Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ KAPSAMINDA TIP FAKÜLTESİ KURULMASI TALEBİMİZ. (1)

144

ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ KAPSAMINDA TIP FAKÜLTESİ KURULMASI TALEBİMİZ. (1)

M.Beşir Ayanoğlu


2003 Yıllarında Mardin fakülte kurulması amacıyla Mardin Valisi Sayın KOÇAKLAR desteği ile “Mardin’e Fakülte Kurulması ve Yaşatılması” derneğini bir grup arkadaş ile kurduk ve kuruluşunda aktif görev aldım.

-Dicle Üniversitesi Rektörü Fikri Canoruç’tan Mardin’e bağlı mimarlık, güzel sanatlar fakültesinin kurulması için talepte bulunduk.

-D.Ü. Senatosu bu talebimiz ile ilgili kararı geciktirdi. Rektör bey ve Mardinli olan eşi Prof. Dr.Naime Canoruç katkısı ile karar çıktı.

-Karar YÖK’E gönderildi orada bekletildi sonra Mardinli STÖ ve siyaset dünyasının katkısı ile karar onaylandı.

-AK Parti Hükümetinin ilk yıllarında kurulan üniversiteler için Mardin’e de üniversite kurulması için çalışma ve kulis başlattık. Eski sanayi sitesi başkanı olan Muhsin AYDIN amcamız da imza kampanyası başlattı. Bazı siyasetçiler bunu imzalamaktan imtina etti.

– Çalışma ve kulis faaliyetlerimiz çerçevesinde AK Parti hükümetinin TBMM’de kabul ettiği 5662 Sayılı yasa ile Mardin Artuklu Üniversitesi 28 Mayıs 2007 tarihinde kuruldu.

– TBMM’DE kabul edilen 2008 bütçesinde Düzce Üniversitesine 30 Trilyon kaynak aktarılırken, Mardin Artuklu Üniversitesine 4 Trilyonluk kaynak aktarması izahı olmayan bir durumdu ve bunu dönemin siyasetçilerine aktardık.

-Mardin’e fakülte kurulması için kurmuş olduğumuz “Mardin’e Fakülte Kurulması ve Yaşatılması Derneği” ‘nin adını “MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİNİ KORUMA YAŞATMA DERNEĞİ” olarak değiştirdik.

-Kurulan üniversite için; Üniversitenin yapılacağı yerleşke planı İTÜ’de proje çalışmaları yapılmakta olup bu planlar için yaklaşık 1 Trilyon para gerektiği,
-Kampus yerleşkesinin olacağı yerde kamulaştırma çalışmalarının yapılması gerektiği, imara açılacak bir kısım arsalar Üniversite yerleşkesine katılacağı, bütün bu çalışmalar içinde kaynak gerektiği bu sebeple şehir olarak para bulmamız gerektiği fikri ortaya çıktı.

-Bu kaynağın bulunması için yine STÖ’ler olarak işe başladık.

-27 Haziran 2008 günü Kent Konseyi Genel Kurulu toplantısında dernek yöneticilerinin çabası ve dönemin valisi Sayın KILIÇLAR’ın desteği dernek bünyesinde üniversiteye gelir elde etme amaçlı 29 Ekim 2008 de piyango çekilişinin yapılması kararını aldık.

– Piyango çekilişi için bürokratik engellemeye rağmen izinler alındı ve piyango biletleri bastırıldı.

-Piyango biletlerinin muhafazası için de Artuklu Üniversitesini Koruma ve Yaşatma Derneği yöneticisi olmamdan dolayı şahsımı görevlendirdiler.

-Biletlerin muhafazası için kah belediye kasalarını, kah valilik özel odalarını, kah Mardinli iş adamlarının ofislerini kullandık. Biletler sağ salim satışını gerçekleştirdik.

-Piyango çekilişinden sonra gelen kaynağın üniversiteye aktarılması içinde çalışmalar yürüttük ve o dönem yeni kurulan üniversiteye can suyu olabilecek kaynağı aktardık.

-09 Kasım 2008 tarihinde Mardin’i ziyaret eden devlet bakanı Nazım EKREN’e Artuklu Üniversitesinin kaynak sorunu olduğunu ve bu nedenle piyango çekilişi yaptırdığımızı fakat devlet olarak da desteklemeleri gerektiğini bütün AK Parti teşkilatları önünde ifade ettim.

-Dönemin devlet bakanı Sayın Nazım EKREN’in bize cevabı; “Artuklu üniversitesi projeleri önümüze geldiğinde hemen para aktaracağız” dedi.

-Daha sonraki aşamalar da bakan bey, peyder pey bu sözünü yerine getirdi ve Artuklu Üniversitesi kuruluş aşaması gerçekleşmeye başladı.

-2009 yılında Mardin il Belediye Başkanlığına şahsım aday olup Mardinli hemşerilerimizin teveccühü ile bu göreve seçildikten sonra Artuklu Üniversitemize özel bir ilgi ve alaka gösterdim. Ve ilk belediye meclis toplantımızda Artuklu Üniversitemizin yerleşke imar planlarını meclisten geçirdik ve inşaatının başlaması için ruhsatlandırmayı yaptık ve hızlı bir şekilde binalar yükselmeye başladı.

– O dönemde bazı fakülteleri yapma konusunda söz veren hayırsever insanlarda fakülte binalarını yaptırmaya başladılar.

-Mardin Belediyesi olarak bizler, siyasi irade olarak da Mardin Milletvekilleri bu inşaatların tamamlanması ve kaynak aktarılması için Başbakanlık ve ilgili bakanlıklar bünyesinde önemli kulis ve çalışmalarda bulunduk.

– Dönemin üniversite yöneticileri kendi hatalarından kaynaklanan yanlışlar sebebiyle belediyemize ve şahsıma zaman zaman saldırıda bulundular ise de bunu kavga veya inatlaşma sebebi yapmadan üniversitemizin kuruluşunun tamamlanması için elimden gelen gayreti gösterdim.

-2015 sonrası Artuklu Üniversitemiz için fitne ateşinin alevlendirildiği dönem, yaşanan bazı tatsız hadiselerden sonra yeni görevlendirmeler, yeni heyecanlar derken görev süresi biten rektörler ve yeni atanan Sayın Özçoşar.

-2007’de başlanılan süreçten şu ana kadar 13 yıl geçmesine rağmen üniversite ile istenilen ivme veya kalkınma yakalanamamıştı.

-2020’lerde 20 Bin öğrenci hedefi ve Mardin’in sürdürülebilir kalkınmasını sağlayan bir üniversite hayalimiz maalesef istediğimiz gibi gerçekleşmedi.

– Ve biz bu süreçte bir şey daha anladık. Şehrin tepe yöneticilerinin yaptığı kavga ve didişmeleri maalesef şehre ağır bir fatura olarak geri dönüyordu. Kavgadan mütevellit şehre gelmesi gereken hizmet gelmiyor, Ankara bürokrasisine götürülüp çözülmesi gerek sorunlar bu sebeple çözülemiyor ve şehrin gerilmesine ve gerilemesine sebep oluyordu.

– Şimdi Mardinli hemşerilerimizin gönlünde ve talebinde; Artuklu Üniversitesi bünyesinde bir tıp fakültesi kurulma arzusu vardır. Özellikle AK Parti Hükümetinin Mardin’e şehir hastanesi kurulma fikri ortaya çıktıktan sonra tıp fakültesi talebi daha çok depreşti.

-Dönemin rektörlerine tıp fakültesi kurulma talebi önerisi söylendiğinde; kendi perspektiflerinden buna itiraz ettiler. Kendilerince bu itirazların makul cevapları da vardı. Halbuki demokrasilerde halkın talebi, iradesi yönetimin hizmet anlayışını da oluşturmaktadır. Bu sebeple bu talebin değerlendirilmesi gerekirdi.

-2003 yıllında Mardin’e Fakülte Kurma Yaşatma Derneğini kurarken de bazı odaklar bizi hayalperestlikle suçlamışlardı. Fakat Dicle Üniversitesi senatosundan bu talebimizin kararı kabul edilip YÖK’te de onaylanınca ve AK PARTİ Hükümetince de Artuklu Üniversitesi kurulunca bu arzumuzun hayal olmadığı ortaya çıkmıştır.

O halde,
Mardin’e tıp fakültesi kurulmalı talebinin makul şekilde içi doldurulup bunu ilgili mercilere kabul ettirmek gerekir.
Mardin Artuklu Üniversitesinde kurulan bölümler ve şu an verilen eğitim; Mardin’imizin sürdürülebilir kalkınmasını sağlayamamıştır ayrıca şehrin ilim irfan yolunda dönüştürme noktasında halen eksiklikleri vardır.

Butik üniversite anlayışı maalesef yıllarımızın boşa heba edilmesine sebep olmuştur.
Artuklu Üniversitesi ne butik üniversite olabilmiştir ne de diğer üniversiteler gibi ilerleyebilmiştir.

– Hâlbuki, istihdama ön ayak olan, şehrin gelişim ve ilerlemesini sağlayan bölümler açılabilesiydi Mardin daha farklı noktalarda olurdu. (Devamı var…….)

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku