Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Habur Sınır Kapısında Giriş Çıkışlar Artırıldı

0 24

Habur Sınır kapısında giriş ve çıkışlarda meydana gelen yığılmaları önlemek için çeşitli düzenlemeler yapıldı. Habur Sınır Kapısında gerçekleşen toplantıda ticarette karşılaşılan sorunlar ve Kuzey Irak tarafında yaşanan yığılmaları önlemek için bin 200 olan araç giriş çıkışını 2 bine çıkarılması karara bağlandı.

Habur Sınır Kapısında incelemelerde bulunan Silopi Kaymakamı Can Kazım Kuruca, burada devam eden inşaat çalışmalarını yerinde inceleyerek, yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı. Köprü ile bağlantılı peronların bir an önce bitirilmesi için firma yetkililerine talimat veren Kaymakam Kuruca, özellikle Irak tarafında biriken araç yoğunluğunun azaltılması noktasında Irak’tan Türkiye’ye giriş yapan araç sayısı günlük 2 bin seviyesinde olması gerektiğine dikkat çekerek, 12 Ekim 2020 tarihinden itibaren bu konuda karşılıklı olarak çalışmaların hızlandırılmasını istedi.

Covid-19 sürecinde UND’nin sınır kapısında yürütmüş olduğu faaliyetler hakkında bilgiler veren UND Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Aydoğan ise Kuzey Irak tarafında yaklaşık 10 bin dolayında aracın giriş yapabilmesi için sırada beklediğini belirterek, bu yığılmanın önüne geçilebilmesi için günlük bin 200 olan araç girişi çıkışını 2 bine çıkarılması gerektiğini söyledi.

Habur Sınır Kapısında giriş ve çıkışlarda meydana gelen sorunların masaya yatırıldığını ifade eden Aydoğan, “UND olarak Habur Sınır Kapısında Türk ve Kuzey Irak Gümrük yetkililerini bir araya gettirdik. Irak tarafında meydana gelen yığılmaları önlemek için günlük giriş ve çıkış sayısında yeniden düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledik.

İhracatın önünü açmak ve ekonomik kalkınmaya destek olmak için elimizden gelen çalışmayı yapıyoruz. Bu konuda bize her zaman destek olan Mardin Valisi Sayın Mahmut Demirtaş ve Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan’a ve emeği geçen, Silopi Kaymakamı ve Habur Bölge müdürüne teşekkür ediyorum. Her iki valimizde, Kaymakamımız ve Bölge Müdürümüze nakliyecilerin sıkıntılarını kendi sıkıntılarıymış gibi görüyor ve hemhal oluyorlar. Bu yüzden kendilerine minnettarız” dedi.

Sorunların masaya yatırıldığı toplantıya Silopi Kaymakamı ve Habur Mülki İdare Amiri Can Kazım Kuruca, İpekyolu Gümrük Bölge Müdürü Enver Kök, UND Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Aydoğan ve İbrahim Halil Gümrük Kapısı yetkilileri katıldı.

Haber : (Halil YORĞUN)

 

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku