Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Artuklu Halil İbrahim Camisinde İlk Cuma Namazı Kılındı

0 63

Mardin’de yapımı tamamlanan Halil İbrahim Camisinde ilk cuma namazı kılındı. Pandemi nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen cemaat avluya kadar taştı.

Mardin merkez Artuklu İlçesi Yenişehir mahallesinde geçtiğimiz günlerde yapımı tamamlanan ve Mardin’in tanınmış simalarından olan hayırsever Hacı Salih Kıdır tarafından yapılan Halil İbrahim Camisinde ilk cuma namazı kılındı. Pandemi nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen caminin içini dolduran cemaat avluya kadar taştı. Oruçlu olan cemaat güneşin altında cuma namazını eda etmek zorunda kaldı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, maske, mesafe ve hijyen kurallarına riayet edilerek, kılınan Cuma namazına Mardin İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, Ak Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, Artuklu Kaymakamı Hacı Hasan Gökpınar, Artuklu İlçe Müftüsü Abdullah Işık ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Mardin il Müftüsü Ali Hayri Çelik tarafından okunan hutbede Çelik, Yetimlerin hak ve hukukuna değinerek, “Yüce dinimiz İslam, yetimleri himaye etmeyi, koruyup gözetmeyi emreder. Onlara karşı duyarlı davranmayı, şefkat ve merhametle yaklaşmayı öğütler. Zira yetimler, Cenâb-ı Hakk’ın hepimize emanet ettiği masum kullarıdır. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s), bir hadis-i şeriflerinde bu gerçeğe şöyle işaret eder: “Müslümanların evleri arasında en hayırlı ev, içinde kendisine iyi davranılan bir yetimin bulunduğu evdir” dedi.

Çelik, “Yetimleri ihmal etmek, onları yalnız ve ilgisiz bırakmak büyük bir vebaldir. Yetimlerin haklarını çiğnemek, mallarına el uzatmak sorumluluğu ağır bir günahtır. Nitekim Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de bizi şöyle uyarır: “Öyleyse sakın yetimi ezme! El açıp isteyeni de sakın azarlama. Ve Rabbinin nimetini, minnet ve şükranla an” şeklinde ayet ve hadislerle yetimlerin hak ve hukukuna dikkat çekti.

Mardin il Müftüsü Ali Hayri Çelik tarafından kılınan Cuma namazının ardından cemaatle sohbet eden Mardin’in köklü ailesinden olan Hacı Salih Kıdır, Allah sonsuz şükürler olsun ki bizlere bu günleri gösterdi. Doğup büyüdüğüm bu güzel ve kadim şehrime bir cami kazandırmak en büyük hayalimdi. Çok şükür nasip oldu. Caminin yapımında emeği geçen herkesten Allah razı olsun ve Rabbim bu hizmeti bizlerden kabul etsin” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku