Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Artuklu’da Tarihi Birinci Cadde Gerçek Kimliğine Kavuşuyor

0 52

Büyük paralar harcanarak tarihi birinci cadde üzerinde dikilen galvanizli aydınlatma direkleri Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararıyla Mardin Büyükşehir Belediyesi ekiplerince sökülmeye başlandı.

Kıratım Haber – Dijital Medya Platformu olarak yaptığımız haberlerle böyle bir uygulamanın Mardin’in tarihi ve kültürel dokusunu bozacağına dair haberler yapmıştık. Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından alınan bu karar birlikte bir kez daha haklılığımızı ortaya koydu.

Mardin’in tarihi ve kültürel dokusunu bozduğu gerekçesi ile Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından sökülmesi kararı alındığı ve 3 milyon TL’ye mal olan aydınlatma direklerinin milli servetin yanlış kararlarla nasıl heba edildiği, yap bozlarla bu şehrin kaderiyle nasıl oynandığının bir göstergesidir.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanlığı ekiplerince sökülmeye başlanan aydınlatma direkleri bir bir kaldırıldı. Diyarbakırkapı’dan Cumhuriyet meydanına kadar olan mesafede sökülen galvanizli aydınlatma direkleri, geri kalan kısmı da bir hafta içinde sökülerek tarihi dokuya zarar veren direklerin tamamı ortadan kaldırılacağı, böylece şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin kaldırımları daha rahat ve huzurlu bir şekilde kullanılabileceği belirtildi.
Mardin’e geldiği günden beri her alanda hazırladığı başarılı projelerle şehre yeni bir imaj kazandırmaya çalışan Vali Demirtaş, Şehrin tarihi dokusunu bozan aydınlatma direklerinin Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu kararıyla sökülmeye başlanması yerinde bir karar olduğunu söyledi.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Aydınlatma direkleri koruma kurulunun onay verdiği projeye uygun yapılmadığını bu gerekçe ile söküldüğünü ifade etti. Vali Demirtaş,” Mardin’in tarihi dokusuna zarar verecek, görsel kirlilik oluşturacak hiçbir proje ve uygulamaya izin vermeyeceğiz. Bu şehrin gerçek sahiplerine danışmadan onaylarını almadan yapılan değişikliklere karşıyız. Mardin ve Mardinliler hizmetin en iyisini hak ediyor” dedi.

Duyarlı vatandaşlarda alınan bu kararın yerinde bir karar olduğunu belirterek, “Bu kararla kaldırımlarımız rahatladı. Kaldırımlarımız demir yığınına dönmüştü. Çocuklu aileler kaldırımlarda çocuk arabalarını kullanamıyorlardı. Kaldırımlarımız labirent gibi olmuştu. Bu şekilde herkes rahat bir nefes aldı.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku