2. Organize Sanayi Bölgesi yıl sonunda yatırımcıya hazır

Gazetemizi ziyaret eden, Mardin 2. Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Mahmut Acay, Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Veysi Erkar’ın sorularını yanıtlayarak önemli bilgiler verdi. 2017 yılında Mardin 2. Organize Sanayi Bölgesinde inşaat çalışmalarına başladıklarını belirten Acay, bu gün itibariyle 2. OSB’nin altyapı çalışmalarında yüzde 85 seviyelerine gelindiğini, 2018 yılında dövizin yükselmesinden ve müteahhitlerin fazla iştirak etmediklerinden dolayı yapılan iki ihalenin de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından iptal edildiğini bu nedenle çalışmalarımızda biraz gecikmeler yaşandığını söyledi.
                Bu yıl Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) üzerinden kredi sağladıklarını belirten Acay, “DİKA ile çalışmamızı bitirdikten sonra kredi sorunumuzuda çözmüş olacağız. Elektrik altyapı ihalesini tamamladıktan sonra 2019 sonu itibariyle inşallah sanayicilerimize ve katılımcılarımıza yönelik tahsis çalışmalarına geçmiş olacağız.”dedi. Yoğun bir yatırım talebi var Mahmut Acay, Mardin 2. Organize Sanayi Bölgesi için bugüne kadar gelen yatırım talebi 500’ü geçmiş durumda. Bütün sektörlerden talepler var. Ama bizim hedefimiz burada yapılacak olan yatırımlar arasında teknolojik ürünlerinde yer almasıdır.
                Malesef bu güne kadar bize böyle bir taleple gelen olmadı. Büyük holdinglerden sadece küçük parçaların üretim talepleri geliyor. Benim temennim sanayi devleri buraya gelip teknolojik bir üretim yapmalarını istiyorum” dedi. Mardin 2. Organize Sanayi Bölgesine yurt dışından da büyük taleplerin olduğunu ifade eden Acay, “Ülke genelinden olduğu gibi yurt dışından da Iraklı, Suriyeli, Ürdünlü ve Katarlı gibi yatırımcılar burada yatırım yapmak için bizlere talepleri var.
              Bizde bu talepleri değerlendirerek, onların burada yatırım yapmalarını sağlayacağız. Bu gibi yatırımların hem Mardin ekonomisine hemde ülke ekonomisine büyük katmadeğeri olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu. 2019 yılı sonunda tahsislere başlıyoruz Mardin 2. Organize Sanayi Bölgesi faaliyettedir diyen Acay, “2. OSB’nin alt yapısı bitirilmek üzere, sanayicilerimiz hemen hemen hazır diyebilirim. Sadece fiziki şartlardan dolayı tahsisleri bekletiyoruz. Bu yıl sonuna doğru tahsislere başlayabiliriz. Tüm işlemlerimizi tamamlamadan tahsislere geçersek yatırımcılarımızı zora sokmuş oluruz.
               Çünkü, Organize Sanayi Bölgelerinin yönetmeliğinde şu yazar: ‘Ruhsatını alan bir sanayici bir yıl içinde ruhsat işlemlerini tamamlayarak, iki yıl içinde üretime geçmelidir’ denilmektedir. Bizde yatırımcımızı zora sokmamak için tahsisleri başlatmıyoruz. Ne zamanki tüm işlemlerimiz biterse o zaman tahsislere geçeceğiz” açıklamasında bulundu. Mardin 2. Organize Sanayi Bölgesi hakkında kısa bilgiler veren Acay, “Mardin 2. Organize Sanayi Bölgesi 104 hektar bir alana sahiptir.
             Bunun imarını bitirdikten sonra kalan 632 bin metrekare sanayi alanıdır. Bunun dışında 2. OSB’nin içinde yeşil alanlar, parklar, ibadet yeri, Mesleki ve Teknik Eğitim Lisesi, idari ve sosyal tesisler, hizmet ve destek alanları bulunaktadır. Bunlar tabi imar şartlarına göre hepsine yer verilmiştir” dedi.
            Mardin 2. Organize Sanayi Bölgesi Mardin- Nusaybin karayolunun 22. kilometresinde yer almaktadır. Mardin’den Nusaybin’e giderken Ortaköy ile Akıncı arasında Mardin- Nusaybin karayoluna 800 metre mesafededir. Bunun en önemli sebebi ileride buradan otobanın geçecek olmasıdır”dedi.
(A.Kadir Admış)

Yorumlar (0)
Yorum ekle