Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

İzzet Paşa Karakolu İçin Yaptığımız Çağrı Yanıt Buldu

258

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, yıllardır atıl durumda olan ve özellikle madde bağımlıların meskeni haline gelen tarihi İzzet Paşa Karakolunda incelemelerde bulundu.

Daha önce defaatle yaptığımız “İzzet Paşa Karakolu Kurtarılmayı Bekliyor” haberi üzerine harekete geçen Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Artuklu ilçesinde yapılması planlanan seyir terası çalışmaları kapsamında tarihi İzzet Paşa Karakolunda da incelemelerde bulundu.1929 yılında Mardin’in stratejik bölgesine inşa edilen ve birçok tarihi eser gibi kaderine terk edilen tarihi İzzet Paşa Karakolunda tetkikler yapan Vali Demirtaş; 2021 yılı bizim için bir seferberlik yılı olacağını belirterek, vatandaşlarımızın beklediği altyapı ve üstyapı çalışmalarımızı yavaş yavaş hayata geçireceklerini söyledi.Mardin’in sorunlarını yakından bildiklerini ifade eden Vali Demirtaş, Her konuda yaşanır bir Mardin için günlerdir ekiplerimizle birlikte planladığımız projelerin ihale süreçlerini başlatarak, en nihayet hayata geçiriyoruz. Kültür ve turizm şehri olan Mardinimizin temel sorunlarını çözmenin yanı sıra bu kadim şehri daha güzel ve modern bir görünüme kavuşturmak için projelerimizin startını vermiş bulunmaktayız” dedi.

Yaklaşık bir asırdır aynı ihtişamıyla geleceğe meydan okuyan İzzet Paşa Karakolu, Mardin’in Artuklu ilçesi Nur mahallesinde bulunuyor. İzzet Paşa Karakolu inşa edildiği 1929 yılında ismini dönemin mareşallerinden olan İzzet Paşa’dan alıyor. Tarihi geçmişi yüzyıla dayanan bu asırlık bina son yıllarda madde bağımlılarının meskeni haline gelerek, tam bir suç yuvasına dönüşmüş. Atıl ve harabe durumda olan tarihi binaya dadanan tinerciler ise mahalle sakinlerinin korkulu rüyası oluyor. Mahalle sakinleri, kaderine terk edilmiş bu tarihi binanın restore edilerek, turizme kazandırılmasını istiyor.

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku