Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Mardin Tıp Fakültesi İçin Görkemli İmza Töreni

0 33

Uzun zamandır Mardin’in gündemini meşgul eden Mardin Tıp Fakültesi’nin yapımı ile ilgili ilk somut adım atıldı. Tıp Fakültesi binasının inşaat işini üstlenen hayırsever Nezir Sürücü ile MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar arasında imzalanan protokolle birlikte Mardin kamuoyunun merakla beklediği süreç resmen başlamış oldu.

Atatürk Kültür Merkezi (AKM)’de gerçekleşen protokol imza törenine Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü İbrahim Özcoşar, İlçe Belediye Başkanları, Hayırsever İşadamı Nezir Sürücü, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri, STK ve Siyasi Parti Temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.
Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Artuklu Üniversitesini anlatan sinevizyon gösteriminin ardından kürsüye geçen Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesinin Mardin ve Mardin halkı için hayırlara vesile olmasını temenni etti.
Konuşmasının devamında Demirtaş, “Bu gün protokolünü imzalayacağımız Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nezir Sürücü Temel Tıp Bilimleri Binası ile Hastane Binası devlet millet dayanışmasının güzel bir örneği olarak karşımızda duruyor. Bu protokolle Artuklu Üniversitemiz, teorik tıp eğitiminin verileceği bir binaya ve bu eğitimlerin pratiğe dönüştürüleceği hastane binasına kavuşacaktır. Bununla birlikte hastane binamız, Mardin’imizin sağlık altyapısının güçlenmesine de katkı sunacak ve kıymetli hemşerilerimizin daha modern, daha çağdaş, daha kaliteli sağlık hizmeti almasını sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Akabinde Mardin Artuklu Üniversitesi Prof. Dr. Rektörü İbrahim Özcoşar da bir konuşma yaparak, fakültenin kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.
Mardin Artuklu Üniversitesi 2007’de kurulduğunda bir sosyal bilimler üniversitesi olarak tasarlandığını ifade eden Özcoşar, “Yaklaşık 14 yıldır üniversitemizde sosyal bilimler ağırlıklı çalışmalar yürütüldü. Ancak şehir-üniversite ilişkileri bağlamında değerlendirdiğimizde Mardin Artuklu Üniversitesinin yeni bir vizyon ve misyona ihtiyacı olduğu oldukça aşikardır. Biz de son 2 yıldır hem şehrimizin hem de üniversitemizin ihtiyaçlarını dikkate alarak oldukça yoğun bir çalışma temposuyla şehre değer katacak, değer üretecek, şehrin ekonomisine, sosyal yapısına dokunacak; kampüsüyle, öğrencisiyle, akademisyeni ve diğer çalışanlarıyla şehirle bütünleşecek bir üniversite olma yolunda önemli adımlar attık. Bu vizyon ve misyonun önemli bir ayağını ‘Sosyal Bilimler + 5T’ projesi oluşturuyor” diye konuştu.
Salgın sürecinin bütün zorluklarına rağmen bu vizyon ve misyon değişikliğinde önemli mesafeler kat ettiklerine dikkat çeken Özcoşar, “Bu süreçte akademisyenlerimiz kamu kurumlarıyla, sanayicimizle, esnafımızla, çiftçimizle her anlamda ortak çalışmalara yöneldi. Beni bu süreçte en çok sevindiren hususlardan biri akademisyen arkadaşlarımı her aradığımda ya bir tarlada uygulamada olmaları ya sanayicilerimizle, bir resmi kurum veya bir STK ile toplantıda olmalarıydı. Bugün artık Mardin Artuklu Üniversitesi şehirleşmeden-eğitime, sanayiden tarıma kadar birçok alanda şehrimize katkı sunan, yön veren bir kuruma dönüştü-dönüşüyor. Ben bu gayretleri için akademisyen arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Aynı şekilde artık üniversitemiz kampüsüyle, hizmet binalarıyla ve en önemlisi hizmet anlayışıyla farklı bir noktaya taşınıyor. Bu yeni anlayış idari personelimizin özverili çalışmalarıyla gerçekleşiyor. Artuklu öğrencilerimiz için de bir kimliğe dönüşüyor. Elbette tüm bu gelişmelerin daha ileri düzeye taşınması için aynı kararlılıkla çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Çalışmalarımızın en önemli çıktısı kuşkusuz Tıp Fakültesinin kurulmuş olmasıdır diyen Özcoşar, “Yaklaşık 2 yıl önce tıp fakültesi kurulmasına dair fikri dillendirmeye başladık. Kamuoyu oluşturmaya yönelik bu çalışmalarla eş zamanlı olarak ilgili arkadaşlarımızla birlikte Mardin’de bir tıp fakültesinin kurulmasına gerekçe oluşturabilecek bir rapor hazırladık ve bunu kitapçık olarak yayınlayıp, ülke çapında konuyla ilgili bürokrat ve siyasetçilere gönderdik. Resmi olarak ilk defa sayın valimiz, milletvekillerimiz ve belediye başkanlarımızla yaklaşık 9 ay önce yaptığımız bir toplantıda gündeme getirdik. Ardından Ankara’da bir dizi görüşme yaparak Mardin’in tıp fakültesine olan ihtiyacını ve üniversite olarak bir tıp fakültesi kurma potansiyelimizi anlattık. Bu görüşmelerde kısaca şunu söyledik; Mardin ve çevresinin ki buna Suriye ve Irak’ın kuzeyi de dâhil olmak üzere bir tıp fakültesine ihtiyacı vardır. Bizim de hem şehir hem de üniversite olarak bir Tıp Fakültesini kurup, geliştirecek alt yapımız potansiyelimiz var. Nihayetinde sayın valimizin, sayın başkanlarımızın, bütün Mardin halkının özellikle de STK ve yerel basının desteğiyle Tıp Fakültemizi kurmayı başardık. Bugün imzalayacağımız protokol sürece dair önemli adımlardan biri ama önümüzde kat etmemiz gereken başka mesafeler de var” dedi.

Programın sonunda Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ve hayırsever iş adamı Nezir Sürücü arasında protokol imzalandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku