Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Beşiktaş kupada finale yükselince şeker dağıttı

13

Yıllardır Mardin’de telkâri ustalığı yapan ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Yaşayan İnsan Hazineleri ödülüne layık görülen 78 yaşındaki Mardinli Suphi Yerlihindi, Beşiktaş’ın Başakşehir’i 3-2 yenmesi üzerine şeker dağıttı.

Koyu bir Beşiktaş taraftarı olan Süryani telkâri ustası Suphi Yerlihindi, Ziraat Türkiye Kupası’nda Beşiktaş’ın Başakşehir’i 3-2 yenerek finale çıkmasının ardından çarşı esnafı ve iş yerine gelen bütün müşterilerine şeker dağıtarak, Beşiktaş’ın zaferini kutluyor.

Gözünü açtığı günden beri koyu bir Beşiktaşlı olduğunu ifade eden Mardinli Suphi Yerlihindi, eskiden Dolmabahçe ve İnönü stadyumunda Beşiktaş maçlarını izlemek için stadyumun önünde gece nöbet tuttuğunu belirten Yerlihindi, o günleri şu ifadelerle anlatı:

“Hiç unutmuyorum. 1957 ve 1958 yıllarında Beşiktaş şampiyon oldu. O tarihlerde kalede Necmi, Mutlu Arif, Kaya Göztepe Küçük Ahmet, Şenol gibi çok kaliteli futbolcular vardı. O tarihte Tribünlerdeki sloganımız ise, Şenol, Birol, Arif, gol gol diye tezahüratlarda bulunuyorduk. Gençlerin sloganımız buydu. Maçlarda kesinlikle küfür hakaret yoktu. Tatbikî Nazmi Bilge vardı. Tuğrul tek gözlü olarak Beşiktaş’ta oynuyordu. Lakabı tek gözlüydü. Ama müthiş futbolcuydu” dedi.
Gençlik yıllarında Beşiktaş sevdası bambaşka olduğunu ifade eden Yerlihindi,” O zamanlar gençtim. Dolma bahçede oynanan Beşiktaş maçlarına paramız olmadığı için gidemiyorduk. Gidebilmek için ya kol saatimi yada kolyemi satarak gidebiliyordum. Bir şekilde para bulup deniz tarafında 5 lira kapalıda ise 10 lira giriş parası veriyorduk. Öylece maçlara girebiliyorduk.”

Beşiktaş maçlarını asla kaçırmadığını anlatan Yerlihindi,” Bir gün Aydınspor ile kupa maçımız vardı. Yerde kar yarım metreyi geçiyordu. Hava buz gibi ayakta duramıyorduk. Tabi ki benim için Beşiktaş aşkı soğuk dinlemez. Maçın heyecanından hoplaya zıplaya izlerken nasıl terlediğimi anlatamam. Öylece maçı seyrettim. Maçı kazandık. Bana göre Beşiktaş’ın gelmiş geçmiş en yetenekli futbolcuları ise Baba Hakkı ve Süleyman Saba’dır. Dolmabahçe’de oynanan Beşiktaş’ın ilk maçında Süleyman saba ilk gölü atarak tarihe geçti. O günleri hiç unutmuyorum. Tabi ki Sergen’i de unutmamak gerekir” diye konuştu.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku