Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Mardin’e yeni mezarlık şart!

0 169

Mardin merkez Artuklu ilçesinde bulunan asri mezarlıkların doluluk oranı yüzde 90’a ulaştı.

Mevcut asri mezarlıkların içinde özel aile kabristanların yapılması, yapılan yeni definlerin sık ve düzensiz olması, hazırda bulundurmak amacıyla para karşılığında satın alınan boş mezarların olması asri mezarlıklarda yapılan tahribatları bir kez daha gözler önüne seriyor. Mardin’de her geçen gün artan nüfusa paralel olarak, ölüm oranlarıda yaklaşık olarak aynı seviyede seyretmektedir. Son bir yıldır yaşanan pandemiden dolayı da artan ölüm vakalarıyla birlikte yeni mezarlık alanlarının oluşturulması ihtiyacını doğurdu. Her vefatın ardından vatandaşlar mezar yeri tespiti konusunda büyük sıkıntılar yaşarken, mevcut asri mezarlıklar içinde oluşturulan özel aile kabristanları ve satın alınarak bekletilen boş mezarlar bu sıkıntıları daha da çoğaltıyor.

Özellikle merkez Artuklu ilçesinde bulunan Veydi Summak, Şeyh Muhammed Zırrar, Hakimiye, Şey Libben Asri Mezarlığı ve Şeyh Salih gibi asri mezarlıkların mevcut kapasitelerinin üzerine çıkılması ve yıllardır yeni mezarlık alanlarının açılmaması bu gibi asri mezarlıklarda büyük tahribatlar oluşturuyor. Mardin Büyükşehir Belediyesi bundan böyle asri mezarlıklarda yapılacak olan gömülerin önüne geçerek, ivedilikle yeni mezarlık alanları oluşturması gerekiyor.

Yaklaşık 40 yıldır imara açılan Yenişehir semtinde bugüne kadar hiçbir mezarlık alanlarının açılmaması dikkatlerden kaçmıyor ve Mardin Büyükşehir Belediyesine bağlı Mezarlıklar Müdürlüğünün asli görevlerinden olan mevcut mezarlıkların korunması, mezarlıklara giden yolların yapılması, mezarlıkların ağaçlandırılması ve aydınlatılması, vatandaşların memnuniyetine hitap edecek şekilde yeni mezarlık alanları oluşturarak gelecek nesillere düzenli mezarlıklar bırakması gerekirken, yıllardır bu alanda hiçbir çalışma yapmaması vazife-i tehir olarak addedilmektedir.

Mezarlık sıkıntısı yaşayan vatandaşlar, Mezarlıklar Müdürlüğü yetkililerini göreve çağırarak, bu gibi sorunların giderilmesi noktasında gerekli hassasiyetin göstermelerini talep ediyor.
Vatandaşların talepleri bununla sınırlı kalmayıp, daha modern ve daha kullanılabir mezarlık isteyen vatandaşlar; “Şehir her geçen gün biraz daha büyürken mezarlıklarımız ise gitgide küçülüyor. Alan yetersizliğinden definlerimizi zor şartlar altında yapıyoruz. Asri mezarlıklarda görevli olmadığı için herkes kendi kafasına göre defin yapıyor. Burada bulunan ara yollar kazılarak işgal ediliyor. Mezarlıklar arasında herhangi bir yolun olmaması şartları daha da zorlaştırıyor, hatta yapılan çarpık definlerden dolayı kabristanları ziyaret ederken çoğu zaman mecburiyetten mezarlara basarak ilerlemek zorunda kalıyoruz. Bu sıkıntıların ortadan kalkması için yetkililerin şehre daha elverişli mezarlıklar kazandırmalarını istiyoruz” talebinde bulundular.

                         Haber: (Halil Yorğun)

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku