Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Hilal’in Gen Kaynaklarını Ele Alacak

0 16

Bereketli Topraklarda konuşlanmış kadim Mardin şehrinin akademik yüzünü yansıtan Mardin Artuklu Üniversitesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Mardin ilinin bitkisel ve hayvansal yerel genetik kaynaklarının geçmişten günümüze toplumsal yaşamı, ticareti, ekonomik ilişkileri şekillendirmesindeki rolü ve tarımsal genetik kaynakların önemini ele alarak Türkiye Tohumculuk Sektörünün muhattabı olan tüm kurum kuruluş ve kişileri, bir araya getirecek çalıştay düzenleneceğini duyurdu.
9 Mart 2021 tarihinde Mardin Artuklu Üniversitesi Tohum Biyolojisi ve Genetik Uygulama Merkezi Müdürlüğü koordinatörlüğünde düzenlenmesi planlanan “Tohum Gen Bankalarının Önemi ve Tarımsal Genetik Kaynaklar” çalıştayında, Türkiye’nin değişik üniversitelerinden akademisyen, araştırma ve kamu kuruluşları temsilcilerinin fikir, eleştiri ve çözüm önerilerini dile getirme fırsatı bulabilecekleri bildirildi.
Genelde ülkemizin, özelde ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Mardin ilinin tarımsal genetik kaynaklarının çeşitli başlıklar halinde ele alınacağını belirten MAÜ Çalıştay Düzenleme Koordinatörü Doç. Dr. Hüsnü Aktaş,
“Tarımın ilk olarak başladığı, başta buğday, mercimek, nohut gibi bitkilerin kültüre alındığı yer olan Mezopotamya’nın merkezinde yer alan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin bitkisel ve hayvansal yerel genetik kaynaklarının geçmişten günümüze toplumsal yaşamı, ticareti, ekonomik ilişkileri şekillendirmesindeki rolü ve bu alandaki tarımsal genetik kaynakların günümüz ve gelecekte gıda güvenliği, Mardin İlinin tarımsal genetik kaynaklarının mevcut durumu, gelecek nesillere sorunsuz olarak aktarılması, koruma altına alınması, bu genetik kaynakların günümüzde ve gelecekte yaşanması muhtemel iklim değişikliği için önemini bu çalıştayda detaylıca tartışma imkanı bulabileceğiz.” dedi.

Genetik kaynakların etkin olarak kullanılması konusundaki fikir paylaşımının son derece önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Aktaş, düzenlenecek çalıştayda; dünya gıda güvenliği için büyük önem arz eden yerel çeşitler, yabani bitki formları, yerli hayvan ırkları, bunların korunması ve daha etkin olarak kullanılması, ekonomik ve pazar değerinin artırılması ve gelecek nesillere aktarılması, yerel çeşitleri kullanarak üretim yapan kurumların kapasitesinin artırılması, bazı yerel çeşitler için coğrafi işaretleme çalışmalarının yapılması konularının çok yönlü olarak ele alınacağını ifade etti.

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku