Dijital Medya Platformu

Mardin’de 241 Bin öğrenci ders başı yapıyor

0 110

             2019-2020 eğitim öğretim yılında resmi ve özel olmak üzere Bin 310 okulda 13 Bin 845 öğretmen ve  241 Bin öğrenci eğitim öğretim yılına başlayacak.

          Mardin İl Millî Eğitim Müdürü Yakup Sarı 2019-2020 eğitim öğretim yılına başlarken 2023 eğitim öğretim vizyonunun da hızla şekillendiğini söyledi.

          9 Eylül Pazartesi günü başlayacak olan 2019-2020 eğitim öğretim döneminde Mardinin eğitime her yönüyle hazır olduğunu belirterek, yaz tatili boyunca okulların fiziki yönden tüm eksikliklerini tamamlandığını ve eğitime hazır hale getirdiklerini belirtti.

          Yeni eğitim öğretim  yılının başlaması nedeniyle bir mesaj yayınlayan İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı; eğitim çok bileşenli bir yürüyüştür, bu konuda sorumluluktan sıyrılmadan dört elle sarılarak çocuklarımızın eğitimine adadığımız da, bunun meyvesini ilk alacak olan anne – babalar olduğunu kaydederek, Öğrenci ve öğretmenleri okullarda yalnız bırakmayacaklarına olan inancını ifade etti.

          Yeni eğitim-öğretim yılında anne babalar olarak okullarda verecekleri destek ve katkılardan dolayı teşekkür ederken,  mesajında idareci ve öğretmenlere de seslenerek; 2023´ün Güçlü Türkiye´sine adım adım yaklaşırken, bu yolda eğitimin temel taşlarından biri olduğunuzu unutmayınız. Öğrencilerimize verilen karnelerin bir eğitim öğretim yılının değerlendirmesi olduğunu unutmayınız. Öğrencilerimizin gelişimlerini devam ettirebilmeleri için onları destekleyiniz. Sizlerin yol gösterici ve ufuk açıcı olmanız çocuklarımızı hedeflerine daha da yaklaştıracaktır. Çocuklarımızın başarılarına ortak olduğumuz gibi varsa bir başarısızlıkları onlara da ortak olmalıyız. Yapıcı ve özgüven arttırıcı bir tutumla onları desteklemek başarılarını arttıracağı gibi güçlüklerle mücadele edebilmeleri noktasında katkı sağlayacaktır ifadelerini kullandı.

          Öğrencilere de bazı tavsiyelerde bulunan Sarı, “Gelişim; sadece eğitim öğretim süresince veya sadece okulların açık olduğu dönemlerde değil hayatımızın tümünde devam eder. Bu bilinçle hareket ettiğiniz sürece üstesinden gelemeyeceğiniz güçlük yoktur.  Vatanını milletini seven; yerli, milli ve manevi değerlerine bağlı; ailesine, ülkesine ve milletine faydalı bireyler olarak, yine ülkesi ve milleti için tüm dünya ile yarışabilecek donanıma sahip olmalısınız. Geleceği parlak, özgüveni yüksek öncü kuşaklar olmak için çok çalışmalısınız. Şanlı geçmişimizi çok iyi bilmeli ve çok daha iyi bir gelecek inşa etmenin çabası içerisinde olmalısınız. Eğitim öğretim yılı sonunda aldığınız karneler sizlerin bir yıllık çalışmalarınızın değerlendirmelerini içermektedir. İnanıyorum ki olumlu yönlerinizle beraber eksiklerinizi de görüp önümüzdeki yıl daha düzenli, daha verimli çalışarak arzu ettiğiniz seviyelere ulaşacaksınız” dedi. 

          2019-2020 eğitim öğretim yılında resmi ve özel olmak üzere bin 310 okulda 13 bin 845 öğretmen ve yaklaşık 241 bin öğrencimizle eğitim öğretime başlanılacaklarını kaydeden Sarı, “Bunlardan 13 bini anasınıfı olmak üzere 15 bin 660 1. Sınıf öğrencisi olmak üzere toplamda 28 bin 660 öğrencimiz ilk defa okulla tanışacaktır. 2023 Eğitim

          Vizyonunun 21. yüzyıla dair eğitim önerisi, 21. yüzyıl Talim ve Terbiye Modeli şeklindeki çift kanatlı bir okumadır. Sadece beceri kazandırmak hayatı göğüslemeye yetmemektedir. Gerekli olan, insana ait evrensel, yerel, maddi, manevi, mesleki, ahlâkî, millî tüm değerleri kapsayan ve kuşatan bir olgunlaşma, gelişme, ilerleme, değişim ve ahlâk güzelliğidir. 2023 Eğitim Vizyonu Belgesinin en temel felsefi önermesi insanın, birlik ve bütünlüğü içinde yeniden ele alınmasıdır. İnsanı tekrar hak ettiği biçimde eğitimin gündemine taşımak olduğunu söyledi.”

          İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak eğitim öğretim yılı başlarken herhangi bir aksamaya fırsat vermeme adına, gerekli tüm hazırlıkları tamamladıkları anlatan Sarı, “Eğitim çağa uygun olarak sürekli değişen ve gelişen, birikim ve tecrübeler ışığında yenilenen bir süreçtir ve bu süreç toplumu yücelten, insanlığa yön veren en önemli etkendir. Eğitim nesil yetiştirme işidir. Nesil yetiştirme, medeniyet inşası iddiasını sürdürmektir. Hedefimiz, tarihimizin bize atfettiği yüce değerler ve ilkelerimiz doğrultusunda bilgi toplumunun gerektirdiği becerilerle donanmış, milli kültür ile insanlığın evrensel değerlerini içselleştirmiş bireyler yetiştirmektir. Zira ülkelerin gücü iyi eğitime sahip nitelikli insan gücünden gelir. 2019-2020 eğitim-öğretim yılının eğitim hayatına başlayacak öğrencilere, öğretmen, idareci ve velilere hayırlı olsun” temennisinde bulundu Haber:Halil YORĞUN

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku