Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Mardin İçin bir şans Vali Demirtaş

0 71

Mardin için bir şans Vali Demirtaş

Geldiği günden beri ayağının tozuyla sahaya inerek, Mardin’in her tarafını karış karış dolaşan Vali Demirtaş, yaklaşık bir yıldır yapılan ve bundan sonra yapılacak olan çalışmaları anlatmak üzere Mardin’de faaliyet yürüten Ulusal ve Yerel medya temsilcileriyle bir araya geldi.

Mardin basınının neredeyse tamamının katıldığı toplantıda kadim şehrin tüm sorunları masaya yatırıldı. Yaklaşık üç saat süren toplantının bir buçuk saatlik kısmında Vali Demirtaş, bugüne kadar yapılan ve bundan sonra yapılması planlanan projeleri anlatmakla bitiremedi. Anlattıkları bir Mardinli olarak gerçekten beni de heyecanlandırdı. Mardin’in içme suyundan trafik sorununa, yeşil alanlarından seyir terasına, sulama kanallarından katı atık tesislerine, eğitimden tarımına, sanayiden sağlığa, mahalli lezzetlerinden coğrafi işaretlerine kadar her konunun ele alındığı toplantıda Mardin, az önce bahsettiğim alanlarda gerçekleşecek olan projelerle 2022 yılı sonunda neredeyse sorunsuz bir şehir olarak karşımıza çıkacak.

Özellikle turizm alanında yapılan çalışmaları değerlendiren Sayın Valimiz, Mardin kalesinde ve Dargeçit’te bulunan tarihi geçmişiyle yaklaşık 12 bin yılı bulan Boncuklu Tarlada kazıların devam ettiğini, tarihi Mardin’de bulunan sokakların, çarşıların ve tarihi binalarda yapılacak olan sağlıklaştırma çalışmalarıyla bunları yeniden turizme kazandıracaklarını söyledi. Betonarme binaların yıkılmasıyla kadim kentin gerçek silueti ortaya çıkarılacak.

Bitmedi. Tabii ki dahası var. Trafiğin rahatlaması açısından şehirde bulunan kavşakların genişletileceğini, alternatif yolların şehre kazandırılacağını, şehirden geçen ve şehrin trafiğini büyük ölçüde rahatsız eden ağır tonajlı araçların mutlaka şehir dışına çıkarılacağını, çocuklar için trafik eğitim pistleri, Derik’te yamaç paraşütü alanı, Kasimiye medresesinin yanında bir mesire alanı, 13 Mart mahallesinde 500 araçlık otopark, yakşlaşık üç kilometre uzunluğunda olan tarihi 1. Caddede bulunan bazalt taşlarının daha büyüğü ile değiştirilmesi, Mardin’de dört yeni Millet Bahçesi ve mesire alanları için düğmeye basıldığını kaydetti.

Sayın Valimiz, Mardin halkına suyu daha ucuz satmak için Mardin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Güneş Elektrik Sistemini hayata geçireceklerini müjdesini de verdi. Şu anda bu projenin fizibilite çalışmaları sürüyor. Bu projeyle birlikte Mardin Büyükşehir Belediyesi kendi elektriğini üreterek, su için DEDAŞ’a ödediği elektrik faturalarından nispeten kurtulacak. Böylelikle vatandaşa da daha ucuz su verme imkanı doğacak.
Demirtaş, “Biz çalışarak değil, oturarak yoruluyoruz”

Çevrenin korunması, yeşil alanların artırılması, kent lezzetlerini sınırların ötesine taşınması, tarihi Mardin’in her sokağını turizme kazandırılması konusunda kararlı olduklarını kaydeden Sayın Valimiz; engelsiz bir Mardin için var güçleriyle çalışacaklarını söyledi. Biz çalışarak değil, oturarak yoruluyoruz dedi.
Bir yılın ardında gerçekleşen bu üç saatlik toplantıya her şeyi sığdırmak tabi ki mümkün değil, basın olarak bizimde unuttuğumuz soru ve sorunlar olmuştur elbet. Bu yazıyı yazarken bile mutlaka unutacağım birkaç sorun olacaktır. Ama Sayın Valimiz bu gibi toplantıların 2-3 ayda bir mutlaka tekrarlanacağını söyledi. Bizde sizden gelen talepleri, sahada tespit ettiğimiz sorunları daha geniş bir zamanda dile getirme imkanımız olacaktır. Zaten Sayın Valimiz tüm önerilere açık olduklarını, Mardin için alacakları her karar Mardin halkıyla mutlaka paylaşacaktır dedi.

Şimdiye kadar anlattık da anlattık, anlattıkça bir ayrı heyecanlandık. Gözlerimizi kapatarak bunları hayal ettiğimizde gerçekten kendimizi bir başka Mardin’de yaşıyor olarak hissedeceğiz. Düşünün mesai çıkışında eve gideceksiniz, arabanıza veya toplu taşıma aracına atladığınızda trafiğe takılmadan eve varıyorsunuz. Yukarı Mardin’e çıkacaksınız, 5-10 dakikada istediğiniz noktaya ulaşıyorsunuz. Özellikle yukarı Mardin’de oturuyorsanız 112’yi arayarak İtfaiye veya ambulans istediğinizde yangın bitmeden, hasta ölmeden ekipler şehir içine takılmadan anında yanınızda olduğunu düşünün. Özel araçlarıyla boş yere trafiği meşgul etmeyen sorumlu birer vatandaş olduğunuzu düşünün. Hafta sonu araç kullanmadan yürüme mesafesindeki Millet Bahçelerine, mesire alanlarına giderek, keyif çattığınızı düşünün. Ağaçsız ve kurak bir Mardin değil de, yeşil alanlarıyla öne çıkmış bir Mardin düşünün.

Mardin genelinde bulunan kaldırımların engelli bireyler için tahrip edilmemiş engelli şeritleriyle donatıldığını düşünün. Kadim şehri seyir tepesinden seyrettiğinizi düşünün. Sizi soğuk ve sıcaktan koruyan kapalı pazarlarda alış veriş yaptığınızı düşünün. Çöplerimizi yerlere değil de, çevreye cinsine göre yerleştirilmiş çöp kutularına attığınızı düşünün. Toplu taşıma duraklarında özel araçlarını park etmeyen duyarlı sürücüleri düşünün. Vatandaşları düşünen, kaldırımları işgal etmeyen esnafı düşünün. Ama mutlaka DÜŞÜNÜN..!
Saygılarımla…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku