Dijital Medya Platformu

Okul Yolu, Alkol Şişelerinden Geçilmiyor

0 237

        Her gün yüzlerce öğrencinin okula gidip gelmek için kullandığı okul yolu çöpten ve kırık alkol cam şişelerinden geçilmiyor. Alkol alarak boş şişelerini okul yoluna fırlatan duyarsız sözüm ona bazı vatandaşlar, bu yolu her gün kullanan öğrencilere tehlikeli anlar yaşatıyor. Duyarsız vatandaşlara bir de işini yapmayan yetkililer eklenince okul yolu çile yoluna dönüşüyor.

       Merkez Artuklu İlçesi Diyarbakırkapı mahallesinde bulunan Şehit Pilot Teğmen Ayfer Gök Ortaokulu, Cahit Zarifoğlu İmam Hatip Ortaokulu ve Altınova İlkokulu öğrencilerinin her gün okula gidip gelmek için kullandıkları yol; viran bir şehrin kalıntılarını andırıyor adeta, yıkılmış duvarları, bozuk merdivenleri ile metruk ve kuş uçmaz kervan geçmez görüntüsü veriyor. Ancak yolun sıkıntısı bu kadar da değil, Yol, çöp ve kırık alkol şişeleri yanısıra yolda çıkan dikenli bitkiler ise cabası.

     Okullar bölgesi olarak da bilinen bu bölgede bulunan bu üç okulda yaklaşık bin öğrenci eğitim görüyor. Her gün aynı yolu kullanmak mecburiyetinde kalan öğrenciler; “Buradan geçerken kırık bira ve alkol şişelerine basmamak için zor anlar yaşıyoruz. Temizlik konusunda buraya gereken hassasiyet gösterilmiyor. İnşaat yolu açmak için var olan yolu da tahrip ettiler. Yıllardır buraya bakım yapılmadığı için okul yolu gittikçe bozuluyor. Buraya yol demek için bin şahit lazım. Yol yüzünden okulumuza gidip gelmekte güçlük çekiyoruz” şeklinde sitem ettiler.
Daha önce de günde-me gelen ama her defasında bir adım dahi atılmayan yol konusunda adeta isyan eden mahalle sakinleri ise,

      “Çocuklarımızı okula gönderirken endişeleniyoruz. Bu yolu kullanmak zorunda kalan çocuklarımız kitap yerine her gün bira ve alkol şişeleriyle güne başlıyor. Gece geç saatlere kadar yolun üst tarafında boş alanda bazı duyarsız kişi veya kişiler alkol alarak boş şişelerini yolun ortasına fırlatıyorlar. Buda yolu cam kırıklarından geçilmez hale getiriyor. Biz büyükler bile bu durumdan rahatsız oluyoruz. Çocuklarımızın her gün alkol şişelerine aşina olmalarını istemiyoruz. Sorunun çözümü noktasında yetkilileri göreve davet ediyoruz” çağrısında bulundular.

     Öte yandan, bu bölgede bulunan Artuklu Şehit Pilot Teğmen Ayfer Gök Ortaoku-lunda 425 öğrenci, Artuklu Cahit Zarifoğlu İmam Hatip Ortaokulunda 170 öğrenci ve Artuklu Altınova İlkokulunda ise 321 öğrenci yanısıra mahalle sakinlerinin kullanmak zorunda oldukları bu yolun biran önce yapılmasını isteyen veliler, idarecileri göreve davet ettiler.

 

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku