Dijital Medya Platformu

Mardin’de ‘Ümmet Şuuru’ konferansı

0 305

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin,”İslam dünyası birleşemez asla bir araya gelemez anlamındaki ön yargıların kırılması gerektiğine dikkat çekti.”

İlim Yayma Cemiyeti Mardin Şubesi tarafından “Ümmet Şuuru” konulu konferans düzenlendi.
Mardin Selahaddin-î Eyyubi Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdunda düzenlenen konferansa Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin ve Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar konuşmacı olarak katıldı.
Mardin Artuklu Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğrencilerinden Yasin Özdemir’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programa çok sayıda devtli katıldı.
Sunuculuğunu Yusuf Aytemur’un yaptığı programda konuşan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar Ayet ve hadisler ışığında ümmet ve ümmet kavramını anlatarak, dünyadaki her şeyi harcasanız bile bu ümmetin karşılığını veremezsiniz dedi.
Konuşmasında bu günkü İslam coğrafyasını anlatan Özcoşar, “Önünüze bir dünya haritasını alıp bakın, göreceksiniz ki şuan da tüm çatışmaların yaşandığı yer İslam coğrafyası olduğunu göreceksiniz. Yani İslam coğrafyası ateş çukuru haline gelmiş durumda, ekonomik sorun, trajedi ve katliamlar bu coğrafyada yaşanmaktadır. Bu gün İslam aleminin yaşadığı durum Allah’ın sevgisiyle bağdaştırılamayacağını söyledi.”
Katılımcılara ümmet giderse güç gider kavramını hatırlatan Özcoşar, “Malumunuz etrafımız bir fitne ateşinin çemberi içerisindedir. Bölge adeta kan ağlamaktadır. Bu coğrafyada parçalanmış aileler, yurtlarından sürülmüş insanlar, aç ve perişan bırakılan müslümanlar var. Tüm zulüm ve işkence karşısında, ortaya çıkan gerçek şudur ki; müslümanların bugün daha çok kardeşliğe, dayanışmaya ve birlikteliğe ihtiyacı var. Bu gün İslam dünyasında en çok unutulan iyiliği emretmek, kötülüğü men etmek hadisesidir. Bu ortamda buna çokça ihtiyacımız vardır” ifadelerini kullandı.
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin ise, konuşmasına başlarken genç katılımcılara siz islam dünyasındaki kaç ülkenin yöneticisiyle yada siyasetçisiyle diyalog kurdunuz. Kaç ülkede yaşanan olayları detaylıca biliyorsunuz. Kaç ülkede özellikle son yüz yıl içerisinde neler yaşandığını biliyorsunuz. İlk önce bunlara bakmak lazımdır dedi.
Evvela İslam dünyası birleşemez asla bir araya gelemez anlamındaki ön yargıların kırılması gerektiğine dikkat çeken Tekin, “Yaklaşık 3 yıldır Anadolu’da gittiğim her yerde, katıldığım her toplantıda bu yargıların kırılmasından bahsettim. Bu gün burada bulunma sebebimiz de müslümanların bu tür sıkıntılarla karşı karşıya kalmaması için hep beraber tedbir almak adına bir uyarı vazifesini yerine getirmek içindir. Bu gün burada bulunmanın da asıl gerekçesi hep beraber 15 Temmuz’da yaptığımız gibi gelin sırt sırta verelim ve aramızda ki fitnecileri hep beraber sistemin dışına atalım. Bunu yapmaktan imtina edersek, birbirimiz aleyhinde konuşmaya devam edip, birbirimizin kuyusunu kazma telaşına düşersek, bunun sonu çok açık ve net bir biçimde ortadadır. Bu gün İslam coğrafyasının ümidi olan bizler tekrar ümid verebilmemiz için önce kendi içimizde ki problemleri aşmamız gerekiyor. Önce kendi içimizde ki fitne tohumlarını ayıklamamız gerekiyor”dedi.
Tekin; “Fitne tohumlarını ayıklamayı başarırsak, bu coğrafyada sosyal anlamda, ekonomik anlamda, entellektüel anlamda ve akademik anlamda güçlü olan siz olursunuz. Ama siz sallanırsanız, siz güçlü olmazsanız o zaman bu söylediklerimizin hiç bir karşılığı yoktur demektir. O yüzden malesef kapitalizm hegemonyasında olan bir dünyada yaşıyoruz. Bütün bu söylemlerimizin havada kalmaması için Türkiye’nin başarılı olması gerekiyor. Türkiye’nin güçlü olması gerekiyor. Türkiye’nin güçlü olmasının yoluda hükümetin ve yönetimin güçlü olmasından geçiyor” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku