Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Baykuşlar, karanlık kulisler

0 2.244

 

Bu Aralar ülkemizde profil fotoğrafı baykuş olan bir çok hesap türedi.

Kır'atım Editör Baykuşlar, karanlık kulisler

 

Bir bilgenin öğrencileri bir gün sormuşlar:

“İnsanlar neden kötü alışkanlıkları daha kolay ve iyi alışanlıkları daha zor edinirler? Neden iyi alışkanlıklarını uzun süre muhafaza “edemiyorlar?

Yaşlı bilge:

“Peki ben size şöyle bir soru sorayım: Eğer iyi tohumu güneşte bırakırsak ve kötü, çürümüş tohumu toprağa gömersek ne olur sizce?” demiş.

“İyi tohum  kuruyacak güneşte, kötü tohum ise hastalıklı filizler verecek
ve sağlıklı bir meyve oluşmayacak” diye cevaplamış öğrenciler.

Bilge devam etmiş:

“İnsanlar da bu şekilde davranır: İyilikleri ruhlarında saklayıp filizlerini
büyütmektense açığa çıkarıp kayıp ediyorlar. Diğer yandan da  günahlarını ve kötü taraflarını başkalarından saklamak için içlerinde gizliyorlar. Onlar orada büyüyüp insanı kalbinden yok ediyorlar….”

Eskiden siyasetle ilgili yazı yazan gazeteciler Ankara’yı mesken tutar, siyasi partilerin kapılarını aşındırırlardı. Amaç kimsenin bilmediği siyasi bir hadise, bürokratik bir atama veya kendine gazetesine değer katacak ya da ilgi uyandıracak bir bilgi kırıntısına ulaşmaktı… Bunu bilen siyasetçiler bu gibi gazetecileri kendi siyasi manevraları için kullanır, doğruya yalanı katıp gündemi kendi istedikleri şekle getirirlerdi ki aynı taktiğin hala devam ettiğinden emin olabilirsiniz. Anlayacağınız karşılıklı fayda, maliyet hesabı…

Her ne kadar bu iş basit gibi görünse de yine emek,bilgi ve meslek heyecanı vardı işin içinde şimdi ise tabiri caizse sosyal medya icad olundu gazetecilik bozuldu.

Sosyal medyada ya kuş oluyor ya da kulis sonra salla gitsin tutsa takipçin artar tutmazsa kim ölmüş yalandan…

Bu aralar ülkemizde profil fotoğrafı baykuş olan bir çok hesap türedi. Bunlardan biri de Mardin’e tünemiş; adam asıyor, ahkâm kesiyor, duyar kasıyor ne bileyim insan heyytt bre! diyesi geliyor da küçük bir sorunu var kuşumuzun ya yumurtaları bozuk çıkıyor ya da yumurtlamıyor başka kümeslerden kaçırıyor öyle servis ediyor. AK Parti giderse bunlardan gidecek denmiyor boşuna geçenlerde RTE’yi savunayım derken yumurtladığına baktık abooov! biz sizinle yorumsuz paylaşıyoruz. Peygamber mi kurgulamış, Allah mı indirmiş kafamız karıştı. 1440 yıldır biz İslam’ın Allah’ın vahyi olduğunu iddia ediyorduk. kafirler de “Muhammed’in kurduğu bir din” diye bize saldırıyordu. Ama kuşumuz olayı çözmüş. Bütün teoloji iptal ha sakın küçümsemeyin bu şahsiyet (kadın mı? Erkek mi, yoksa ikis arasında bir yer mi bilemediğimiz için) bürokraside, siyasiler arasında bir ağırlığı varmış gibi duruyor. Ha bir de unutmadan yazalım kulisler de var gerçi bizler bu kulis kelimesinde karanlık odalar, kardeşlerinin etlerini canlı canlı yiyen mahlûkatlarla dolu dehlizler, diye tercüme ediyoruz. Ama siz onu bürokrat ve siyasetçilerin dedikodularını yayan onlara hizmet eden kulisler olduğunu varsayın..

Kel ve bodur değiller ama top sakalları işi bozuyor. Gölgelerde saklanan hayaletler gibi ama bir yandan da bilinmek tanınmak için can atıyorlar. Biz onları biliyoruz da memleketimizle dertleşiyoruz. Ne hale gelmiş diye üzülüyoruz. Başlar ayak oldu, ayaklar baş diye bir atasözümüz var onu hatırladık bir an…

Anlayacağınız memlekette bu aralar kişiliği bozuk kendini ortaya koymaktan aciz, korkakların musallat olduğu kendince farklı çıkarlar elde etmeye çalışan bir sevimsizler korosu ile karşı karşıyayız.

Siz siz olun kendinin semâvattan indiğini iddia eden, kadrini sakalından menkul bulan bu kel kuşlardan ve karanlık kulislerden uzak durun, yoksa gökyüzüne yaklaşıp ta haber almak isteyen cinlere yapıldığı gibi alev topları ile bunlar yakılırken yanlarında olmak, isteyeceğiniz son şey olabilir. Aman ha!

Bir de şu konuyu yazmadan geçersek sanki eksik kalacakmış gibi duruyor. Madem konumuz sosyal medya Allah aşkına arkadaşlar bu memurların sosyal medyada bu kadar fingirdeşmesi doğru mu? Ya adam bir kurumun başında Müdür beraberinde fotoğrafçı gezdiriyor. “Müdürümüz burayı ziyaret etti.” “Müdürümüz falancaya hayırlı olsuna gitti.” “Müdürümüz …gitti.” Müdür beyin Ziyaretçileri vardı.” Ya  devlet bu müdürlere bunun için mi maaş veriyor? Akşama kadar boy boy sosyal medya fotoğrafları siyasi gibi davranan bu memurların böyle paylaşım yapmaları 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa muhalefet değil de nedir. Artık kanunlar da mı askıya alındı? Biz bu arkadaşlara kendi asıl görevlerini hatırlatıyoruz yoksa bu işin sonu iyi görünmüyor bizden söylemesi! sonra hukuki sorunlar çıkabilir yine de siz bilirsiniz.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku