Dijital Medya Platformu

Pazarcılar ‘Kapalı Semt Pazarı’ İstiyor

0 229

           Yaklaşık 12 yıldır Mardin’de kurulan açık halk pazarlarında yaşanan sıkıntılardan şikâyetçi olan pazarcı esnafı yetkililerden ‘Kapalı Semt Pazarı’ istiyor

          Yazın kavurucu sıcaklarda, kışın ise dondurucu havalarda tezgâhlarını açmak zorunda kalan pazarcı esnafı, hem kendilerinin hemde vatandaşların daha rahat bir ortamda alışveriş yapabilmeleri için yetkililerden ‘Kapalı Semt Pazarı’ istiyor.

          Merkez Artuklu ilçesinde haftanın hemen hemen her günü kurulan açık halk pazarlarında esnaf ve vatandaşlar çeşitli sıkıntılar yaşarken, pazarların kurulduğu mekânlarda ise trafiğin akışında da büyük ölçüde aksaklıklar yaşanıyor.

          Mardin’in münhal yerlerinde kurulan açık halk pazarları tezgâh açtıkları semt veya mahalle sakinleri; yaşanan ses ve çevre kirliliğinden, kapatılan cadde ve sokaklardan, trafikte yaşanan keşmekeşlikten, ambulans ve İtfaiyenin zamanında vakalara müdahale etmemesinden şikâyetçi.

          Kapalı semt pazarının mutlaka yapılması gerektiğini belirten Pazar esnaflarından Mahmut Karatay, Halk pazarları toplumumuzun vazgeçilmezleri arasındadır. Bugün satış yaptığımız pazarlar vatandaşın ihtiyaçlarına cevap verebiliyor ama kurulan pazarlarda hem biz hem de vatandaş büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalıyoruz. Pazarların vazgeçilmezi olan çadır açmaktan kurtulmak istiyoruz. Yazın güneşten, kışın kardan yağmurdan korunmak için hemen hemen her gün çadır açmak zorunda kalıyoruz. Her sabah 2-3 saat tezgah dizmek, akşamda 2-3 saat tezgah toplamak bunun cabası. Tabi bunun yanında kişisel sorunlarımızda olmuyor değil, mesela; mescit, tuvalet, elektrik, araç giriş-çıkışlarında büyük sıkıntılar yaşıyoruz. ‘Kapalı Semt Pazarı’ olması halinde bu ve buna benzer sıkıntılardan kurtulacağımızı düşünüyorum” dedi.

          Özellikle kış mevsiminin gelmesiyle birlikte sıkıntılarının daha da artacağını dile getiren Yılmaz Ok ise; “Özellikle kış ayının gelmesiyle hem pazar esnafı hem de halk bundan kötü etkilenecek. Pazarımızı açtığımız alanlarda da ev sahipleriyle ve civardaki esnafla sorunlar yaşıyoruz. Ev ve iş yerlerinin önüne kurulan tezgâhlardan ve pazardan gelen seslerden rahatsız olan ev ve iş yeri sahipleriyle pazarcılar arasında ara sıra tartışmalar yaşanıyor. Semtlerde, mahallelerde kurduğumuz pazarlar birçok yolun kapanmasına neden oluyor. Bu durumda ambulans ve itfaiye acil olan vakalara anında müdahalesi engelleniyor. Kapalı semt pazarının kurulmasıyla bu sorunların hiç biri yaşanmayacaktır” ifadelerini kullandı.

          Kapalı semt pazarının kurulmasıyla, pazarcı esnafı rahat bir nefes alacağına kaydeden Ahmet Bala da “Tezgâhlarda sergilediğimiz ürünlerimizi bir yerden bir yere taşımak ve tezgâhlarda ürün dizmek çok zamanımızı alıyor. Özelikle açıkta satılan şarküteri ürünleri sağlıklı ve hijyenik bir ortamda satılmasını arzuluyoruz. Kamera sistemi olmadığı için çoğu zaman hırsızlık ve taciz olayları yaşanıyor. Buda bizi rahatsız ediyor. Bu gibi sorunların önüne geçebilmek ve kaliteli hizmet verebilmek için bir an evvel Kapalı Semt Pazarının kurulmasını talep ediyoruz.

          13 Mart mahallesinde kurulması istenilen ‘Kapalı Semt Pazarı’nın yeri Abdulkadir Tutaşı Ortaokulunun yanında geniş bir hazine alanı mevcuttur.
Burada ‘Kapalı Semt Pazarı’ yapılması halinde hem esnaf hem de vatandaş açısından büyük bir rahatlama söz konusu olacaktır.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku