Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

MARDİN KAMYONCULARININ ÖNCÜLERİNDEN FUAT ŞÁÁBÊ (ALAKUŞU) “MAVİ GÜL”

0 70

MARDİN KAMYONCULARININ ÖNCÜLERİNDEN FUAT ŞÁÁBÊ (ALAKUŞU) “MAVİ GÜL”

M.Beşir Ayanoğlu

1991 yılında göç ettiği Ankara’ya halen Anıttepe’de mütevazi evinde yılların yorgunluğunu ruhunda taşıyan hemşerimiz Fuat Şáábê amca, Mardinli kamyoncuların pirlerinden sayılır.
1952’de muavin, 1957’den sonra da şöför olarak başladığı meslek yaşamına; 2017 yılına kadar yani yaklaşık 65 yıl sürdürür. Meslek yaşamına ilişkin anlattıkları sanki dün yaşamış gibi canlı ve heyecanlı.

İlkin abisi Beşir Alakuşu yanında Anter model araba ile başladığı mesleğine daha sonra Tevfik Hediyo (Çomaktekin) ile otobüste Diyarbakır’a yolcu taşımacılığında çalışır, daha sonra Ali İlpettun’a (Uman Beytil Pettün) ait Şavurlu markalı kamyon ile devam eder.
Ali İlpettun ile ilk aracı kullanışında, araç kara şanzımanlı olduğu için yokuş yukarı durmaksızın takviyeli vites küçülterek son sürat çıkışını gerçekleştirip araç sahibinin takdirini kazanır.
1959 yılında askerlik vazifesi sonrası tekrar Şavurlu marka kamyondan dönme otobüs ile sürdürür meslek yaşamını.

Mardin’de resmî geçit törenlerine daha önce ahalinin de araçları da katıldığı için Fuat Şáábê amcanın da mavi renkli kamyonu da resmî geçit törenine katılır. Fuat Şáábê amcanın hanımı da 1962’lerde lise talebesi olduğu için mavi üniformasıyla o da resmî törene katılır ve Fuat Şáábê amcayı alkışlar. O günden sonra Fuat Şáábê amca kamyonuna “Mavi Gül” yazısını yazdırır. Hem nişanlısının mavi üniformalı oluşu hem de kamyonu mavi renkli olduğundan bu sloganı tercih eder ve yıllarca Fuat Şáábê amca “Mavi Gül” olarak bilinir.

1962’de Auistin, 1967 yılında Anter model aracını alan Fuat Şáábê amca, 1970 yılı sonrası bütün dünyada kullanımı furyaya dönüşen Ford marka kamyonunu 1974 yılında sıfır km olarak alır. Ve bu kamyonunu 2004 yılına kadar yani yaklaşık 30 yıl kullanır. 1998 yılında bu sefer Cargo kamyonunu alır.
Bu kamyonları ile Suriye, Irak ve yurt içinde çeşitli seferler düzenler ve yük taşır. Kendi tabiriyle milyonlarca kilometre yol kateder.

Fuat Şáábê amca kum nakliyatı hariç hemen hemen her şeyi taşır. Suriye’ye asbest boru, Irak’a çimento taşır. 1990 yıllarında Mardin’den batıya başlayan göç dalgasında, göç eden hemşerilerimizin ev eşyalarını batıdaki illere taşır. 2017 yılına kadar bu işi yapar Fuat Şáábê amcamız. Daha sonra kamyonu oğlu Faruk’a devreder.
Meslek yaşantısında tatlı acı hatıraları var. Kendisinin anlattığı en heyecanlı hususu; Mardin Türkmen Deresi, Mardin cezaevi ve Adana Pozantı Toros inişlerini, kamyonunu vitese takmadan boş vitesi ile indiğini ve bu inişlerde adeta kamyonunu uçurduğunu ifade eder. Usta şoförlerinin tavırlarının da böyle olduğunu anlatır Fuat Şáábê amca.
Yeni üretilen Ford kamyonlarının en büyük sorunlarının diferansiyel olduğunu ve kendi kamyonun diferansiyelini değiştirmek için Suriye’ye gittiğini daha önce hazırladığı tertibat ile yeni diferansiyeli kamyonuna Şam’da taktırdığını ve hakkında ihbar olmasına rağmen gümrükten böylece geçirdiğini, Mardin’e geldikten 5 ay sonra herkesin durumu unuttuğu bir zaman diliminde yeni diferansiyelini kamyonuna taktırdığını ve aynı model kamyonlara bu diferansiyel sayesinde fark attığını bu değişim neticesinde Mardin’den Nusaybine günde 4 sefer çimento yükü taşıdığını söylüyor.
Çalıştığı kamyoncu arkadaşlarını unutamadığını ve çoğunun vefat ettiğini anlatıyor.

Fuat Şáábê amcanın zamanında olan kamyoncu arkadaşlarının bazılarını hatırladığını bunlardan;
-Yusuf Sevim(Beyt Beğdeş)
-Tevfik Çomaktekin (Beyt Hediyo)
-Şehmus Erginoğlu (Beyt Bekir Ağa il-iidiye)
-Hayri Erginoğlu
-Kemal Beşer (İl Haciye&Beytil Paşavat)
-Hacı Muhammed Seyyid Faraç
-Suphi Beşer
-Cemil Nicme
-Abdulkerim Nicme
-İbrahim Nicme ( Yıldızoğlu)
-Ahmet Bölünmez (Süleyman Bölünmez’in babası)
-İsmail Sudaş (Yusuf héllô- Süleyman bölünmez dayısı)
-Tevfik Aksoy (İmnezzilden Şenyurt) -Mehmet Aksoy
-Bedri Çare (Beyt Hemmud)
-Orhan Alakuşu (Beyt Şáábê)
-Turan Alakuşu (Beyt Şáábê)
-Kemal Alakuşu (Beyt Şáábê/İngiliz Kemal)
-Hacı Sadık Ayanoğlu (Beytil Paşavat)
-Ziya Ayanoğlu (Beytil Paşavat)
-Galip Ayanoğlu (Beytil Paşavat)
-Hamdi Ayanoğlu (Beytil Paşavat)
-Mehmet Ali Ayanoğlu (Beytil Paşavat)
-Şeyhmus Çaltekin (Beyt Hamdoş)
-Ahmet Çaltekin (Beyt Hamdoş)
-Orhan Çaltekin (Beyt Hamdoş)
-Ata Başabaş (Beyt Viço)
-Fahri Diboo
-Hıdır Beyt Gaboo
-Kemal Abé
-Hacı Ömer Méré
-Davut il-ícíl (İnan)
-Hacı Bedir Adam
-Konuşmaz Davut
-Münir Hediyo (Çomaktekin)
-Lütfü Beyt Hacıgello
-Orhan Mungan (Beyt Ižméñ)
-Kenan Mungan (Beyt Ižméñ)
-Abit Mungan (Beyt Ižméñ)
-Halim Mungan (Beyt Bacííké)
-Faruk Alakuşu
-İzzet Gönder
-Davut Gönder
-Münir Kahfuro (Anar)
arkadaşları olduğunu söylüyor. Vefat edenlere Allah’tan rahmet hayatta olanlara sıhhat afiyet diliyoruz.

Fuat Şáábê amcayı derinden etkileyen, gönlünü yaralayan olay rahmetli oğlu Sabahattin’in vefatıdır. Eylül 1981 yılında lise talebesi olan rahmetli oğlu bu tarihte Irak’a çimento yükleyip giden Fuat Şáábê amcaya eşlik eder. Duhok İsmailiye yakınlarında sıra bekleyen kamyoncular gibi sırada bekleyen Fuat Şáábê amca bu ara direksiyon başında uyur, rahmetli oğlu Sabahattin’de gençliğin verdiği özgüven ve cesaret ile babasından habersiz araba altına uzanır ve uyur, kamyon kuyruğunun ilerlemesi üzerine diğer kamyoncuların Fuat Şáábê amcayı uyandırıp kuyrukta ilerlemesini talep etmeleri üzerine kamyonu çalıştırıp 1 metre ilerlemesi üzerine rahmetli Sabahattin teker altında kalır ve can verir. Fuat Şáábê amcanın dünyası kararı üç gün boyunca başından duman çıktığını ve acısını yüreğinde yaşadığını ifade ediyor. 41 yıl geçmesine rağmen acısının dinmediğini anlatıyor.
Acısıyla tatlısıyla yaşanan bir ömür böyle geçmiş. Hatıralarını anlatırken işini hep severek yaptığını ve herkesin hak ve hukukuna riayet ettiğini ifade ediyor.
Kendisini “gece şoförü” olarak tanımlıyor Fuat Şáábê amcamız. Gece kullanmaya başladığı aracını sabaha kadar durmadan sürermiş. Trafik kontrollerinde görevli polis memurları kendisini hoş karşılar ve kayıtlarda trafik cezası olmadığından dolayı kendisini tebrik ederlermiş.
Bizde Fuat Şáábê amcamıza Allah’tan sıhhat afiyet diliyoruz. Bu anılarını bizimle paylaştığı içinde teşekkür ediyoruz.

Not: Fuat Şáábê amca ile görüşmemiz sağlayan oğulları Faruk ve Mehmet Alakuşu kardeşlerimize de teşekkür ediyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku