Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Kır’atım Gazetesi ve 50 Yıllık Gayret

0 182

Mesleğimizi aşk derecesinde bir sevgiyle bağlı oluşumuz.

KIR\'ATIM Editör

                Gazete; kitle iletişim araçlarının en etkin, aynı zamanda en çabuk tüketilen malzemelerinden biridir. Hele hele günlük olarak yayınlanan gazeteler, konunun bu yönüyle bilincinde olabilirlerse; bırakacakları izin, daha derin ve yararlarının daha yüksek olacağı muhakkaktır.
Gazetemiz de; haberlerin titiz bir şekilde seçilmesi, köşe yazılarının dikkat ve ihtimamla yazılması bakımından, yerel medyanın kuvvet unsurlarından biri ve başta geleni olmuştur. Bunun böyle olması, bizim mesleğimizi sevmemiz, hatta denilebilir ki; ona aşk derecesinde bir sevgiyle bağlı oluşumuzdan gelir.
İçimizde var olan hizmet etme anlayışının, derin bir şekilde kök salmasına, sistematik bir çalışma disiplini haline gelmesinin saiki ise; “KIR’ATIM”ı 18 kasım 1969’da kuran büyüğümüz, Ahmet YARDIMCI olmuştur. O’nun meslekî disiplin ve hizmet anlayışı, tarafsız ve en önemlisi “korkusuz” mücadele azmi, bizim için bir ekol önemine sahiptir.
KIR’ATIM “Günlük Tarafsız Gazete”dir. Hiç bir grup, taraf ve oluşumla ilgisi yoktur. Onun ana gayesi; “halk ve millet için var olmak, toplum ve ülkemizin gelişip, yükselmesi ideali için elinden gelen çabayı sarf etmektir.” 1978’li yıllara göz atanlar; kurucumuz Ahmet Yardımcı’nın, KIR’ATIM gazetesinin esas amacının, gazete başlığı altında şöyle dile getirdiğini göreceklerdir:
“Fatih Sultan Mehmet İstanbul’a Kır’atın sırtında gelmişti. Vasıflı gazetemizin de KIR’ATIM sırtında bizleri ‘AKGÜNLERE’ ulaştıracağına imanımız tamdır.” Burada dikkat edilecek bir kaç nokta var ki; bir tanesi de “Akgünlere” ulaşma heyecanı ve hedefidir. Böyle bir hedef belirleme, yapılacak olan her türlü çalışmanın, harcanacak olan her türlü emeğin itici gücü olacaktır. Motivasyonumuz budur.
“Fetih” sözcüğünün; “açma, fethetme, başlama” gibi anlamlara geldiği düşünülürse, ‘FATİH’in “bunları yapan kişi” olacağı açıktır.
Bizlerin de bundan ilham alarak; “güzel bir çığır açma, gönülleri fethetme, olumlu ve yararlı işlere başlama” gibi ilkeleri benimsememiz, bunlar için ter döküp yorulmamız, pek de garipsenecek bir durum olmasa gerektir.
‘KIR’ATIM’ bunun için vardır. Doğruluğun, hakkın ve hakkaniyetin yanındadır. Eğriliğin-büğrülüğün, aldatmanın, riyakarlığın, bananeciliğin ise karşısındadır. Gerçeği savunmada; korkusuzdur, yüreklidir. Böyle olmakla beraber; şefkatli, samimi ve sevecendir. Gazetemiz; ‘halkın sesini’ dillendirmekten, yanadır. Ağlayan gözler, sızlayan kalpler, kırık gönüller bizim dostlarımızdır.
Biz onların dili, kalemi olmaya adayız. Kendimizi öyle tanımlıyoruz. Bu işe gönüllüyüz, kararlıyız. “Hakk’ın sesine kulak veren halk” elbette hakkı söyleyecektir. O zaman başlığımızın altında her gün çıktığı gibi: “Gazete Halkın Sesi, Halkın Sesi Hakkın Sesidir.” Bundaysa yadırganacak bir yön yoktur. Şöhreti yaygın olan sufilerden Kenan Rifai, bu durumu şöyle izah eder:
“İnsan, halkın Haktan ayrı olmadığını bilmelidir. Mutluluk sahibi kimseler Hakk’a hitap etseler halkla, halka hitap etseler Hakk’la muamele ettiklerini bilirler.
” Hep “Ak günlere” kavuşmak dileğiyle…

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku