Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Mardin Şehir Hastanesinin İhalesinde Sessizlik Hakim

0 55

Geçtiğimiz yıl Sağlık Bakanlığı’nın bütçesi ve yapılacak yatırımlarla ilgili TBMM’de konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mardin Şehir Hastanesi’nin 2023 yılından önce tamamlanacağını açıklamıştı. Yapılan açıklamadan neredeyse bir yıl geçmesine rağmen Mardin Şehir Hastanesi nerede ve ne zaman yapılacağı konusunda hiçbir açıklama yapılmıyor.

Yıllardır yatak ve doktor sayısında büyük eksikliğin yaşandığı Mardin’de Şehir Hastanesi için hiçbir çalışmanın yapılmaması dikkat çekiyor. 2023 yılından önce tamamlanması beklenen Mardin Şehir Hastanesinin ihale süreci hala muammalığını koruyor. Birçok şehirde ihalesi yapılarak, inşaat çalışmalarına başlanılan şehir hastaneleri, Mardin’de neden sessizliğini koruyor. Mardin’de yapılması planlanan şehir hastanesi kim yada kimlere kurban ediliyor. Vatandaşın kafasındaki bu gibi sorular bir türlü cevap bulmuyor.

Diyarbakır, Sakarya, Denizli ve Antalya, Şehir Hastaneleri için ihaleler peş peşe yapılırken, Samsun, Aydın, Trabzon, Rize, Ordu ve Şanlıurfa da her biri biner yataklı olan şehir hastanelerinde inşaat çalışmalarına başlanmış durumda. 2023 yılından önce bitirilmesi düşünülen 750 yataklı Mardin Şehir Hastanesi çalışmalarında ise sessizlik hakim. Ülke geneline bakıldığı zaman nüfusu Mardin nüfusundan az olan bir çok şehirde şehir hastanesi ya ihalesi yapılmış yada inşaatı devam ediyor. Bunların başında 416 bin nüfusuyla Yozgat, 590 bin nüfusuyla Elazığ, 765 bin nüfusuyla Ordu ve 344 bin nüfusuyla Rize gibi iller başı çekiyor.

Şehir hastanelerine kavuşacağı günü bekleyen Mardinli vatandaşlar ise 750 yataklı Mardin Şehir Hastanesinin ihalesinde yaşanan bu ilgisizliğe tepkili. Sağlık açısından büyük önem arz eden 750 yataklı Mardin Şehir Hastanesinin ihalesine bir an önce çıkılması gerektiğine dikkat çeken vatandaşlar, yetkililere çağrıda bulunarak, Mardin Şehir Hastanesinin ihalesine çıkılmasını ve bir an öncede inşaat çalışmalarına başlanılmasını istiyor.

Mevcut Şehir Hastaneleri ve Yatak Sayısı:
Adana Şehir Hastanesi bin 550, Mersin Şehir Hastanesi bin 294, Isparta Şehir Hastanesi 755, Yozgat Şehir Hastanesi 475,Kayseri Şehir Hastanesi bin 607, Manisa Şehir Hastanesi 558 Elazığ Şehir Hastanesi bin 038, Ankara Bİlkent Şehir Hastanesi 3 bin 711, Eskişehir Şehir Hastanesi bin 081, Bursa Şehir Hastanesi bin 355, İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi 2 bin 682 Konya Karatay Şehir Hastanesi bin 250, Tekirdağ Şehir Hastanesi 486.

2021 Yılında Tamamlanacak olan Şehir Hastaneleri ve Yatak Sayısı:
Kocaeli Şehir Hastanesi bin 210, Kütahya Şehir Hastanesi 610, Ankara Etlik Şehir Hastanesi 3 bin 624, Gaziantep Şehir Hastanesi bin 875 ve İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi 2 bin 60 yataklı olarak belirlenmiş.
Bu verileri göz önünde bulundurarak, Mardin’in en büyük ihtiyacı olan 750 yataklı Mardin Şehir Hastanesinin ihalesine bir an önce çıkılması gerektiğini, bu konuda yetkili ve etkili olan herkesi göreve davet ederken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın şehir hastanesinin 2023 yılında biteceğini müjdesini yerine getirmesini temenni ediyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku