Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Başkan Sancar; “Kadın İstihdamına destek vereceğiz”

0 139

Kıratım Gazetesi olarak, AK Parti Mardin İl Kadın Kolları 6. Olağan Kongresinin ardından yeniden güven tazeleyen Başkan Sancar’ı makamında ziyaret ederek, yeni çalışmaları hakkında bilgi aldık.

Bundan yaklaşık bir ay önce yapılan AK Parti Mardin İl Kadın Kolları 6. Olağan Kongresinin ardından çalışmalarına hız veren Başkan Esengül Aydın Sancar, kadın istihdamında fark yaratarak, “Dört Mevsim Üreten Kadın” projesiyle Mardinli kadınlarla bundan böyle üretim yapmayı planladıklarını söyledi.

Kooperatifi kurmamızdaki asıl amaç kadınlarımızı üretmeye teşvik etmek, kooperatifimizde farklı projelere imza atmalarını sağlamak amacında olduklarını kaydeden Başkan Sancar, “Kooperatifi kurarken amacımız kadınlarımızın katılımcı, kolektif ve dönüştürücü gücünü kullanarak, yerelde istihdam alanı oluşturmak ve bu konuda diğer kadınlarımıza örnek ve öncü olmaktır. Biliyoruz ki bereketli Mezopotamya toprakları yerelde kadınlarımıza kucak açarak, ekonomik hayata katılımları açısından etkili olacaktır. Tarıma yönelik kooperatifimizin bir diğer amacı ise kadınlarımıza istihdam alanı oluşturmanın yanı sıra birazda olsa ülke ekonomisine katkı sunmaktır” dedi.

Kadın istihdamına destek vereceğiz
Farklı yeteneklerdeki kadınlarımızı kooperatif çatısı altında buluşturarak üretmeyi, sosyal ve ekonomik alanda onların ve ailelerinin kalkınmasını hedeflediklerini ifade eden Esengül Aydın Sancar, “Bu bilinçle çıktığımız bu yolda kadınlarımız ekip biçerek, yetiştirmiş oldukları ürünleri işleyip paketleyerek satışa sunmalarını hedefliyoruz. Böylelikle üretimden, satışa her aşamada kadınlarımız birer girişimci olarak kendilerini geliştireceklerdir. Normalleşme süreciyle birlikte kooperatifimizin genel kurulunu yaparak, çalışmalarımıza hız vereceğiz. Hedefimiz; Artuklu’da kurmuş olduğumuz bu kooperatif halkasını genişleterek, Mardin’in tüm ilçelerinde kadınlarımızı aynı çatısı altında birleştirerek, Mardin’e özgü yöresel ürünlerimizi ülkemiz sınırları içerisinde tanıtmak ve daha sonra yurtdışına ihracat yapabilecek noktaya taşımaktır” şeklinde konuştu.
Bu konuda Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Demirtaş’la görüştüklerini, yapılan görüşmede yeni yapılacak olan kapalı semt pazarlarında haftanın bir gününü kadınlara tahsis edilmesini noktasında taleplerini yerinde bulduklarını söyledi.

922 Mahallede Başkan Güncellemesi yapıldı
Kongrenin hemen akabinde ilçe başkanlarımızla bir araya gelerek, mahalle başkanlarımızı ve sandık kurullarımızla ilgili çalışmalara başladıklarını söyleyen Sancar, “Ana kademe il ve ilçe kadın kollarımızla ve gençlik kadın kollarımızla birlikte yaptığımız bir çalışmayla Mardin genelinde 922 mahallemizde ölüm, taşınma veya farklı sebeplerden dolayı boşalan mahalle başkanlarımız vardı. Ara ara güncellemelerimizi yapıyoruz fakat şimdiki çalışmamız daha kapsamlı oldu. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor şu anda az bir sayımız kaldı, en kısa sürede tamamlamayı hedefliyoruz. Bununla birlikte Kadın Kolları olarak eğitim çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz. Eğitimi, öncelikle kadın kolları yönetimimizle sonra ilçe başkanları ve yönetimlerine daha sonra ise mahalle başkanlarımıza yönelik olacaktır” açıklamasını yaptı.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününüde kutlayan Sancar; “”Hayatın her alanında varlıkları ve emekleriyle geleceğin şekillendirilmesinde, dünyamızı güzelleştiren, daha yaşanabilir hale getiren, aile ve toplum yapımızın temel taşı olan kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku