Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Deyr Şiyye Külliyesi Koruma Altına Alındı

170

Merkez Artuklu İlçesi Yalım mahallesine bağlı Zınnar mevkiinde yer alan “Deyr Şiyye Ayvan, Mescit, Hamam, Çeşme ve Havuzu” kültürel varlığı, aynı yerde bulunan Asırlık Çınar Ağacı ise tabiat varlığı kabul edilerek, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı.

Mardin merkez Artuklu İlçesi, Yalım Mahallesine bağlı Zinnar Deyr Şiyye mevkiinde yer alan “Ayvan, Mescit, Hamam, Çeşme ve Havuzu” kültür varlığı, Asırlık Çınar Ağacı ise tabiat varlığı kabul edilerek, Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğünce koruma altına alınması ve tescillenmesi hususunda karar alındığı belirtildi.

Mahalle sakinlerinden Veysi Erkar’ın başvurusu üzerine Mardin Büyük Şehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı, Artuklu Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü harekete geçerek, Şanlıurfa’da bulunan Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğüne rapor edilmesi üzerine bölgenin coğrafi işaretlerinden sayılan “Ayvan, Mescit, Hamam, Çeşme ve Havuzu” kültür varlığı, Asırlık Çınar Ağacı ise tabiat varlığı kabul edilerek, tescil edilmesine karar verildi.

Artuklu dönemi mimarisine uygun olarak yapılan Deyr Şiyye külliyesinde yüksek ayvan ve çeşmesi, geniş havuz, asırlık çınar ağacı ve küçük mescit, mescide bitişik küçük eyvan bulunmaktadır. Söz konusu büyük eyvanın batısında sonradan yapılmış olduğu tahmin edilen yapıların eyvandan bağımsız şeklindedir. İki katlı olan bu yapının günümüze kadar kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Ayrıca çeşmenin batı bitişiğinde ev olarak kullanışmış yıkık yapılar mevcuttur. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun Tespit ve Tescili doğrultusunda sanat değeri, mimari üslubu ve estetiği, arkeolojik değerler kapsamında değerlendirilen eyvan ve havuz özgün özellikler göstermesi nedeniyle, Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğünce kültür varlığı “I. Grup Yapı” olarak tescil edilmesine karar verildi.

Bakıldığında yöreye özgü kesme taş malzemesi ile dikdörtgen şeklinde inşa edilen ayvanın, niş çıkıntıları bulunmakta olup, suyun ana kaynağı eyvanın içinde yer alan çıkıntıdan gelmektedir. Suyun çıktığı alan ve oluk sistemi yine yörede görülen sistemine benzemektedir. Havuz, eyvanın güney kesiminde yer almakta olup, kot seviyesi eyvandan aşağıda yer almaktadır. Dikdörtgen şeklinde kesme taştan yapılan havuzun hemen kenarında asırlık çınar ağacı yer almaktadır.

Söz konusu Kültür ve Tabiat Varlıklarının önemine dikkat çeken Arkeolog Fırat Ulaş Tur, bölgede bulunan buna benzer birçok eser bulunduğunu belirterek, günümüze kadar ayakta kalabilen Kültür ve Tabiat Varlıklarının tescil edilerek koruma altına alınması gerektiğini söyledi.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku