Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Elektronik Spor, Bağımlı Olma Riskini Arttırıyor

0 102

          Yeşilay Mardin Şube Başkanı Lütfü Günlüoğlu, son yıllarda internet kullanıcılarının hayatına giren ve futboldan sonra en çok seyirci çeken “elektronik spor” ile ilgili önemli ve çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Günlüoğlu açıklamasında,  “ Elektronik spor adı altında dijital hayatımıza giren bu oyunlara spor adının verilmesi yanlıştır, Yeşilay olarak kanaatimiz budur.   Çünkü yapılan araştırmalar dijital oyunlar ile kumar arasında açık bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca futbol, güreş gibi sporlarda sporcuların sakatlanma riski varsa, e.sporun da en büyük riski dijital bağımlılıktır” dedi.

          “Elektronik sporun spor olarak adlandırılması kabul edilemez”

Elektronik sporun tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızlı bir şekilde yayıldığını belirten Şube Başkanı, e.sporun spor olup olmadığı her ne kadar tartışma konusu ise de Yeşilay Cemiyeti e.sporun spor olarak isimlendirilmesini yanıltıcı olduğunu, özellikle e.spor’daki spor kelimesinin yanlış algı bıraktığını, e.sporun gençlerde yalnızlık hissi oluşturduğunu ve aile içi iletişimi azaltarak kopma noktasına getirdiğini vurguladı.  

“Elekronik sporun devlet eliyle cazip hale getirilmesi çok üzücü”

E.Spor denilen dijital oyunlarının devlet eliyle daha cazip hale getirildiğini, Milli Eğitim Bakanlığınca okullarda ders olarak okutulmak istendiğini ve bu durumun üzücü olduğunu, bu oyunun devlet eliyle özendirilmesinin bağımlılık riskini arttıracağına dikkat çeken başkan Günlüoğlu açıklamasını şöyle tamamladı: “Elektronik sporun küçük faydaları faydaları yanında yan etkileri ve zararları da çok büyüktür. E.spor oyun ve kumar bağımlılığını tetikliyor, duruş bozukluklarına neden oluyor, gençleri şiddete yönlendiriyor, zihinsel gelişimi olumsuz etkiliyor ve zaman kaybına yol açıyor”  

 

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku