Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Mardin’de ‘Her Fotoğraf Bir Hikaye’ Projesi Başladı

0 59

Türkiye Kalkınma Vakfı ile Alman Kalkınma Birliği (Welt Hunger Hilfe) tarafında finanse edilen ‘Her Fotoğraf Bir Hikaye’ projesi, Mardin Fotoğraf ve Sanat Derneği (MFSD)’nin ev sahipliğinde hayata geçirildi.
Proje kapsamında Ülkemizde zorunlu olarak misafir edilen 12 mülteci ile 8 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak üzere toplamda 20 kursiyer bu projeden faydalanacak. Projede hedef kitleye 2 hafta teorik, 4 hafta pratik şeklinde temel fotoğraf eğitimi verilecek.

Proje hakkında açıklamalarda bulunan Mardin Fotoğraf ve Sanat Derneği Başkanı Latif Sakız, “Uzun süredir gerçekleşmesini beklediğimiz bu proje ile kursiyerlerimiz arasında sosyal uyumunun sağlanması, diyalog kurması, fotoğraf sanatını tanıması duygu ve düşüncelerini fotoğraf ile topluma sunması hedeflenmektedir. Kursiyerlerimize 2 hafta teorik 4 hafta pratik olmak üzere toplamda 6 hafta Temel Fotoğraf Eğitimi verilecek. Pratik eğitimlerde üretilecek eserlerden yapılacak seçki ile Mardin Artuklu ve Midyat ilçelerinde sergilerimiz olacak.

İlk sergimizi Mardin’in ‘Onur Günü’ olan 21 Kasım 2020’de merkez Artuklu ilçesinde sergilemeyi hedefliyoruz. Her iki sergimizde de uluslararası platformlarda önemli başarılara imza atmış fotoğraf sanatçısı Murat Ayneli tarafından ‘Mülteci Yaşamlar’ adlı özel sunumları olacak. Projenin tüm aşamaları derneğimizin üyeleri tarafından gönüllülük esasına göre yönetilecektir” dedi.

Son yıllarda Ülkemizde misafir edilen mülteciler tarafından münferit olarak yapılan bazı olumsuz durum ve davranışları tüm mültecilere mal etmemek gerektiğine dikkat çeken Sakız; “Bu ve buna benzer olumsuz durum ve davranışların tüm mülteci misafirler tarafından yapılıyor gibi bir algı oluşturulması bizleri ziyadesiyle üzmüştür.

Ülkelerinde çıkan iç savaş nedeniyle yurtlarından edinen misafir mülteciler üzerinde böyle bir baskı oluşturuluyor. Nefret söylemi ve şiddete dayalı yaklaşımların azalması en büyük temennimizdir. Bu sayede iki toplum bireylerinden oluşan hedef kitleyle birlikte çok şeyler öğrenmiş olacağız. Destek sunan paydaşlara ve katılım sağlayan arkadaşlara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Haber : (Halil YORĞUN)

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku