Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Kademeli Normalleşmede Mardin’e Turist Akını

0 9

Kademeli normalleşmeyle birlikte Mardin’in tarihi ve turistik mekanlarına ziyaretçiler akın ediyor. Ülke genelinde olduğu gibi Mardin’de kısmen de olsa yasakların kalkmasıyla birlikte şehirde büyük hareketlilik yaşanıyor.

Kovid-19’la mücadele kapsamında Haziran ayına ilişkin kademeli normalleşme takviminin açıklanmasının ardından kafileler halinde şehre akın etmeye başlayan yerli ve yabancı turistler Mardin’in kadim tarihine büyük hayranlık duyuyor.
Kademeli normalleşmeyle birlikte şehrin her yerinde başlayan hareketlilik, renkli görüntülere sahne oluyor. Bu hareketlilik uzun bir aradan sonra gülmeye başlayan esnafın yüzüne de yansıyor. Pandemi nedeniyle uzun süredir yerli ve yabancı turistin uğrayamadığı Mardin’de kademeli normalleşmenin ve turizm sektörünün de başlamasıyla birlikte, yerli ve yabancı turist sayısında her geçen gün katlanarak artıyor.

Kültür şehri olarak bilinen Mardin, abbaralarıyla, cadde ve sokaklarıyla, tarihi mekanlarıyla bölgesinde gözde şehir olan Mardin, kültür ve medeniyet şehri unvanını da taşıyor. Birçok tarihi ve turistik mekânını bağrında barındıran kadim şehirde, ziyaretçi sayısında büyük artış gözleniyor. Tarihin sıfır noktası olan Dara antik kentin yanı sıra, camiler, kiliseler, hanlar, hamamlar ve özellikle Kasımiye ve Zinciriye medreseleri yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğruyor. Bir yandan oteller ful çekerken, diğer yandan da esnafın yüzü gülüyor.

Dünyanın en büyük açık müzesi olan Mardin’e ilk defa geldiğini ifade eden Mehtap Şanlı, “Şehre girer girmez adeta büyülendim. Açık bir müzede yürüyorum ve etrafım buram buram tarih kokuyor. Mardin taşı sanki benimle konuşuyor. Tarihi mekanlarda süslemeli motifler insanı adeta büyülüyor. Bu güne kadar buralara neden gelmediğime içten içe hayıflanıyor, günü birlik geldiğime de ayrıca pişmanlık duyuyorum. Bundan sonraki gelişlerime mutlaka bir hafta on gün olarak hedefliyorum. Mardin anlatılmaz yaşanır. Mutlaka herkesin ama herkesin Mardin’i görmelerini şiddetle tavsiye ediyorum” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku