalan-dırılan, danışmanlık yapılan, çeşitli şekillerde desteklenen, yön verilen onlarca firmamızın faaliyetleriyle verdiği hizmetler neticesinde Mardin üst sıralara çıkarak en çok dikkat çeken il oldu” dedi.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku