Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

22 yıldır beklenen hizmet

175

Mardin halkının yıllardır özlemini çektiği yeşil alanlar ve dinlenme parkları tüm girişimlere rağmen bir türlü hedefine ulaşamıyor.

Birinci kayyum döneminde milyarlarca para harcanarak yapılan Kamor Millet Bahçesi vatandaşın yeşil alan talebini karşılamazken Vatandaşlar, yürüme mesafesinde ve çok vizyonlu yeşil alanlar Mardin’e kazandırılmasını istiyor.

Mardin’in Artuklu İlçesi 13 Mart Mahallesi Kasımiye Ortaokul civarında bulunan 29 dönümlük arazi 22 yıllardır yeşil alana dönüştürülmeyi bekliyor. Alan hakkında çeşitli şaibelerin dolaştığını belirten Vatandaşlar, park olarak ayrılan bu yerin imar revizyonu içine alınarak parsellere dönüştürülüp birilerine verileceği kaygısı içerisinde olduklarını belirterek, Millet bahçesi için yeni bir yer arayışı içerisinde olan Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş’tan şehir merkezinde bulunan bu büyük arsanın rantçıların eline geçmeden Millet Bahçesi için tahsis edilmesini istiyor.

Yıllardır bir ağacın gölgesine muhtaç olan Mardin halkı bu parkın yapılması noktasında özellikle Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş’tan beklediklerini belirterek, “Atandığı günden beri Mardin halkının teveccühünü kazanan ve güzel hizmetlere imza atan sayın valimiz, buna da el atacağından eminiz.
Mardinimize bu parkın kazandırılması ancak bu dönemde mümkündür. Kaynakların emin ellerde olduğu, bu şehirde harcanacak her kuruşun Mardin ve Mardin halkının faydası ve iyiliği için kullanılacağına inancımız tamdır. Bu parkı ancak Vali Demirtaş yapar” diyerek kendilerine olan güvenlerini dile getirdiler.
Geçen 22 yıllık süre zarfında çok sayıda Vali, Milletvekili ve Belediye Başkanı değişmesine rağmen bu parkın yapılmaması kafalarda soru işareti bırakıyor.

Çeşitli imar çetelerinin iştahını kabartan bu alanın birilerine peşkeş çekilmesinden endişe ediliyor. Şehrin göbeğinde bulunan bu geniş alanı bir an önce millet bahçesine dönüştürülmesini isteyen vatandaşlar, “Nefes alacak yeşil alanlara ihtiyacımız olduğu halde bu alanın boş bırakılmasına bir türlü anlam veremiyoruz. Daha önce yapılan 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı bir nebze olsun bu ihtiyacımızı karşılıyordu. Çoluk çocuğumuzla burada stres atıyorduk. Malesefburasınıda bizlere fazla görmüş olacaklar ki birkaç metrekareden oluşan bu alana devasa iki kafe inşa ederek, en doğal hakkımızı elimizden aldılar.

Oturma yerlerimizi bile işgal ederek, her geçen gün biraz daha parka sirayet ettiler. Bu parkın en kısa zamanda tekrar aslına uygun bir şekilde Mardin halkına kazandırılmasını istiyoruz” talebinde bulundular.
Ayrıca bu alanın alt tarafında yer alan terkedilmiş taş ocaklarından oluşan mağaralar otantik halleriyle yapılacak olan Millet Bahçesine büyük anlam katacağına inandıklarını ifade eden vatandaşlar, “Yeni bir mimari tasarımla bu mağaralar, farklı bir şekilde dizayn edilebilir. Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla karşı karşı olduğumuz bu günlerde bol oksijenli, temiz ve yeşil alanlara daha çok ihtiyacımız vardır.
Yeni yapılacak olan Millet Bahçesi projesi kardeş bir belediyeye sunulması halinde şehre ayrı bir görüntü katacağına inanıyoruz” denildi.

Bu Proje Mardin’e Rahat Bir Nefes Aldıracak
Bu arsanın Millet Bahçesine dönüştürülmesi halinde içerisinde ailece vakit geçirebileceğimiz sık ağaçlık alanları, yeşil alanlar, oyun alanı, uçurtma alanı, çocuk bahçesi ve parklar, yapay gölet, sosyal ve kültürel tesisler, spor alanı, botanik parkı, bakı teras, çay bahçeleri ve mesire alanı gibi çok yönlü sosyal aktiviteleri rahatlıkla içinde barındıracaktır.
Mardin’in ve özellikle Yenişehir semtinin yeşil alan eksikliğini giderecek olan bu parkın Mardin halkına yeni bir yaşam alanı oluşturacağı muhakkaktır. Kentsel tasarım anlamında şehrimiz için çok önemli olan bu parkın, ayrıca yöneticiler için ayrı bir vizyon teşkil edecek ve halkın tevecühünü kazanmış olacaklardır.

AK Parti Milletvekilleri Şeyhmus Dinçel ve Cengiz Demirkaya’nın 13 Mart Mahallesinde yer alan bu parkın Cumhurbaşkanımızın “Yeşil ve Yaşanabilir Şehir” hedefleri doğrultusunda kendilerine miras olarak bırakacakları bir hizmet beklentisi ile karşı karşıya olduklarını belirtmekte fayda vardır.
Kır’atım gazetesi olarak 2008 yılında bu konuyu gündeme taşımış ancak yetkililerin maddi imkansızlıklar nedeniyle bunun mümkün olmadığı cevabıyla karşılaşmıştık. 2008 yılında dile getirdiğimiz haberi tekrar gündeme taşıyarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyor ve gereğinin yapılması hususunda alınacak kararlar yöneticilerimizin uhdesindedir diyoruz.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku