Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Mardin’de, Türk İşaret Dili Kursu Açıldı

0 96

­Mardin’de, işitme engelli bireylerin toplumla iletişim kurma olanaklarını artırmak, vatandaşların işitme engelli bireylerle rahatça iletişim kurabilmelerini sağlamak amacıyla gençlere yönelik işaret dili kursu açıldı.

Mardin Merkez Artuklu ilçesinde bulunan Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulunda açılan kurs ile Türk işaret dilini bilen vatandaşların sayısını attırmak ve Türk işaret dilinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

MMardin Artuklu Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Türk işaret dili eğitmeni İrem Olgaç tarafından verilen kursa yaklaşık 40 kursiyer devam ediyor. Hafta içi her gün 17:00 ile 20:30 saatleri arasında devam eden kursun toplam süresi 120 saat olarak belirlendi.

Toplumumuzda işaret dili bilen sayısı o kadar az iken, işitme engelli birey sayısı da bir o kadar fazla olduğuna dikkat çeken Türk İşaret Dili Eğitmeni İrem Olgaç, kursiyerlerimiz bu kursun sonunda günlük hayatta karşılaştıkları işitme engelli bireyleri anlamaya yeteceğini ve onlarla iletişim kurma imkanına sahip olabileceklerini söyledi.

Engelli  kaldırmak bizim elimizde olduğunu ifade eden Olgaç, “Bir insanın kalbine dokunabilmenin yolu, o insanı anlamaktan geçer. Toplumumuzda işaret dili bilen kişi sayısı az olmakla birlikte, işitme engelli birey sayısı da bir o kadar fazladır. Bu bireylerle günlük hayatımızın her anında karşılaşmamız mümkündür. Onlara yapabileceğimiz en büyük iyilik ve onlar için belki de en büyük mutluluk , onları anlayabilmek ve onlarla iletişim kurabilmek olacaktır. Kimsenin bizi anlamadığını düşünelim ve empati kuralım. Ne kadar zor değil mi? Bunu düşünerekten böyle bir kursun hem her iki açıdan da faydalı olacağına kanaat getirerek, kursumuzu açtık” dedi.

120 saat sürecek olan Türk işaret dili kursuna yaklaşık 40 kursiyer katılım sağladı. Kursun sonunda kursiyerlere Türk işaret dili sertifikası verilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku