Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Fehim Adak’ın İsmi Mardin’de Yaşatılmalı

0 166

Fehim Adak'ın İsmi Mardin'de Yaşatılmalı

Mustafa Erkar


Bazı değerler vardır ki unutulmayı hak etmiyor. Unutulmamaları için de onları anlatmak, yazmak ve yad etmek gerekiyor. Çoğu zaman onları anlatmak için kelimeler kifayetsiz kalıyor. Bu nedenle bu değerleri anlatmak değil, yaşamak ve yaşatmak gerekiyor.
Evet, Mardin’in yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden biri olan Fehim Adak’tan bahsediyorum. Mardinlilerin değişiyle hacı abi. Bundan yaklaşık dört yıl önce (7 Şubat 2016) da yakalandığı kanser hastalığı ve diğer sağlık sorunları nedeniyle tedavi gördüğü hastanede Hakk’ın rahmetine kavuşmuştu. Fehim Adak’ın vefat haberi, başta Mardinli hemşerilerinin yanı sıra bütün sevenlerini de yasa boğmuştu.
Mardin’de siyaset konuşulunca konu mutlaka merhum Fehim Adak’la son bulur. Neden! Bilen bilir, merhum Fehim Adak’ın Mardin’e ve Mardinlilere yaptıklarını. Ecdadımız boşuna dememişler “Kişi odur ki bıraka eser, eser olmadığı yerde yeller eser”. Fehim Adak’ın dönemin koşullarına rağmen Mardin’e ve Mardinlilere yaptıklarını anlatmaya kalkışsak, dediğim gibi kelimeler kifayetsiz kalır. Siyaset dışında çeşitli arenalarda da şehrini ve hemşerisini en iyi şekilde temsil eden Merhum Fehim Adak; siyasi kimliğinin yanında Mardinlilerin gönlünde her zaman bir ağabey, samimi bir mümin, gayretli ve değerli bir büyüğümüz olarak gönüllerde taht kurmuş ve kendisine olan bu muhabbetimiz hala aynı demiyle kalbimizde yaşamaktadır.
Siyasi hayatı boyunca çeşitli makam ve kademelerde bulunan Fehim Adak; hayatının büyük bir kısmını siyasette olduğu gibi Mardin’e, Mardinliye ve kadim olan bu şehrin geleceğine adamıştır. Merhum Fehim Adak; sadece Mardin’in değil, bölgenin hatta Türkiye’nin önemli şahsiyetlerdendi. Meclisteki dik ve vakur duruşu Mardin’e olduğu kadar bölgeye de yansımış ve büyük faydaları dokunmuştur.
Siyasi yaşamı boyunca Mardin’e önemli hizmetleri olan merhum Adak’ın Ticaret, Bayındırlık, Gıda Tarım ve Hayvancılık ayrıca Devlet Bakanlıkları görevlerinde bulunmuş, Milli Görüş çatısı altında kurulan bütün partilerde her daim Necmettin Erbakan hocamızın yanında saf tutmuş ve önemli kademelerde de görevler almıştır. Doğu ve Güneydoğu illerindeki sanayi tesisleri yanında Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP)’ın bu topraklara ulaşması için gecesini gündüzüne katarak çalışan Adak, aynı zamanda Havuz Sistemi’nin de baş mimarıdır.
İnandığı davadan hiç bir zaman ödün vermeyen, son nefesine kadar bildiği Hak yolda şeksiz şüphesiz yürüyen, dil, din, ayırımı yapmadan, insana insan olduğu için değer veren, insanı merkezine alan, hakkaniyeti ve adaleti ön planda tutan, devlet işlerini özelinde kullanmayan örnek şahsiyetti Fehim Adak. Onu iyi anlamak ve yaşamak lazım, onu iyi anladığımızda ancak o zaman ona gerçek manada değer vermiş olabiliriz. O, siyasette her ne kadar Milli Görüş mensubu görünüyor olsa da aynı zamanda doğru olan, onu anlayan gerçek siyaset yürüten partilere de mal olmuş bir değerdir. Ülkesini, milletini ve memleketini kendine dert edinmiş, her platformda hakkı söylemekten kaçınmamıştır.
Böyle önemli ve anlamlı bir şahsiyete sahip olan merhum Fehim Adak’a bizler Mardinli hemşerileri olarak, kendisine olan vefa borcumuzu gönüllerde olduğu kadar sembolik olsa da sahaya yansıtmalıyız. Bu değerimize sahip çıkmalıyız. İsmini bu kadim şehrin münhal bir yerinde yaşatmalıyız ki böyle değerli şahsiyetler hafızalarımızdan silinmesin ve bizlere her daim örnek olsun. Bunun gerçekleşmesi halinde geride kalan sevenlerini ve ailesini onure edeceğine inancım tamdır.
Bu önemli şahsiyetin ismi Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde kurulabilecek bir Fakülteye, kendisinin bizatihi girişimiyle yapılan Yenişehir ile İstasyon mahalleleri arasında yer alan ve halk dilinde (Türkmen Yolu) olarak da bilinen yola, belki de bir eğitim yuvasına veya Mardin’de bulunan bir bulvarda yaşatılması elzemdir diye düşünüyorum. Bir Mardinli olarak bunu can-ı gönülden istiyorum ve temenni ediyorum. Her kesin bu görüşte olduğuna da inanıyorum. “Gözden ırak olan gönülden de ırak olur” sözünü hatırlatarak, sayın büyüklerimizden bunu istirham ediyorum.
Saygılarımla…

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku