Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Artuklu’da Bulunan Altmış Yıllık Okul Yıkılıyor

184

1959 yılından beri Mardin’in eğitim ve öğretimine aralıksız hizmet veren Artuklu Dumlupınar İlkokulu kentsel dönüşüm projesi kapsamında önümüzdeki birkaç gün içinde yıkılacağı belirtildi.

Aşırı yağışlardan dolayı okulun bulunduğu alanda çökme yaşandığından okul tasfiye edilerek, buradaki öğrenciler eğitim öğretim faaliyetlerine devam ebilmeleri içi Artuklu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde devam etmek zorunda kaldı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, özellikle sit alanı içerisinde bulunan kaçak ve betonarme binaların yıkımları hususunda açıklamalarda bulunarak, yaklaşık 60 yıldır eğitim ve öğretime hizmet veren Dumlupınar İmam Hatip Ortaokulunun da bu çalışmalar kapsamında yıkılacağını söyledi.
Vali Demirtaş, “Eski hükümet konağı mevkiinde bulunan Dumlupınar İmam Hatip Ortaokulunu yıkmaya başlayacağız.

Yıkımı için ihale sürecindeyiz. Önümüzdeki birkaç gün içinde yapacağımız ihalenin ardından aşırı yağışlardan dolayı zemini zarar gören okulumuzu yıkmaya başlayacağız. Sit alanında bulunan ve tarihi Mardin’in silüetini bozan diğer betonarme binalar içinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bize yapacağı ödeneklerle belirlediğimiz diğer betonarme binaları da yıkacağız. Bu binalar hem Mardin’in tarihi taş yapılarına zarar veriyor hem de kültür ve turizm şehri olan Mardin’e yakışmıyor” dedi.

1956 yılında ilkokul olarak temeli atılan okulun 1959 yılında 10 öğretmen ve 350 öğrenciyle eğitim ve öğretime başlamıştı. Her geçen gün Mardin’de okullaşma oranı artıkça Dumlupınar ilkokulunda da öğrenci sayısı peyderpey düşmeye başladı. En son öğrenci sayısı 128’e kadar düşen okulun, 2019-2020 eğitim öğretim yılında değişikliğe gidilerek, okulun ismi Dumlupınar İmam Hatip Ortaokulu olarak değiştirildi.

A.Kadir Admış

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku