Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Çocuklarımız Neden Bu Kadar Çabuk Sıkılıyor ?

0 64

Sınır koymaktan korkmayın.
Çocuklar istedikleri her şeyi istedikleri anda alıyorlar ve hazzı erteleme becerileri oluşmuyor. Hazzı erteleme becerisi hayatta başarılı olmanın en temel unsurudur. Hazzı ertelemek stres altında yaşayabilmek ve işini yapabilmektir.

Sosyal becerileri öğretin.
“Ne kadar zekisin!” yerine, çocuğun yaşadığı süreci övün. Süreci övmek gösterilen çabayı onaylar, yeteneği övmek, kişinin sabit bir özelliği dolayısıyla başarılı olduğu fikrini güçlendirir. Sabit ya da gelişen zihin yapılarını böyle oluşturabilirsiniz.

Teknoloji
Afiyet olsun, teşekkür ederim, memnun oldum gibi.

Saatler süren sanal gerçekliğin ardından bir sınıfta bilgi edinmeye çalışmak çocuklarımız için giderek artan oranda zorlayıcı hale geliyor. Çünkü beyinleri bilgisayar oyunlarının sağladığı yüksek seviyelerdeki uyaranları almaya alışıyor ve beyinlerinin daha düşük düzeydeki uyaranları alma ve işleme acizliğini doğuruyor.

Teknoloji, çocuk bakıcısı aleti çocukların sosyal becerilerini geliştirmekte başarılı değil, başarılı insanların çoğunun muhteşem sosyal yetenekleri vardır ve bu sosyal yetenekler de yapılandırılmamış ortamlarda akranları ile oyun içinde öğrenilir, kazanılır.

“İstiyorum” ile “Elde ediyorum.” arasındaki zamanı kademeli olarak arttırın.

Sonsuz Eğlence
Naçizane Öneriler
Dünyaya çocuklarımızın istekleri gözünden bakıyoruz. Oğlum sebze sevmez, kızım yalnız giyinmekten nefret eder gibi. Onlara gönderdiğimiz yanlış mesaj istedikleri şeyi yapabilecekleri, istemedikleri şeyi yapmalarına gerek olmadığı. Böylece yapmak gerekir fikri hayatlarında bulunmaz. Çocuklarımız ne istediklerini biliyorlar fakat nasıl ulaşacaklarını bilmiyorlar, hedeflerine ulaşmak için yapılması gerekenleri yapmakta zorlanıyorlar. İçgüdünün geçtiği yollar neydi? Kaynak-hedef-nesne.

Sınırlı Sosyal Etkileşim
Erken yaşlardan itibaren monoton işler yaptırın. Örgü örmek, makas ya da bıçak kullanmak gibi hareket becerileri, 7 yaşından itibaren problem çözme ve matematik becerisi olarak zekaya dönüşüyor. Teknolojiyi kullanmayı öğrenmek, dişlerimizi fırçalamayı öğrenmek kadar basit. Zaten günümüzde teknolojik aletler toplumsal olarak en alt zeka grubunun kullanımına uygun halde yapılıyor ki tüketici pazarı bütün toplum grupları olsun.

Zaten iyi olduğu konularda çocuklarınızı övmeyin!
Hazzı erteleme eğitimi verin.
Dünyayı Onlar Yönetiyor!
Çocuklar, ruhsal sağlıkları için sınırlara ihtiyaç duyarlar, onlar için neyin iyi olduğunu düşünün, neyi istediklerini değil. Onlar için iyi olan şeyleri onlara yaptırmak için yaratıcı olmanız gerekir, çoğu zaman bu onların istediklerinin tam tersidir.

Hazzı Erteleme Becerisi
Çocuklarımız için yapay bir eğlence dünyası yarattıK. Hiç sıkıcı an yok. Oysa gündelik işler yapmaları, monoton işler, beyni can sıkıntısı içindeyken bile çalışır olma konusunda eğitir. Aynı özellik okulda öğrenebilir olmak konusunda da gereklidir. Okula geldiklerinde, “Sevmiyorum, çok sıkıcı.” vs. demelerini istemiyorsanız, monoton işleri, gündelik işleri birlikte yapın.

Tablet ya da teknoloji kullanımındaki ustalık değil, el becerileri zekaya dönüşür.
Teknolojiyi sınırlandırın.
Zor bulduğu şeyler konusunda azim gösterirse övün. Onlara beynin zorluklarla mücadele ettiğinde büyüdüğünü söyleyin. Nöral bağlantılar, iyi olduğumuz şeyleri yaparak sürekli başarı kazandığımızda değil, bize zor gelen şeylerle uğraşırken hata yaptığımızda oluşur.

 

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku