Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Engelli Raporuyla Araç Alma Limiti Yükseltildi

0 112

Engelli vatandaşların Özel Tüketim vergisi (ÖTV) ödemeden araç satın alabileceği limit yükseltildi. Yasaya göre engel oranı yüzde 90 ve üzeri olan bireyler sadece bu avantajdan yararlanabiliyor.

ÖTV muafiyetinden yararlanmak için tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış sağlık raporunda engel oranı yüzde 90 ve üzeri, ÖTV indirimden faydalanmak için ise en az yüzde 40 olmalıdır. Ayrıca “Ağır Engelli” ya da “sürücü belgesi alabilir” ifadelerinin yer alması gerekmektedir.
Her yıl devlet tarafından artırılan bu limit 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren

303 Bin T’den 330 Bin 800.- TL’ye yükseltildi. Engelli vatandaşlarımız devlet hastanelerinden aldıkları raporla ÖTV ödemeden araç satın alabiliyorlar ve bu araçları 5 yıl boyunca kullanabiliyor. 5 yılın sonunda da yeniden 0 bir araç alabiliyorlar.

Araçların cinsine ve motor hacmine bakılmaksınız engelli vatandaşlarımız 330 Bin 800 TL’ye kadar istedikleri model 0 aracı alabiliyorlar. İstisnadan ilk seferde yararlanabilmek için belirlenmiş bir süre yoktur. Ancak, istisnadan yararlanarak adlarına bir araç tescil edilenlerin, ilk araç alımından itibaren 5 yıl süresince ÖTV ödemeden araç satın almaları veya ithal etmeleri mümkün değildir.

Eğer engelli bireyler araç kullanmayacak durumda ise 3. dereceye kadar yakınları da alacakları araçları kullanabiliyor.

 

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku