Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

‘Çevre Yolu’ sorunu bir türlü çözülmüyor

0 11

Yıllardır Mardin’in kanayan yarası haline gelen ‘Çevre Yolu’ sorunu bir türlü çözülmüyor. Şehir merkezinden geçen ağır tonajlı araçlar, sürücülere zor anlar yaşatırken, vatandaşlar çevre yolu dosyasının tozlu raflardan indirilip, bu sorunun bir an önce çözülmesini bekliyor.

Mardin’de çevre yolunun olmamasından yakınan vatandaşlar, burada yaşanabilecek her kazanın kader değil, bir ihmal sonucu olabileceğine dikkat çekerken, özellikle her gün akşam saatlerinde yaşanan trafik kargaşası sürücüleri çileden çıkarıyor. Bu devasa araçların geçişi sırasında trafiğin yanı sıra egzozlarından çıkan dumanlar çevreye tehlikeli zehirler saçıyor.Çevre yolunun hayata geçirilmesiyle birlikte şehrin kaderinin değişeceğini belirten vatandaşlar, kentin gelişmesi ve kalkınması için çevre yolunun şart olduğunu hatırlatarak, bir an önce bu projenin hayata geçirilmesini istiyor.
Çevre yolu şehrin kaderini değiştirecek

Mardin’de çevre yolunun yapılması artık kaçınılmaz bir hal aldığını kaydeden vatandaşlar, “Sabah saatlerinde mesaiyle birlikte başlayan bu ıstırap, akşam saatlerinde havanın kararmasıyla ancak son buluyor. Şehrimizin tek caddesi olan Vali Ozan caddesinden geçen ağır tonajlı araçlar trafiğin akışını engelliyor. Sürekli gündemi meşgul eden ama bir türlü çözülmeyen çevre yolu sorunu Mardin’de yaşayan her kesimi etkiliyor. Her ne kadar atanmışlar ve seçilmiş tarafından yıllardır bu sorun masaya yatırılıyor olsa da bir türlü bir sonuca varılmıyor. Yol medeniyettir deniliyor ama kadim şehir olan Mardin’e maalesef bu yol kazandırılmıyor. İnanç turizmiyle birlikte büyük ivme yakalayan Mardin, her geçen gün artan nüfusuyla birlikte mevcut yolların bu nüfusu kaldıramayacağını, ileride trafik akışını da çok sıkıntıya sokacağını biliyoruz. Bunun için çevre yolunun biran önce açılması gerekiyor” denildi.

Mardin gibi büyük bir şehirde çevre yolunun olmaması gerçekten üzücü bir durum. Yıllardır muammalığını koruyan çevre yolu projesinin biran önce hayata geçirilmesini isteyen vatandaşlar, “Çevre yolu Mardin’in kalkınması için büyük katkısı olacaktır. Trafik anlamında da kente ciddi bir rahatlama getirecektir. Şehir olarak mevcut yollarımız artık trafiği kaldırmıyor. Şehir merkezinde çok yoğun bir trafik sıkıntısı yaşıyoruz. Özellikle mesai saatleri bitiminde yoğun bir trafik oluşuyor” şeklinde ifadeler kullanıldı.
Battı-çıktı da çare olmadı

Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları Genel Müdürlüğü ortaklığında büyük hayallerle yapılan Mardin-Kızıltepe kavşağı battı-çıktı projesi şehirde yaşanan trafik keşmekeşliğine hiç bir katkısı olmadığını belirten vatandaşlar, Mardin için gelen milli servetin maalesef burada toprağa gömüldüğünü söylüyor.

Yapıldığı günden bu yana geçen iki yıllık süre zarfında buradan geçen araç sayısını merak ettiklerini belirten Vatandaşlar, “Yapımı gerçekleşmeden önce ‘Mardin’e yaşam konforu’ olarak adlandırılan battı-çıktı, tam aksine hizmete girdiği günden beri Mardin halkına büyük eziyetler yaşatıyor. Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir proje bulunmazken, Mardin’e bu ucube battı-çıkmadı projesi hangi akılla hangi teknikle yapıldığını anlamış değiliz. Battı-çıktının sağında ve solunda bulunan tali yollarda her zaman trafik yoğunluğu yaşanırken, battı-çıktı bölümünde ise 2-3 aracın seyir halinde olduğunu görüyoruz. Mardin’in trafik sorununu ortadan kaldırmak için yapılan battı-çıktı tam aksine şehri ikiye böldü. Var olan caddenin şeritleri çoğaltılsaydı daha iyi olacaktı. Bu yetmiyormuş gibi yapılan üst geçitlerde yanlış yerlere yerleştirildi. Karşıdan karşıya geçmek için neredeyse şehrin tümünü dolaşmak zorunda kalıyoruz. Sayın Valimizden ricamız bir an evvel bu üst geçitlerin yerlerini değiştirerek, kültür ve turizm şehri olan Mardin’e de yakışır bir çevre yolu kazandırmasını istiyoruz” talebinde bulundular.

Vatandaşlar zehir soluyor
Şehir merkezinden geçen TIR’lar, hafriyat kamyonları ve yolcu otobüsleri gibi büyük araçların egzoz atıklarında vücuda zararlı ne ararsanız var. Çevreye yayılan bu gazları fazla miktarda soluyanlarda solunum yolu iltihapları ve değişik kanser türleri görülebiliyor. Bu zararlı dumanlar en çok yaşlılar, hamile kadınlar ve çocuklar etkileniyor. Egzoz gazını fazla miktarda ve uzun süre soluduğunuz zaman akciğer kanseri riskini de artırıyor.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku