Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Mardin’de “Kudüs Özgür Olana Dek” Tiyatro Gösterimi

0 19

Artuklu Abdulkadir Menci Kız Kur’an Kursu öğrencilerinden oluşan tiyatro gösterimi, davetliler tarafından büyük beğeni topladı. İlahi, şiir dinletisi ve oratoryodan oluşan programda öğrenciler hünerlerini sergiledi.

Atatürk Kültür Merkezinde (AKM) gerçekleşen programa İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, İlim Yayma cemiyeti Başkanı Necmettin Başboğa, Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Ali As, TUGVA Başkanı Muhyettin Ertaş, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Hafız Veysel Ertekin’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın sunuculuğunu İslam Nas yaptı. Mardin il Müftüsü Ali Hayri Çelik’in konuşmasının ardından kürsüye geçen Filistinli Akademisyen Dr. Huzeyfe Elhatip Arapça olarak yaptığı konuşmasında Hafizelerin yaptığı bu çalışmaların Kudüs’ün fethinin anahtarı olduğunu söyledi.

Mardin halkına Kudüs’e verdikleri desteklerinden dolayı memnuniyet duyduklarını belirten Huzeyfe Elhatib öğrencileri tebrik ederek; “Mardin, fiziki yapısıyla Kudüs’e çok benzemektedir. Ruhları kardeş şehirlerdir. İnsanları da Kudüs’te Mescidi Aksa için canlarıyla mücadele edenler gibi olacaktır inşallah.

Kudüs’ün anneleri çocuklarını Mescidi Aksa muhabbetiyle yetiştirmeseydi bugün bu derecede mücadele de yapılamayacaktı” ifadelerini kullandı.

Akabinde öğrenciler yazar Ceylan Alkan’ın “Sevdam Ağlıyor Aksa”, şair Dursun Ali Erzincanlı’nın ‘Ben Kudüsüm’ şiirinden uyarlanan oratoryo gösterisi,16 kişilik ilahi grubu ‘Aksa Çocuk ilahisi’ ve ‘O Günü Bekle’ ilahisini söyleyerek izleyicilere duygulu anlar yaşattı. Sosyolog Göknur Görmüş’ün yazar Ceylan Alkan’ın ‘Özgür Olana Dek’ kitabından tiyatroya uyarladığı Kudüs Özgür Olana Dek Tiyatro oyunu ise büyük beğeni topladı.

Program sonunda gösterimde yer alanlar sahneye çağrıldı. Yazar Ceylan Alkan, sahneye çıkarak, başta öğrencilere, emeği geçen herkese ve katılımcılara teşekkür etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku