Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Ağız kokusunu önlemenin yolları

0 252

Ağız kokusu, milyonlarca kişinin hayatlarında en az bir kere, birçok kişinin de kronik olarak yaşadığı çok önemli bir sorundur.

Ağız kokusu, ağızdaki hoş olmayan tat ve nefes şeklinde tanımlanabilir. Ağız kokusunun çeşitli nedenleri vardır. Peki, ağız kokusu nedenleri nelerdir? Ağız kokusu nasıl geçer? Sizler için bilmeniz gereken önemli detayları derledik.

AĞIZ KOKUSU NEDENLERİ NELERDİR?
Diş taşı oluşumu. Ağız kokusunun önemli sebeplerinden olarak gösterilen diş taşı oluşumu, ağızdaki kötü kokuya kaynaklık eden bir faktördür.
Diş eti iltihabı. Diş taşı oluşumuna paralel olarak gelişen diş eti iltihabı, ağız kokusunu tetikleyen bir diğer nedendir.
Sistemik hastalıklar. Mide rahatsızlıkları, diyabet, kulak burun ve boğaz rahatsızlıkları, geniz akıntıları, sinüs iltihapları gibi rahatsızlıklar da ağız kokusunun oluşumundaki nedenlerden bir tanesidir.
Ağız içi problemler. Yapılan birçok araştırma, ağız kokusunun en büyük nedenini lokal yani ağız içi problemlerden kaynaklanan durumlar olarak gösterir. Bu durumları da şöyle sıralayabiliriz:
Kötü yapılmış protezler,
Ağızdaki çürükler,
Ağız hijyeninin düzgün olmaması olmaması,
Yeterli diş fırçalanmaması,
Dilin fırçalanmaması,
Diş ipi kullanılmaması
Ağızda bakteri ortamının bulunması

AĞIZ KOKUSU NASIL GEÇER?
Yukarıda saydığımız nedenlerden kaynaklı ağız kokusunu gidermek için de çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri sıralamamız gerekirse,

Günde en az iki kere dişlerinizi fırçalamaya özen gösterin
Diş fırçanızı mümkün olduğunca sık sık değiştirin.
Sadece dişlerinizi değil, dilinizi de fırçalayın.
Diş ipi kullanımına özen gösterin.
Ağız gargarası yapın.
Şekersiz sakız çiğneyin.
Yılda en az iki kere kez dişçiye gidin.
Su tüketimini çoğaltın.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku