Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Bir Hobiyle Başlayan Sanat; “MANDALA”

0 75

Mandala boyama sanatına bir hobi olarak başlayan Fatoş Çekeceker, şimdilerde ise gittiği her yerde boş anını fırsata çevirerek, mandala boyama sanatıyla arkadaşlarına örnek bir duruş sergiliyor.

Bu çok eğlenceli ve rahatlatıcı boyama sanatında ustalaşmak isteyen Çekeceker, renklerin büyüsüyle ruhunu dinlendirmek isteyenlere en favori etkinliğin mandala boyama sanatı olduğunu söylüyor.
Çoğu zaman yakın arkadaşı olan Gülşen Oruç’la birlikte bazen bir kafede, bazen tarihi bir mekanda, bazende güzel bir manzara karşında bu eşsiz sanatı icra ettiklerini ifade eden Çekeceker; “mandala boyamak için özel bir mekan seçmenize gerek olmadığını” belirtiyor.

Mardin’de mandala sanatını icra etmek bir başka güzel olduğunu kaydeden Fatoş Çekeceker, “Mandala sanatını Mardin’in kadim kültürüyle birleştirdiğinizde bir başka mükemmeliyet ortaya çıkıyor. Mardin’de her nereye bakarsanız mutla taşa işlenmiş güzel ve alımlı bir motifle karşılaşırsınız. Taşa işlenmiş bu motifler aslında mandala sanatının bir başka versyonudur.

Bu nedenle Mardin’in sokaklarında, abbaralarında veya herhangi tarihi bir mekanda bu sanatı icra ettiğimde ayrı bir haz alıyorum. Küçüklüğümden beri çizime ve boyamaya karşı ilgim büyüktü. Bu merakımı belli bir yaşa kadar resim çizerek giderdim. Şimdilerde ise bu merakımı mandala sanatıyla gideriyorum” ifadelerini kullandı.

Çekeceker; “Mandala boyamak çok eğlenceli ve rahatlatıcı bir aktivitedir. Ruhu dinlendirme sanatıdır. Mandalada bulunan çizgilerin arasında inanılmaz bir huzur vardır. Mandalayı boyarken aslında sizin nasıl bir ruh haline sahip olduğunuzu ortaya çıkarıyor. Böylece mandala’yı boyarken maneviyatınızla sürekli irtibat halinde olursunuz. Bu yüzden, sıkıntılı olduğunuzda rahatlamak mutlaka bu sanata yöneliniz.Göreceksiniz o an çok değişeceksiniz” dedi.

Haber : (Halil YORĞUN)

 

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku