Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Enstitüsü’ne Türkiye’den Üye Olan İlk Üniversite Mardin Artuklu Üniversitesi Oldu.

0 14

Mardin Artuklu Üniversitesi çizmiş olduğu 5T vizyonu çerçevesinde Tıp Fakültesinikurmasının ardından, ikinci ‘T’ odağı olan Turizm alanında da uluslararası bir başarıya imza attı.

Yakın zamanda Kültür ve İnanç Turizmi alanında ihtisaslaşmak adına açmış olduğu lisans ve lisansüstü programlar ve gerçekleştirmiş olduğu projeler ile adından söz ettiren Mardin Artuklu Üniversitesi Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Enstitüsü’ne (EuropeanInstitute of CulturalRoutes )Türkiye’de ilk üye üniversite olarak büyük bir başarıyı daha hanesine yazdırdı.

Avrupa Konseyi’nin Kültür Rotaları Üniversiteler Ağına üye olan Mardin ArtukluÜniversitesi,Kültür Rotaları üniversiteler ağında; Lüksemburg Üniversitesi, Paris Pantheon-Sorbonne Üniversitesi, Birmingham Üniversitesi, Saint Petersburg Üniversitesi gibi birbirinden köklü 15 üniversitenin yer aldığı bilgisi paylaşıldı.
Listede yer alan üniversitelerin ortak özelliklerinin; turizm, kültür turizmi, turizm ekonomisi, turizm coğrafyası, kültürel miras yönetimi, kültür rotaları gibi konularda bilgi, birikim ve uzmanlığa sahip olduğu bilgisini paylaşan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar konuya ilişkin konuşarak;

“Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Enstitüsü, 1987 yılında Avrupa Konseyi tarafından kurulmuş olup farklı ülke ve kültürlerin mirasının, paylaşılan ve yaşayan bir kültürel mirasa dönüştürmek amacında olan bir kuruluştur. Bünyesinde 40 kültür rotası yer alan Avrupa Konseyi, kültür rotaları programı aracılığıyla kültür ve turizmin etkin yönetimi için model önerileri sunmaktadır.

Ayrıca Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Enstitüsü; ulusal, bölgesel ve yerel yönetimler ile çok çeşitli dernekler ve sosyo-ekonomik aktörler arasında sinerjiye izin vererek bölgelere katkı sunma amacındadır.” dedi.

Özcoşar, EICR ile imzalanan protokol kapsamında, Mardin ArtukluÜniversitesi’nin dahil olduğu Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Üniversiteler Ağının sunduğu; kültür rotaları hakkında araştırma yapılması için hibe ve teşviklerden, akademisyen ve öğrenci değişimlerinden, staj imkanlarından, Avrupa Birliği projelerinde yer alma gibi imkan ve fırsatlardan faydalanabileceğini belirtti.

Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Üniversiteler Ağı için ayrıntılı bilgiyehttps://www.coe.int/en/web/cultural-routes/university-network adresinden ulaşılabileceği bildirildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku