Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Mardin STK Platformu Tıp Fakültesi İçin Seferber Oldu

0 66

          Mardin STK Platformu Mardin’e Tıp Fakültesi kurulması talebiyle başlatmış olduğu kampanya kapsamında Gazetemizi ziyaret etti.

          Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Veysi Erkar’la bir araya gelen Mardin STK Platformu üyeleri Mardin’e Tıp Fakültesi kurulması konusunda yerel basın olarak Veysi Erkar’dan destek istedi.Mardin’e Tıp Fakültesi kurulması noktasında yerel basın olarak her zaman bu konunun takipçisi ve destekçisi olduklarını belirten Erkar, Aslında Mardin’de Tıp Fakültesi kurulması talebinde geç bile kalındığını söyledi.

                 

          Mardin STK Platformu Başkanı Ahmet Ceylan ise Mardin’in yaklaşık 860 bin nüfusu ile Türkiye’nin 26. büyük şehirlerden biri olduğunu belirterek; büyük şehirlerin tümünde Tıp Fakültesi olmasına rağmen birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış, tarih ve kültür şehri olan Mardin’de halen Tıp Fakültesi olmaması bizler için büyük bir eksiklik olduğunu söyledi.

          Mardin’e ek olarak Viranşehir, Ceylanpınar, Cizre, İdil, Silopi gibi toplam nüfusu 700 bini aşan çevre ilçelerin bile sağlık hizmeti için zaman zaman Mardin’e geldikleri aktaran Ceylan, “Bunların yanında ayrıca Irak’tan ve Suriye’den azımsanmayacak sayıda kişinin tedavi amaçlı Mardin’e geldikleri bir gerçektir. Suriye’de durumun normalleşmesi ile hemen sınıra bitişik ve Mardin’e 60 km uzaklıkta nüfusu bir milyonun üzerinde olan Kamışlı’nın da ciddi bir şekilde sağlık hizmetine ihtiyaç duyduğu görülmektedir” dedi.

          Türkiye’de 60 ilde 111 Tıp Fakültesi olmasına rağmen 26. Büyük şehir olan Mardin’de olmaması büyük bir eksiklik olduğuna dikkat çeken Ceylan, “Her yıl tüm poliklinikler itibariyle Mardin’de 4.366.660 adet muayene yapılmakta, bunların 30 bini başka yere sevki gerçekleştirilmektedir. Bu sevklerden 1958 tanesinin acil servislerden çevre illere sevki yapılması ciddi bir sağlık hizmetine ihtiyaç olduğunun bir kanıtıdır. Rakamlardan açıkça anlaşılacağı gibi Mardin’de Tıp fakültesinin açılması bir zaruret halini almıştır. Bu nedenle bu önemli konuyu kendimize vazife addederek, başta siz değerli yerel basın temsilcileri başta olmak üzere herkesimden destek almak için harekete geçtiklerini ifade etti.”

 

 

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku