Dijital Medya Platformu

Akıllı telefonların çocuklarımız üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiler

0 238

 

Gerek internet kullanımı, gerekse çocukların dijital oyunlarında anne-babaların rolü çok büyük

Lütfü Güllüoğlu Yazar

            Bu asrımızda hayatımıza damgasını vuran en önemli gelişme kuşkusuz teknolojidir. Teknoloji baş döndürücü bir şekilde her geçen hayatımızı daha da kuşatmaktadır. Artık teknolojinin yaşanmadığı alan hemen hemen hiç kalmadı. Fayda ve zararı inkâr edilemeyecek boyutlara ulaşmıştır.
              Bu kısa yazıda teknolojinin özellikle çocuklarımızı ilgilendiren bir yönünü ele almak istiyorum.
              Özellikle burada akıllı telefonların çocuklarımız üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerinden bağımlılık yapan oyunlara değinmekte fayda vardır.
              Son zamanlarda çocukların en çok kullandığı dijital oyunlardan Mavi Balina ve Momo. Her iki oyun da büyük yazılım şirketleri tarafından çocuklar için tasarlanan ve piyasaya sürülen oyunlar. Nasıl oluyor da bu oyunlar çocukları üst düzey bağımlılık ve intihara sürükleyebiliyor. Genç nesil için çok kaygı verici ve düşündürücü bir gelişme. Bu oyunların üreticileri çocukların zihinsel zafiyet ve özelliklerini bilerek üretiyorlar. Çocuklar bu oyunlarla uzun bir süre ekranın başından kalkmıyor, bir türlü bırakmıyor. Oyunlar da bir türlü bitmiyor. Dünya Sağlık Örgütünün son raporlarına göre “dijital oyun oynama” bir hastalık olarak kabul edilmektedir.
              Dünya ülkeleri özellikle bu oyunların yâda internet kullanımının önüne bir türlü geçemiyor. Bazı ülkeler dijital oyun ve internet kullanımına kısıtlama, yaptırım getirebiliyor. Bu ülkelerden biri de Güney Kore. Bu ülkede 16 yaş altı çocuklara gece 00.00-06.00 arasında oyun oynanmasına müsaade etmiyor. Ayrıca sık sık, saat başı uyarıcı sistemleri var. “Bir saattir oynuyorsun, kalk biraz dolaş” gibi. Hatta çocuklar aşırı oynadıklarında internet servis sağlayan şirketleri oyunu yavaşlatabiliyor.
              Gerek internet kullanımı, gerekse çocukların dijital oyunlarında anne-babaların rolü çok büyük ve önemlidir. Eğer anne ve babalar ellerinden akıllı telefonlarını düşüremiyorlarsa çocuklarına iyi bir örnek, iyi bir rol model olmaları mümkün değildir. Bu açıdan özellikle büyükler internet kullanımında çok dikkat etmek zorundadırlar. Aksi takdirde eğer kendileri bağımlı ise küçüklerin oyunlarına ve bağımlı olmalarına asla karşı çıkamazlar ve onarı engelleyemezler. Anne, babaların yâda büyüklerin çocuklara örnek olmaları gerektiği hayatın tüm yönleri için de geçerlidir.
              Yeşilay Cemiyeti olarak bu anne-babalara konuda üç önerimiz var:
BİRİNCİSİ, YAŞ ÖNERİSİ:
              Çocuklar üç yaşına kadar ekran ile tanışmamalı. Aksi halde çocuğun algısında çeşitli problemler olabilir.
İKİNCİSİ, İÇERİK ÖNERİSİ:
              Çocukların ziyaret ettiği sitelerin içerikleri ciddi bir şekilde araştırılmalı. İçerikte şiddet, cinsellik ve bilinçaltı mesajlara dikkat edilmeli.
ÜÇÜNCÜSÜ, SINIRLANDIRMA ÖNERİSİ:
              Çocuğun internette kalma süresi sınırlandırılmalı; yarım saati geçmemeli.
              Bu önerilerin uygulanmasında çocuk kriz geçiriyorsa park, bahçe gibi doğal güzelliklere götürülmeli, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere yönlendirilmeli.
              Yazımı bir annenin çocuğunu kitap okumaya ikna etmesi ile ilgili bir hikâyecikle bitiriyorum: Çocuğu ile birlikte kitap okuyan anneye resmi çeken fotoğrafçı sorar: “Nasıl oldu da çocuğunuzu telefon ve tablet ile oynamak yerine kitap okumaya ikna ettiniz?” Anne şöyle cevap vermiş,
“çocuklar bizi dinlemezler, taklit ederler.”
              Her türlü bağımlıktan uzak sağlıklı ve mutlu bir ömür geçirmeniz temennisiyle.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku