Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Esnaf Kısıtlamayı Fırsata Çevirdi

0 34

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan 80 saatlik sokağa çıkma kısıtlamasını esnaf fırsata çevirdi. İşyerini temizleyerek vakit geçiren esnaf, müşterilerini daha hijyenik bir ortamda karşılamak istiyor.

Sosyal hareketliliğin azaltılması amacıyla ülke genelinde başlatılan sokağa çıkma kısıtlaması Mardin’de de devam ediyor. Kısıtlama kapsamında Market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00 ile 17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebiliyor. Bu saatler arasında esnaf, boş zamanını işyerini temizleyerek geçiriyor.

Mardin merkez Artuklu ilçesi tarihi 1. cadde üzerinde esnaflık yapan Ahmet Biltekin, kısıtlama nedeniyle müşteri olmadığı için boş zamanlarını işyerlerini temizleyerek değerlendirdiğini söyledi.Pandemi nedeniyle kısıtlama süreci devam ederken, hafta sonlarında müşteri mahrumiyeti yaşadıklarını belirten Biltekin, “Tabiki herşeyin başı sağlık. Kısıtlamada fazla müşteri olmadığından bizde bu durumu fırsata çeviriyoruz.

Tozlanmış camlarımızı ve raflarımzı temizleyerek, hafta içi gelecek olan müşterilerimizin daha hijyenik bir ortamda alış veriş yapmaları için hazırlıklar yapıyoruz. Ama esnaf olarak bizler hafta sonu satış yapabiliyorduk. Bu kısıtlama hafta içi uygulansa bu kadar etkilenmezdik. Belki biraz daha fazla hareketlilik olurdu.

Amam yapacak bir şey yok. Şeriatın kestiği parmak acımaz. Çoğunluk neyse bizde ona tabiyiz. Tek isteğimiz bu salgının bir an önce şehrimizi ve ülkemizi terk etmesi en büyük temennimizdir. Zor bir süreçten geçiyoruz. Allah hepimizin yardımcısı olsun” dedi.

Kısıtlama kapsamında market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00 ile 17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebiliyor. Vatandaşlar evlerine yürüme mesafesindeki bu işletmelere giderek ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Kısıtlama boyunca restoran ve lokantalar mesailerine devam edecek. Saat 10.00 ile 24.00 arasında paket servis yapılabilecek.

Kısıtlama süresince fırınlar da açık olacak. İşletmeler ruhsatlarında yazan çalışma saatleri içerisinde ekmek ve unlu mamul üretimine devam edebiliyor.

 

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku