Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

ÇİFTÇİ YAĞMUR BEKLİYOR

0 78

Ülke genelinde olduğu gibi Mardin’de de yağışların olmaması çitçileri tedirgin ediyor. Koronavirüs salgınının ardından en büyük sorun haline gelen yağışlar, Ocak ayına rağmen mevsim normallerinin dışında seyretmesi kuraklığın yaşanmasından endişe ediliyor.

Tarlasını ekine hazırlayan çiftçilerin endişeleri her geçen gün biraz daha artmaya başladı. Kuraklık nedeniyle kaygılı olduklarını belirten çiftçiler, tarlalarını, bağ ve bahçelerini işleyerek ekin için hazır hale getirdiklerini, beklenen mevsim yağmurlarının yağmaması halinde hayal kırıklığına uğrayacaklarını söylediler.

Mardin merkez Artuklu ilçesi Yalım mahallesine bağlı Zınnar bağlarında çiftçilik yapan Abdullah Topalcık, “Küresel ısınmadan dolayı mevsimlerimizde de değişim yaşanmaya başlandı. Mevsin itibariyle şuana kadar yağan yağışlar yetersiz. Kaygılıyız, ama elden bir şey gelmiyor. Bizim bu mevsimde ekinlerimizi toprakla buluşturmamız gerekiyordu. Bölgede ve ilimizde şuanda yağmur beklentisi olmadığı için tarlamızı, bağ ve bahçemizi işlemekten başka bir şey yapamıyoruz. Beklenen yağmur yağmazsa tarlamızdan, bağ ve bahçelerimizden yeteri verimi alamayacağız. Bu durum böyle devam ederse maddi anlamda bizi olumsuz yönde etkileyecektir” ifadelerini kullandı.

Yılın 365 günü tarım yapılan bir bölgede yaşadıklarına dikkat çeken Topalcık, “Bu bölgede sebze ve meyve gibi ürünlerin ekimi Şubat ve Mart’ta başlayacak. Bizde tarlalarımızı işledik ve hazır hale getirdik. İşlediğimiz toprakta sadece nemlik vardır. Bu durum bizleri çok düşündürüyor. Ocak, Şubat ve Mart aylarında yağmur bekliyoruz. Geçtiğimiz günlerde İl Müftülüğü tarafından Cuma namazının ardından yapılan yağmur duasının tekrarlanmasını istiyoruz” talebinde bulundu.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku