Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Fahiş su zammı vatandaşın canını sıktı

0 892

Adaleti sağlayamazsak ta adaletsizliğe karşı mücadele edeceğiz

Faris Erkar Yazı İşleri Müdürü


Günlerdir sosyal medya üzerinden yapılan itirazlar ve bize de bir taslağı gönderilen, CİMER’e sunulan dilekçelerde vatandaşın tepkisi bu zammı hiç te sineye çekmediğini gösteriyor.

Günlerden birgün Padişah her şeye zam yapmış ertesi gün vezire sormuş:
– Halkın durumu ne?
– Çok üzgünler, kara kara düşünüyorlar.
Padişah bir zam daha emretmiş.
Ertesi gün yine vezire sormuş:
– Durum ne?
– Ağızlarını bıçak açmadı efendim.
Padişah bir zam daha emretmiş, vezir de haberi yetiştirmiş.
– Efendim, çok garip, herkes zil takıp oynuyor. Davul zurna halay çekiliyor, göbek atan atana… Vur patlasın çal oynasın…
Padişah yerinden fırlamış.
– Aman ha! Bir daha zinhar zam yapmayın.
– Neden efendim?
– Üçüncü zamdan sonra bunların ne yapacağı belli olmaz.
Bu kıssayı niye aktardık diye düşünenler için peşinen zihinlerini yormama adına söyleyelim; Adaleti sağlayamazsak ta adaletsizliğe karşı mücadele edeceğimiz ve haksız uygulamalara karşı sessiz kalmayacağımız bilinsin.
Malumunuz, Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresinin (MARSU), suya yapmış olduğu yüzde 300’lük zam ve ekmeğe yapılan yüzde 25 oranındaki zam vatandaşın sırtına yeni yükler bindirmiş durumda. Alım gücü zaten çok kısıtlı olan vatandaş, elektrik, doğalgaz internet ve telefon faturalarını ödemenin ağırlığı altında ezilirken MARSU’nun yapmış olduğu bu zam, vatandaşı zil takıp oynamaya mı yoksa hak arayışına mı? Götürecek onu da zaman gösterecek.
Günlerdir sosyal medya üzerinden yapılan itirazlar ve bize de bir taslağı gönderilen, CİMER’e sunulan dilekçelerde vatandaşın tepkisi bu zammı hiç te sineye çekmediğini gösteriyor. Sosyal medya aracılığıyla ve de gazetemize gelerek bizzat bu konuda tepkilerini dile getiren vatandaşlar adeta fıttırmış durumda, yapılan durum ve değerlendirmelerin de insanların bu konudan çok muzdarip olduklarını gözlemledik. Gazete olarak kamu görevini yerine getirirken idarecilerimize bu şikayetleri birinci ağızdan duyurmak için bu yazıyı kaleme aldık.
Kurumlarımızdan zammın gerekçeleri hakkında bilgiye ulaşmak istedikse de bu konu da hiçbir yetkili bize bilgi vermedi. Ülkenin genel ekonomisi içerisinde değerlendirdiğimiz zaman bu zammın ne enflasyon nede piyasa şartlarına uygun olmadığını görmek için ekonomist olmaya gerek yok. Ülkemizin bir çok ilinde su ve belediye hizmetlerinde indirime gidilirken ilimizde yapılan bu zam uygun olmamıştır.
Belediyelerin temel ve öncelikli amacı; halka hizmet noktasında vatandaşın günlük sorunlarına kalıcı çözümler üretmek ve halka hizmet sunmaktır. Belediyeler hizmet sunarken, kar, zarar hesabı ile işlem yaparak eylemlerde bulunmamalıdır.
Bu iki zammın onaylanıp yürürlüğe konulması sürecinde fakir fukaranın, garip gurabanın, kıt geçimini sağlayan vatandaşların düşünülmediği açıkça görülmektedir. Bu nedenle yapılan bu zammın geri alınması veya makul bir orana çekilmesini yetkililerimizden bekliyoruz.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku