Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Mardin’de Kovid-19 Unutuldu

0 45

Pandemi tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı illerden biri olan Mardin’de kısıtlamanın sona ermesinin ardından ilk hafta sonunda şehirdeki çarşı ve sokaklar dolup taştı. Maskeye dikkat eden vatandaşlar, sosyal mesafeyi ise dikkate almadı.

Mardin’in tarihi cadde ve çarşıları uzun bir aradan sonra hasret kaldığı yoğunluğa kavuştu. Özellikle yerli turistlerin kafileler halinde şehre akın etmesi, şehir merkezindeki trafiğin kilitlenmesine neden oldu. Şehir girişinde uzun araç kuyrukları oluştu. 4 ay boyunca evde kalan Mardin halkı kendilerini yeniden evden dışarı atarak güneşli havanın tadını çıkarırken, sosyal mesafeye ise hiç de dikkat edilmediği gözlendi.
Mardin, mavi renkle birlikte düşük riskli iller arasına girmeyi başarırken, kontrollü normalleşmenin ilk cumartesi gününde vatandaşlar tarihi mekanları ve çarşıları doldurdu. Şehrin simgesi haline gelen 1. Cadde de yürüyüş yapan vatandaşlar güneşli havanın tadını çıkardı. Vatandaşlar tarihi mekanlarda keyifle çay ve kahvelerini yudumlarken, polis ve zabıta ekipleri maske, sosyal mesafe ve hijyen kuralları konusunda vatandaşları sürekli uyardı. Çarşılardaki bu hareketlilik çarşı esnafının yüzünü güldürdü. Son dört aydır kapalı olan işletme sahipleri yüksek derecede zarar ettiklerini, yeni kontrollü normalleşmeyle birlikte azda olsa yeniden yüzlerinin güldüğünü ifade etti.

Mardin’in tarihi çarşılarından biri olan Kayseriyye Bedesteninde esnaflık yapan Sait Kantaş, uzun bir aradan sonra ilk defa dükkânına müşteri geldiğini belirterek, “Aylardır beklediğimiz bu kararın alınması bizi çok mutlu etti. Cumartesi ve pazar günleri uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarının kaldırılması işlerimizi arttıracaktır. Yaklaşık dört aydır kısıtlamadan dolayı hafta sonları dükkanlarımızı açamıyorduk. Ondan dolayı işlerimiz çok düşmüştü. Ama bu yasakların kalmasından sonra az da olsa bir hareketlilik yaşandı. Bugün ilk defa satış yapmanın mutluluğunu yaşadık. İnşallah vatandaşlarımız kurallara uymaya devam eder” dedi.
Mardin’in tarihi mekanlarında güneşli havanın tadını çıkaran Canan Kocabey ise, ”Aylardan sonra böyle bir yerde olmak benim için bir hayal gibidir. Bu sefer herkes daha kontrollü gibi. Evet kalabalık var, lakin herkes maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyuyor gibi görünüyor. Umarım bundan sonra da bu şekilde devam eder. Umarım artık hafta sonu kısıtlanması yaşanmaz. Böylece baharla birlikte sağlıklı ve mutlu günlere kavuşuruz. Herkesin maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına riayet etmelerini istiyorum. Geçmişten ders çıkarmamız lazım diye düşünüyorum” dedi.

Mardin’de kontrollü normalleşmeyle birlikte başta Mardin Büyükşehir Belediyesi ile İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri de denetim ve kontrollerini sıklaştırıldığı görüldü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku