Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

İzzet Paşa Karakolu Kurtarılmayı Bekliyor

0 120

1929 yılında Mardin’in stratejik bölgesine inşa edilen tarihi İzzet Paşa Karakolu, yaklaşık bir asırdır aynı ihtişamıyla geleceğe meydan okuyor. Mardin’de bulunan birçok tarihi eser gibi kaderine terk edilen İzzet Paşa Karakolu, kendisine sahip çıkılacak günü dört gözle bekliyor.

Mardin’in Artuklu ilçesi Nur mahallesinde bulunan tarihi İzzet Paşa Karakolu inşa edildiği 1929 yılında ismini dönemin mareşallerinden olan İzzet Paşa’dan almıştı. Tarihi geçmişi yüzyıla dayanan bu tarihi bina son yıllarda madde bağımlılarının mekanı haline gelerek, tam bir suç yuvasına dönüştü. Atıl ve harabe durumda olan tarihi binaya dadanan tinerciler ise mahalle sakinlerinin korkulu rüyası oluyor. Mahalle sakinleri, kaderine terk edilmiş bu tarihi binanın restore edilerek, turizme kazandırılmasını istiyor.

 

Konu hakkında görüştüğümüz mahalle sakinleri burada yaşananlardan çok mustarip olduklarını söylüyor. Her gün buraya çeşit çeşit insanların gelip gittiğini ifade eden mahalle sakinleri; “Geceden sabaha kadar ayyaşların attıkları naralar durmuyor. Çoğu zaman buradan çıkardıkları hurdaları satarak, alkol aldıklarını görüyoruz. Gündüzleri ise hurdacıların uğrak yeri oluyor. Hiç bir güvenlik tedbirlerin alınmadığı bu binada nahoş şeyler de yaşanıyor. Tedbir alınmazsa bir gün yerle bir olmasından endişe ediyoruz. Bu bina bir Avrupa ülkesinde olsaydı günde binlerce turistin uğrak yeri olurdu. Maalesef biz var olan tarihi eserlerimize sahip çıkamıyoruz, sahip çıkamadığımız gibi dış etkenlerden de koruyamıyoruz” şeklinde kaygılarını dile getirdiler.

Turizm alanında güzel bir ivme yakalayan Mardin’e bunun hiç de yakışmadığını belirten mahalle sakinleri; “Yetkililerden ricamız bu tarihi binaya sahip çıkılsın istiyoruz. Restore edip, ışıklandırılması halinde görsel açıdan hem ilçemize hem de Mardin’de turizm alanında büyük bir katma değeri olacağına inanıyoruz. Yüzyıldır ayakta durmayı başaran bu tarihi bina ne hazindir ki son yıllarda bazı kendini bilmez kişiler tarafından yağmalanarak, hurda adına ne varsa yerlerinden sökülerek üç-beş kuruş karşılığında satılıyor. Tarihi binada alkol şişelerinden, çöplerden geçilmiyor. Burayı mesken edinenler ısınmak için yaktıkları ateşlerden dolayı kirlenen duvarlar bir tarihin nasıl yok olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Yer hakimiyeti bakımından şehrin neredeyse her tarafından görülebilen tarihi İzzet Paşa Karakoluna mutlaka sahip çıkılsın istiyoruz” çağrısında bulundular.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku