Dijital Medya Platformu

NEDEN LİMONLU SU İÇMELİYİZ?

0 261

Limonlu Suyun Faydaları

Ayşe Tekin Moleküler Biyoloji ve Genetik

Nasıl hazırlanır?

Dairesel bir şekilde ve ince dilim 4 limon parçası kesiniz, taze nane demetinden 4-5 yaprak koparıp temizleyiniz. Biraz daha lezzet ve sağlık katmak için birkaç küçük parça da zencefil kesiniz ve son olarak hepsini 5 su bardağı doldurduğunuz şişe içerisine atıp kısa bir süre bekleyiniz.
Sağlıklı ve zinde bir güne başlamak için; sabah ilk iş olarak limonlu su içmek ne işe yarar? Şimdi hep beraber bunları inceleyelim;

Limon; turunçgiller ailesi gibi içerdiği kimyasallar ve yüksek oranda C vitamini sebebiyle faydası çok fazla olan bir bitkidir. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan limon, anti-kanserojen olarak kabul edilir. Çayımıza, çorbamıza ve salatalarımıza bolca sıktığımız limon, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, zayıflamaya yardımcı olması, yorgunluğu gidermesi gibi birçok özelliği ile sağlımıza çok faydalıdır. Limon, doğal bir antibiyotiktir. Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklarda limonun faydalarından bolca yararlanırız. Fakat limonun faydaları bununla sınırlı değildir. İçerdiği mineraller, vitaminler ve kimyasallarla birçok hastalığa iyi gelmektedir. Anti-kanserojen olan limon, cilde, saçlara, mide rahatsızlıklarına, kabızlığa ve boğaz enfeksiyonlarına doğal ilaç etkisi yapar.

Nane; insanlar üzerinde ilk izlenimi hoş kokusudur, yemeklerde kullanıldığında ferahlatıcı bir etki yaratır, yazın serinlemek için ayran vb. yiyecek ve içeceklerin vazgeçilmez baharatıdır. Bilinen en önemli faydası mide bulantısını giderir, bu nedenle gebe kadınların tercihleri arasındadır. Özellikle grip, nezle gibi hastalıkların tedavisinde oldukça etkilidir. Mide şişkinliklerini giderir ve gaz söktürücü etkisi vardır. Sindirim sisteminde bulunan yaraların iyileşmesinde etkin rol oynar. Bedenimiz üzerinde tonik etkisi yaparak aktif görünüm sağlar.

Zencefil; Genelde baharat olarak kullandığımız zencefil, dünyanın birçok yerinde kök olarak kullanılmaktadır. Değişik bir aroması olan bu bitki gazoz, şarap, turşu ve reçel yapımlarında da kullanılır. Taze zencefil (yani kök halinde olan), içerik olarak oldukça zengindir. %80 su, %2 protein, %1 yağ, %12 nişasta, kalsiyum, fosfor, demir, B ve C vitamini içerir. Kuru zencefilde ise su oranı %10’a kadar düşürülür.

Mide ve bağırsak gazını sökme özelliğine sahip olan zencefil mideyi yatıştırıp vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır. Bedeni ısıtır ve terlemeyi sağlar. Bu özelliğinden dolayı hastalandığımız zamanlarda bitki çayımızın içine biraz zencefil katmak iyi bir fikir. Çay hali, gargara yapıldığı takdirde boğaz ağrılarını geçirir ve kas incinmelerinde masaj yapılarak kullanılabilir.

Tüm bunlara ek olarak zencefilin; iştah açıcı, antiseptik, midevi, gaz söktürücü, sindirimi düzenleyici, solunum yollarını açıcı ve toksin atıcı etkileri de bulunur. Kan damarlarını açarak kalbi canlandırır. Solunum yollarını açar ve baş dönmesinin önüne geçer.

Limonlu Suyun Faydaları:

1. Sindirime yardımcı: Limonlu su toksinlerin atılımını tetikler. Limon karaciğerin safra salgılamasını sağlayarak sindirimi uyararak atılamamış, sindirilememiş zararlı maddelerin sindirilip atılmasına yardımcı olur. Bu yüzden kansere karşı koruyucu etkisi de vardır. Amerikan Kanser Derneği hastalara her gün bağırsak hareketlerini düzenlemesi amacıyla limonlu ılık su içmelerini önerilir.

2. Vücudunuzu temizler, İdrar Söktürücü etkisi vardır: İdrarı arttırarak istenmeyen ve zararlı maddelerin atılmasını ve detoks işlemini hızlandırır. Ayrıca limondaki sitrik asit karaciğerin enzim salgılamasını da arttırır.

3. Bağışıklık sistemini güçlendirir: Soğuk algınlığına karşı savaşan C vitamini deposudur. Bolca potasyum bulundurur, bu da beyin ve sinir sistemini hızlandırır. Potasyum bunun yanında tansiyonu dengelemeye de yardımcı olur. Ayrıca limonda bolca bulunan absorbik asit iltihap giderici, astım ve diğer solunum bozukluklularının belirtilerini azaltıcı ve demir emilimini arttırıcı etkisi vardır ki demir bağışıklık sisteminin önemli bir bileşenidir. Ayrıca limonun içindeki saponin maddesinin antimikrobiyal etkisi bulunur.

4. PH değerini düzenler: Bu limonlu suyun faydaları arasında en yararlısı olabilir. Limonun içerisindeki mineraller ve vitaminler metabolizma tarafından emilip kana karışınca kanın alkali hale gelmesine neden olur. Hücre ve eklemlerdeki ağrı ve iltihaplanmayı durdurur. Birçok hastalık kandaki yüksek asit değerleri sonucu ortaya çıktığından koruyucu etkisi göz ardı edilemez.

5. Deriyi temizler ve onarır: Limondaki C vitamini etkili bir antioksidan olduğundan ciltteki kimyasal etkiler sonucu vücutta oluşan serbest radikallere saldırarak bunların deri hücrelerinde yaptıkları hasara engel olur.

6. Enerji verir: İnsan vücudu enerjiyi besinlerdeki pozitif yüklü molekül ve atomların vücuttaki negatif yüklü enzimler ile etkileşimi sonucu oluşan kimyasal reaksiyonlardan alır. Limon diğer besinlerin çoğundan daha fazla sayıda negatif yüklü iyon barındırır. Sindirim sistemine girdiği zaman bu reaksiyonların etkisini arttırıcı rolü vardır.

7. İyileşmeyi hızlandırır: Limon içerisinde bolca bulunan absorbik asit, kemiklerin, bağ dokuların ve kıkırdakların onarımı için gereklidir. Yaraların, kırık ve zedelenmelerin daha çabuk iyileşmesini sağlar.


8. Ağız sağlığı için önemlidir: Limonlu su diş ağrısı ve diş eti iltihabına iyi gelir. Ayrıca nefesiniz limon ve nane etkisi ile daha güzel kokar.


9. Susuzluğa karşı etkilidir: Limon ve ılık su geceden itibaren kaybedilen suyu tedarik ederek bağışıklık sistemini destekler. Yorgunluk ve bitkinlik hissini alır. Kendinizi daha zinde ve mutlu hissedersiniz.

10. Kilo kaybına yardımcıdır: Limonun lifli bir yapısı olduğundan açlık hissini bastırır. Ayrıca alkalin besinler tüketenlerin daha hızlı kilo verdikleri bilinen bir gerçektir.

NOT: Hazırlanan limonlu suya, sadece limon suyu değil limon dilimleri kullanılmalıdır. Ayrıca su soğuk değil oda sıcaklığında veya hafif ılık olmalıdır. Çünkü sıvı emilimi yaparken vücut sıcaklığından farklı ısıda olan sıvılar vücudu ve mideyi yorup enerji harcamasına neden olacaktır.
1 dakikada hazırlanabilecek limonlu naneli su karışımı ile güne harika bir başlangıç yapın..

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku