Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Mardin’de Ak Partili Beş Belediye Başkanı Basınla Buluştu

0 24

Ak Parti Mardin İl Başkanlığı tarafından düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında beş ilçenin Ak Partili Belediye Başkanları bu güne kadar gerçekleştirdikleri icraatlarını anlattı.

Özel bir otelde gerçekleşen toplantıya AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Ömerli Belediye Başkanı Hüsamettin Altındağ, Dargeçit Belediye Başkanı Mehmet Cüneyt Aksoy, Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir ve Mardin’de faaliyet yürüten Ulusal ve yerel medya temsilcileri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, pendemi nedeniyle gecikmeli olsa da tekrar bir araya gelmekten memnuniyet duyduğunu belirterek, son bir yılımızı pandemiyle geçirdiklerini söyledi.
Pandemi nedeniyle bir çok ziyaretlerinin aksadığını belirten Kılıç, hem belediyeler hem de teşkilat olarak bir yandan ilçe sorunlarını çözerken bir yandan da halkın gönlüne dokunmaya çalıştıklarını kaydetti.

Telekonferansla bütün üyelerimize ulaştıklarını ifade eden Kılıç, “Hiçbir ayrım gözetmeksizin herkese ulaşmaya çalıştıklarını, halkın takdiri ve teveccühüyle 65 bin olan üye sayımıza 30 bin üye daha ekleyerek 95 bine kadar çıkardık. Bütün ilçelerimizde var olmaya çalıştık. İlçelerimizin sorun ve sıkıntılarını muhtar, kanaat önderi, mahalle temsilcileri ve esnafla tespit ve istişare ederek ilgili mercilere taşıdık. Kongrelerimizin ardından genelde olduğu gibi Mardin’de de teşkilat olarak yenilendik. 2023’e doğru giden yolda kadrolarımızı oluşturduk. Ankara’da gerçekleştirdiğimiz büyük kongremizi ilgi büyüktü. Kongremizi ulusal ve uluslararası basının ilgisi büyüktü” dedi.

Ak Partinin değişim ve dönüşümlerine de değinen Kılıç, “Değişim ve dönüşümle Türkiye adeta kendini yeniledi. Cumhurbaşkanı önderliğinde bölgede sağlık, ekonomi, ulaşım ve bir çok alanda yatırımların hız kesmeden sürüyor. Türkiye uluslararası arenada bir aktör olarak yerini aldı. Ülkemiz pandemi nedeniyle sosyal, kültürel ve ekonomi alanında etkiler yaşadı. Buna rağmen uluslar arası arenada Türkiye Çin’den sonra 2. sırada ekonomisini geliştirdi” şeklinde konuştu.

Pandemi süreci yaşamımızı da değiştirdiğini ifade eden Kılıç, ”Pandemiye rağmen ilimize yatırımlar devam etmektedir. Mardinimizde pandemi sürecinde 207 milyon lira yatırım yapıldı. Küçük esnafa kira ve kredi, vergi ve SSK borcu erteleme imkanları sağlandı. Yatırımların yanında sosyal yardımlar da aynı şekilde sürdü. Geçen yıl Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızca 218 milyon 900 bin lira yardım yapıldı. 10 bin kişiye evde bakım hizmeti verildi. Aynı şekilde yatırımlar ve yardımlar bu yılda artarak sürmektedir. Türkiye’de AK Parti ile birlikte yaşanan değişim ve dönüşüm her alanda görülüyor. Her dönem adete Türkiye kendini yenilemektedir. Aynı zamanda kendi bölgesinde aktör dünyada sözü dinlenen bir ülke. Cumhurbaşkanımızın söylemleri dünyada gündem olduğunu görüyoruz. Bundan sonra da daha güçlü bir şekilde süreceği aşikardır. Ülkemizin tamamı kalkınmada ve özellikle bu salgın sürecinde sağlıkta örnek bir ülke konumundadır” dedi.

2021 yılında Mardin şehir hastanesinin de temeli atılacağını kaydeden Kılıç, “Kamu oyunun beklediği TIP Fakültesi talebimiz devam etmektedir. Mevcut Mardin Devlet Hastanesine ek olarak yapımı devam eden 300 yataklı hastanemiz 2022 yılında faaliyete geçecek. 3 ilçemizde 75 yataklı hastanelerimiz hizmet vermeye devam ediyor. 40 olan ambulans sayımızı 13 ambulans daha ekleyerek bu sayıyı 53’e çıkardık. 29 Acil Çağrı Merkezimiz vatandaşlarımızın çağrılarına cevap veriyor. Mardin’de bir olan Kovid-19 test cihazımızı ikiye çıkartarak, günde bin kişiye test uygulanmaktadır. Bunların sayesinde üç günde çıkan test sonuçlarını 2-3 saate düşürdük.”

2021 yılında Mardin’de yapılacak yatırımlar için 200 milyon yatırırım sözünü aldıklarını ifade eden Kılıç, Tarım ve turizm şehri olan Mardinimizde bulunan 314 bin hektar alana sahip olan Mezopotamya ovamızda yetişen dünyaya ün salmış buğday ve mercimeğe sahibiz. GAP kanallarında yapılan çalışmalar 2023 yılında Mardin ayağında 5 bin hektar suyla buluşacak. Bununla birlikte bu verimli topraklarımız hayat bulacak. Çiftçimizin yüzü güleceğini söyledi.
Mardin TKDK aracılığıyla yapılan projelerle 119 milyon yatırım yapıldığını belirten Kılıç, “TKDK’nın gerçekleştirdiği projelerle yatırımcılarımız 258 milyon yatırım yapıldı. Birinci OSB’den 2020 yılında bin milyon dolar ihracat yapıldı. 2. OSB bitti. 250 müteşebbis şuanda sırada bekliyor. Kırsal mahallelerde ve ilçelerimizde yollarımızı onarmaya devam ediyoruz. Her ay mutad olacak şekilde Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Mahmut Demirtaş’la toplantılarımızı gerçekleştiriyoruz. Bir aksilik olmazsa Mardin-Midyat karayolunda yapılacak törenle ilk kazmamızı vuracağız” müjdesini verdi.

Mardin’deki eğitim durumunda değinen Kılıç, 2002 yılında Mardin’de derslik sayısı 31bin 280 Ak Parti döneminde bu rakam 10 bin 18 oldu. Her sınıfın mevcudu 64 öğrenci iken bu sayıyı 23’e düşürdük dedi.
Akabinde toplantıya katılan beş ilçenin Ak Partili Belediye Başkanları ayrı ayrı söz alarak, ilçelerindeki iki yıllık çalışmalarını anlattı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku