Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Başkan Bağış’tan Milletvekili Dinçel’e Ziyaret

0 10

Ak Parti Artuklu İlçe Başkanı Serdal Bağış, Ak Parti Mardin Milletvekili Şeyhmus Dinçel’i Gazi Meclisindeki makamında ziyaret ederek, ilçedeki sorunlar hakkında bilgi verdi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Dinçel, Mardin’i daha ileriye taşımak için çalışmaların devam ettiğini belirterek, özellikle şehrin turizmi açısından önemli olan birkaç projenin takipçisi olduklarını, bu önemli projelerin ivedilikle hayata geçirilmesi noktasında efor harcadıklarını söyledi.

Ak Parti Artuklu İlçe Başkanı Serdal Bağış ise merkez Artuklu ilçesi yedi bin yıllık tarihi geçmişiyle birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış kadim bir tarihe sahip olduğuna dikkat çekerek, ilçenin inanç turizmi açısından bir çok değere sahip olduğunu söyledi. Bağış, ilçede bulunan Kasimiye medresesi, Zinciriye medresesi, Ulucami, tarihî sokakları, çarşıları, çeşmeleri abbaraları, kiliseleri ile açık bir hava müzesini andıran ilçenin tabi ki bunların yanında bazı sorunlarının da olduğunu söyledi.

İlçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin ulaşım konusunda büyük sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Bağış, ilçede yeterli derecede otoparkın olmaması özel araçlarıyla gelen yerli ve yabancı turistlerin araçlarını park edecekleri yer bulamamaktan mustarip olduğunu söyledi.

Yapımı devam eden Diyarbakırkapı mahallesindeki katlı otopark projesinin hayata geçirilmesiyle bu sorunun tamamıyla ortadan kalkacağına inandığını belirten Bağış, Bununla birlikte ileriye yönelik farklı projelerde düşünülmelidir. Turizm alanında gelişmekte olan bir şehir için ulaşım şarttır.
Tarihî çarşılarımızda restorasyon çalışmaları devam ediyor. Bu tarihi çarşılarımız aslına uygun bir şekilde imar ediliyor. Bütünüyle tamamlanması halinde bu çalışmalarımız hem esnafımız hem de gelen ziyaretçiler açısından cazibe merkezleri haline gelecektir. Münezzeh bir ortamda tezgahını açacak olan esnaf, müşterilerinin de ilgisini çekecektir” dedi.

Mardin kalesinin açılması konusunda da taleplerini ileten Bağış, “Mardin’in turizmine büyük katkısı olacağına inandığım Mardin kalesinde kazılar tamamlandıktan sonra turizme kazandırılmasını istiyoruz. Vatandaşlarında talepleri bu yöndedir. Mardin kalesi turizme açılması halinde Mardin’de bir turizm patlaması yaşanacağına inanılıyor.”
Turizm alanında her geçen gün biraz daha yol kat eden Mardin’in elbette talepleri de arttığını ifade eden Bağış, “Ulaşım konusunda da ciddi sıkıntılarımız var. İlçenin devasa araçlardan kurtulması için mutlaka çevre yolunun bir an önce bitirilmesi gerekiyor. İlçe merkezinden geçen iş makineleri, TIR’lar, kamyonlar ve yolcu otobüsleri çoğu yerde trafiği kilitleme noktasına getiriyor. Buda hedefi turizm olan ilçemize hiç de yakışmıyor. Çevre yolu olmazsa olmazlarımızdandır. Ara arterlerde asfaltlama ve parke taşı çalışmaları devam ediyor. Su sorununu asgariye indirmek için yeni projelere ihtiyacımız var.

13 Mart mahallesinde yapılacak olan millet bahçesinin bitirilmesi halinde ilçenin yeşil alan konusunda önemli bir katkısı olacaktır. Tabi ki millet bahçesine de bir an önce başlanmasını istiyoruz” talebinde bulundu.

Ak Parti Mardin Milletvekili Şeyhmus Dinçel de bu taleplerin hepsine vakıf olduklarını belirterek, ilgili bakanlıklarla bu yönde çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku