Dijital Medya Platformu

MUCİZEVİ ELMA SİRKESİ

0 651

Elma sirkesinin diyabete etkisi

Ayşe Tekin Moleküler Biyoloji ve Genetik

MUCİZEVİ ELMA SİRKESİ

                 Elma sirkesi yaygın tüketilen şifalı bir sirke türüdür. Mutfakta, salata ve soslara tat vermek için kullanılan elma sirkesi aynı zamanda çok iyi bir dezenfektandır ve tarih boyunca tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Elma sirkesi, başta potasyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum olmak üzere pek çok faydalı mineralin yanı sıra A, B2, B6, C ve E vitaminleri içerir. Elma sirkesi zayıflama, kolesterol seviyesinin dengelenmesi, kan şekerini düşürülmesi ve diyabet tedavisine destek amacıyla kullanılmaktadır. Kuvvetli bir mikrop öldürücü olan elma sirkesi, tırnak mantarı, bitler, siğillere karşı çok etkilidir.

Elma sirkesi nedir?

                 Elma sirkesi, elmanın fermente edilmesi ile elde edilir, böylece içindeki aktif madde olan asetik aside dönüşür. Elmanın içeriğinde bulunan nişasta ve asit ile sirke buluştuğunda kolayca mayalanır. Bunun sonucunda elma sirkesi oluşur. Elma sirkesinin sağlık için pek çok faydası bulunmaktadır ama gün içinde sabah ve akşam olmak üzere maksimum iki kez kullanımı tavsiye edilmektedir.

Elma sirkesinin cilde faydaları

  • Elma sirkesi, cilt temizliğinde önemli bir yere sahiptir. Yüzünüzü bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir bardak sudan oluşan karışımla temizlerseniz sivilce lekeleri, siyah noktalar ve akneler yok olacaktır.
  • Cildinizde büyük bir sorun oluşturan güneş lekelerine elma sirkesi ile çözüm bulabilirsiniz. Banyo suyunuzun içine bir miktar karıştırdığınızda, düzenli olarak duş alırsanız faydalı sonuçlar elde edersiniz.
  • Elma sirkesi, el ve ayaklarda meydana gelen ödemleri azaltmak için birebirdir. Sirke, bakteriler dahil olmak üzere patojenleri öldürmeye yardımcı olur. Ayaklarınızı sirkeli suda bir süre dinlendirdiğinizde hem nasır hem de ödem azalacaktır.

Elma Sirkesinin saçlara etkisi

                 Elma sirkesi saçlar için de çok faydalıdır. Sağlıklı uzayan ve canlı saçlarınız olsun istiyorsanız, öyle pahalı kozmetik ürünlerine ve şampuanlara para vermenize gerek yok. Bunun için yapmanız gereken işlem çok basit. Bir miktar suya elma sirkesi karıştırın ve saçlarınıza uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra durulayın. Haftada veya 10 günde bir yapacağınız bu uygulama sayesinde, sağlıklı saçlara ulaşabilirsiniz.

Elma sirkesinin diyabete etkisi

                 Elma sirkesi kan şekeri seviyesini düşürür ve diyabetin gerilemesine katkı sağlar. Yüksek kan şekeri, diyabet olmayan kişilerde de önemli bir sorundur ve yaşlanma ile çeşitli kronik hastalıkların önemli bir risk faktörüdür. Sağlıklı bir hayat yaşamak isteyen herkesin kan şekeri seviyesini normal aralıklarda tutması gerekir. Bunu yapmanın en sağlıklı yollarından biri de elma sirkesi kullanmaktır.

                 Elma sirkesi, yüksek karbonhidratlı bir yemek sırasında insülin duyarlılığını %19-34 oranında artırır ve kan şekerini ve insülin yanıtlarını önemli ölçüde azaltır. Yatmadan önce elma sirkesinden 2 yemek kaşığı tüketmek, sabahları açlık kan şekerini %4 oranında azaltabilir. İnsanlarda yapılan diğer birçok çalışma, sirkenin, yemeklerden sonra insülin fonksiyonunu ve kan şekeri seviyesini düşürebildiğini göstermiştir. Bu nedenle elma sirkesi diyabetli kişiler için oldukça faydalı bir etkiye sahiptir. Ancak halen kan şekeri düşürücü ilaçlar alıyorsanız, elma sirkesi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Elma sirkesi zayıflatır mı?

                 Elma Sirkesi kilo vermenize ve göbek yağlarınızı azaltmanıza yardımcı olur. Bilimsel çalışmalar elma sirkesinin kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Elma sirkesinin tokluk hissini arttırabildiği, daha az kalori almaya ve kilo vermeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Örneğin, insanlar yüksek karbonhidratlı bir yemekle birlikte sirke alırlarsa, doluluk hissi artar ve günün geri kalanında 200-275 daha az kalori tüketirler.

                 Kilolu 175 kişi üzerinde yapılan bilimsel bir çalışmada, 3 ay süre ile düzenli olarak günlük bir yemek kaşığı elma sirkesi tüketiminin kilo kaybına yol açtığı gösterilmiştir. Ancak tek başına elma sirkesi ile zayıflamaya kalkışmak sağlıklı olmayabilir. Unutmayın ki tüm diyetler, ayrıca yaşam tarzı değişikliği gerektirir. Bu nedenle doktora danışarak kullanmakta fayda vardır.

Elma sirkesinin soğuk algınlığı ve gribe etkisi nedir?

                 Elma sirkesi başta solunum yolları hastalıkları olmak üzere, boğaz ağrıları, öksürüğe iyi gelir. Grip ve soğuk algınlığında göğsü yumuşatan elma sirkesi, bu hastalıkları hafif atlatmak için birebir. Bunun için yapmanız gereken şey; bir bardak ılık su içerisine bir yemek kaşığı elma sirkesi, bir çay kaşığı bal ve çok az miktarda zencefil karıştırarak tüketmenizdir. Bu karşımı içmeseniz bile boğazınıza gelecek şekilde gargara yapın, etkisini kısa sürede görebilirsiniz.

Elma sirkesinin kalp sağlığına etkisi

                 Elma sirkesi kolesterolü düşürür ve kalp sağlığına yarar sağlar. Bazı bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre, elma sirkesi diğer bazı kalp hastalığı risk faktörleri ile birlikte kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürmektedir. Ayrıca sirkenin hayvanlarda kan basıncını azalttığını gösteren bazı bilimsel çalışmalar da vardır.

                 Harvard Tıp Fakültesinde yapılan bir çalışmada, sirkeyi salata sosu olarak tüketen kadınların kalp hastalığı riskinin azaldığı gösterilmiştir. Yine bazı insan çalışmaları, elma sirkesinin kan şekeri seviyelerini düşürdüğünü, insülin duyarlılığını artırabildiğini ve diyabetle savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu faktörler ayrıca kalp hastalığı riskini azaltmalıdır.

Elma sirkesi kanserden korur

                 Bazı çalışmalar, elma sirkesinin kansere karşı koruyucu etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Kanser, hücrelerin kontrolsüz büyümesi ile gelişen bir hastalıktır. Çok sayıda çalışma, çeşitli sirke türlerinin kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlattığını göstermiştir. Bununla birlikte, bu çalışmaların tümü, test tüplerinde veya farelerde izole edilmiş hücrelerde yapılmıştır. Dolayısı ile aynı etkiyi insanda da göstereceğini söylemek zor olsa da elma sirkesi genel sağlığı olumlu etkileyen şifalı bir üründür. Ancak insanlardaki bazı gözlemsel çalışmalara göre, sirke tüketimi Çin’de özofagus kanseri oranını azaltmıştır.

Kullanım şekli; Bir günde ne kadar elma sirkesi tüketmeli?

                 Diyetinize elma sirkesini dahil etmenin en iyi yolu, yemek pişirirken kullanmaktır. (salata sosları, ev yapımı mayonez gibi) Bazı insanlar ise elma sirkesini su ile seyrelterek içmeyi sever. Yaygın dozlar 1–2 çay kaşığı (5-10 ml) ila 1–2 yemek kaşığı (15-30 ml) arasındadır. Bir bardak su ile karıştırılır. Küçük dozla başlamak ve çok miktarda almaktan kaçınmak en iyisidir çünkü çok fazla sirke zararlı yan etkilere neden olabilir. Hamileler ve yeni doğum yapmış kadınlar için organik, elma sirkesi kullanılması tavsiye edilir.

Elma sirkesi ev temizliğinde nasıl kullanılır?

                 Elma sirkesi, sağlık için faydalı olduğu kadar ev temizliği ve hijyeninde de önemli bir yere sahiptir. Özellikle mutfaklarda bulaşık makinesinden önce bulaşık arındırmak için kullanılan elma sirkesi, bugün de aynı şekilde mikroplardan kurtulmak için kullanılıyor. Bulaşıklar yıkadıktan sonra bir süre elma sirkesi içinde kalırsa daha temiz ve parlak olur.

Elma sirkesinin yan etkileri ve zararları nelerdir?

  • Elma sirkesi yoğun bir şekilde sitrik asit içerir. Bu nedenle su ile inceltilerek kullanılmalıdır. Aksi halde yemek borusuna ve hücrelere zarar verebilir. Deriye direkt temas ettirildiğinde tahriş ve kızarıklıkların oluşmasına yol açabilir. Cilt tahrişine yol açmaması için mutlaka bir miktar su ya da bal ilave edilerek kullanılmalıdır.

 

  • İçeriğinde yer alan asit potasyum düzeyinin düşmesine yol açabilir. Bu etkisi kemiklerde mineral düzeyini olumsuz etkiler. Bu tür yan etkilere maruz kalmamak için seyreltilerek tüketimi önerilmektedir.
  • İnsülin ve diüretik ilaç kullanan kişilerde elma sirkesi olumsuz etkilere yol açabilir. Elma sirkesi bu tür ilaçların etkisini azaltabilir. Elma sirkesi kan şekerine direkt olarak etki sağlar. Bu nedenle bu tür hastalıklar için tedavi gören kişiler doktora danışmadan elma sirkesi kullanmamaya özen göstermelidir.
  • Elma sirkesinin ne kadar tüketileceği kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı bünyelerde 1 fincan yararlı olurken bazı bünyelerde 1 fincan elma sirkesi olumsuz etkilere yol açabilir. Bu nedenle tüketim miktarı özenli ayarlanmalıdır.
  • Elma sirkesinin diş ve diş eti üzerinde olumlu etkileri olsa da aşırı kullanımlarda tam tersi etki yaratabilir. Diş ve diş eti için kullanılacaksa su ile inceltilerek kullanılmalıdır.
  • İçeriğinde barındırdığı aitler nedeni ile midede yanma, ekşime, ishal ve hazımsızlık gibi sorunlara yol açabilir. Sindirim problemi çeken ya da sindirim sistemi ile alakalı hastalığı olan ve bu nedenle ilaç kullanan kişiler elma sirkesi tüketirken dikkatli olmalı.
Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku